Języki miłości: poznaj 5 przykładów

Języki miłości: poznaj 5 przykładów

Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca, 2021

Miłość można wyrażać na różne sposoby. Jaki jest Twój język miłości? Czy ludzie posługują się tylko jednym z nich? Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze języki miłości i dowiesz się, którego z nich używasz!

Czym są języki miłości? Czy istnieje tylko jeden język miłości? I czy miłość jest uniwersalna?

Teoretyzowanie lub myślenie o miłości to coś, co ludzie robią od wieków. Jednak nie udało się nam dojść do żadnych konkluzji.

Jedna z osób, które poświęciły swoje życie badaniu miłości, to Gary Chapman, doradca małżeński i autor książki o pięciu językach miłości. W swojej książce 5 języków miłości. Najpopularniejszy na świecie poradnik dla małżeństw przeanalizował różne sposoby wykorzystywane przez ludzi w celu wyrażenia tego uczucia.

Chociaż każda osoba ma swój własny styl i sposób dawania oraz otrzymywania miłości, to większość z nich zgadza się co do tego, miłość odgrywa bardzo ważną rolę w ich życiu. Chapman proponuje, że para może osiągnąć lepsze zrozumienie, kiedy partnerzy zrozumieją swoje języki miłości.

Czym są języki miłości?

Chapman twierdzi, że partnerzy często nie rozumieją się wzajemnie lub mówią różnymi językami, ponieważ ich języki miłości nie są takie same.

Uważa również, że ludzie często obdarzają innych miłością w taki sposób, w jaki sami chcieliby ją otrzymywać. Dlatego też proponuje, aby ludzie poznali różne języki miłości i nauczyli się swojego własnego, aby postarać się lepiej zrozumieć te, które są używane przez innych.

Może Cię również zainteresować: Mózg a miłość: jak reaguje kiedy jesteś zakochany?

Kłócąca się para
Czasami wydaje się, że każdy partner komunikuje się w inny sposób, co prowadzi do wystąpienia konfliktów.

1. Słowa zapewniające o uczuciach

To jeden z najważniejszych języków miłości. Słowa, które kierujesz do swojego partnera, pokazują mu jak bardzo go doceniasz lub jak ważny jest dla Ciebie. Czasami są one spontaniczne, a czasami bardziej przemyślane.

Należy podkreślić, że aby były wiarygodne, muszą być szczere i oparte na czymś, co czujesz lub myślisz. Nie możesz również zakładać, że Twój partner wie jak się czujesz. Poznanie i potwierdzenie pomagają wzmacniać związek.

Upewnij się, że to, co mówisz, nie jest czczą gadaniną. Pamiętaj, że słowa mają niewielką wartość, gdy nie idą w parze z czynami!

2. Wspólnie spędzany czas

W społeczeństwie, które ceni takie zachowania jak wykonywanie wielu rzeczy na raz i w którym 24 godziny na dobę używamy telefonów komórkowych, wspólnie spędzany czas staje się jeszcze bardziej cenny i warto o nim pamiętać.

Często bywa tak, że gdy ktoś pyta Cię po spotkaniu jak ma się dana osoba, na którą się tam natknęłaś, nie do końca wiesz co masz powiedzieć.

Dzieje się tak, ponieważ nie byłaś tam w pełni obecna. Właśnie dlatego czas należy mierzyć w jakości, a nie w ilości. Wykorzystaj swój czas, aby w pełni poświęcić swoją uwagę partnerowi, wysłuchać go i dzielić z nim wspólne momenty.

3. Prezenty

To kolejny z pięciu języków miłości zdefiniowanych przez Chapmana. Autor twierdzi, że podarunek sam w sobie nie ma znaczenia. Liczy się wysiłek, jaki dana osoba włożyła w jego znalezienie i zakup.

Mimo tego wiele osób zastanawia się, przynajmniej częściowo, czy słowo “prezent” jest właściwe. Zapewne wiesz, że związek pełen prezentów, w którym wszystkie potrzeby materialne są spełnione, nie zawsze oznacza, że istnieje w nim wzajemność czy zainteresowanie.

Być może właściwym słowem byłby “gest”. Zwracanie uwagi i wyrażanie zainteresowania poznaniem preferencji Twojego partnera może sprawić, że coś mu kupisz, co bardzo różni się od robienia tego bo tak wypada.

Dlatego też najlepiej jest znaleźć równowagę. Jedna rzecz nie powinna zastępować drugiej. Wiele osób poleca również dawanie doświadczeń, które można dzielić z partnerem.

4. Języki miłości: wyświadczanie przysług

To wszystkie działania poprzez które pomagasz drugiej osobie i wyświadczasz jej przysługę. Może być to na przykład przyniesienie jedzenia mamie, jeśli wiesz, że przyjdzie do domu bardzo późno i jest bardzo zmęczona.

Zawsze powinnaś upewnić się, że nie wydaje Ci się jedynie, że wyświadczasz komuś przysługę, a w rzeczywistości robisz rzeczy, które powinny być normalne w związkach opartych na równym traktowaniu. Na przykład posprzątanie kuchni nie jest przysługą jeśli Twój partner przygotował obiad.

5. Fizyczny dotyk

Pocałunek, przytulenie, klepnięcie w ramię, pogładzenie… Różne gesty świadczą o tym, że kogoś doceniasz, jesteś przy nim i go wspierasz. Ale niektóre osoby są bardziej fizyczne oraz odczuwają potrzebę bliskości. Z kolei inne wolą mieć swoją własną przestrzeń.

Chociaż każda osoba ma język miłości, który preferuje, aby wyrażać i otrzymywać miłość, należy znaleźć równowagę między wszystkimi z nich i mieć świadomość języka preferowanego przez osoby, które są dla Ciebie ważne. Dzięki temu będzie Ci łatwiej okazać swoje uczucia.

Mężczyzna zaskakujący kobietę prezentem
Chociaż dawanie prezentów to sposób na wyrażanie miłości, to nie powinno ono stanowić pustego gestu. Musi mieć jakieś znaczenie.

Dowiedz się więcej: Lęk przed porzuceniem w związku

Języki miłości: miłość to nie tylko miłość romantyczna

Musisz pamiętać, że miłość jest tworzona przez prawdziwe osoby. Dlatego też zamiast uciekać się do ideałów lub stereotypów, powinnaś bazować ją na osobie, z którą jesteś. Poza tym nikt nie ma jednego języka miłości, ponieważ wszystkie z nich mieszają się ze sobą. Musisz również pamiętać, że związki i ludzie zmieniają się z czasem. Trzeba być świadomym tych zmian.

Sposoby wyrażania miłości nie mogą być mylone z miłością romantyczną. Miłość musi być wzajemna i musi opierać się na szacunku, przypominając delikatny taniec.

Miłość ma niewiele wspólnego z mitami o miłości romantycznej, które nie są wcale pomocne. Raczej wywierają nacisk i wywołują frustrację w ludziach swoimi wymogami, oczekiwaniami i wierzeniami. W związku potrzeba mnóstwo czasu, cierpliwości, wiedzy i komunikacji. Znajomość języków miłości może okazać się pomocna.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eguiluz, L. R. (2006) Las parejas funcionales que perduran en el tiempo En A. Roizblatt (Ed.), Terapia familiar y de pareja (pp. 517-530). Santiago de Chile: Editorial Mediterráneo.
  • Gottman, J. y Silver, N. (2006). Siete reglas de oro para vivir en pareja. Buenos Aires: Editorial Sudamericana S.A.
  • Chapman, Gary. The five love languages: How to express heartfelt commitment to your mate. Moody Publishers, 2009.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.