10 wskazówek, jak prawidłowo dezynfekować słuchawki

Wkładki douszne mogą gromadzić kurz, woskowinę i inne zanieczyszczenia, które zagrażają zdrowiu ucha. Ale jak je wyczyścić? W tym artykule powiemy Ci, jak to zrobić.
10 wskazówek, jak prawidłowo dezynfekować słuchawki
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2023

Jeśli nauczysz się, jak prawidłowo dezynfekować słuchawki, przedłużysz ich żywotność i unikniesz ewentualnych infekcji ucha. Przedmioty te używamy na co dzień, ponieważ często służą do słuchania muzyki lub prowadzenia rozmów przez urządzenia mobilne.

Jednak, jak w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, kontakt z wodą i środkami czyszczącymi może je trwale uszkodzić. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w procesie dezynfekcji.

Ponadto są to przedmioty, które mają tendencję do gromadzenia woskowiny w wyniku kontaktu z uchem. W ich czyszczeniu pomogą wilgotne szmatki, waciki i miękkie szczotki. Oto 10 wskazówek, które możesz wdrożyć.

Dlaczego stosowanie tych wskazówek jest tak istotne, jeśli chodzi o słuchawki?

Częstotliwość używania słuchawek, a także bezpośredni kontakt z uchem, wymaga regularnej dezynfekcji. Wśród różnych powodów można wyróżnić dwa główne.

  • Z jednej strony, aby uniknąć infekcji spowodowanych brudem, kurzem lub pozostałościami wosku we wkładce słuchawkowej. Zwłaszcza jeśli ich używasz na ulicy i w przestrzeni publicznej.
  • Z drugiej strony, aby wydłużyć żywotność urządzenia. Wielu producentów zapewnia, że utrzymywanie słuchawek i ładowarek w czystości – w przypadku urządzeń bezprzewodowych – sprzyja ich działaniu i żywotności.

Jednak podczas tego procesu należy zachować ostrożność i precyzję, aby uniknąć ich zamoczenia. Urządzenia te mają tendencję do gromadzenia woskowiny na zewnętrznych gumkach i siatkach, zwłaszcza modele wewnątrzuszne, czyli te, które umieszczamy w uchu.

Chociaż wosk jest substancją chroniącą i natłuszczającą przewód słuchowy, nadmiar woskowiny jest niehigieniczny i jeśli stwardnieje, może powodować zatykanie .

Według badania opublikowanego w Journal of Pediatrics in Primary Care, istnieją czynniki sprzyjające powstawaniu czopów woskowinowych. Między innymi wiek, ponieważ gruczoły, które ją wytwarzają, zanikają, a sama substancja staje się bardziej sucha. Sprzyjają im również przeszkody utrudniające wydalanie woskowiny, takie jak wkładki douszne.

¿Por qué es valide aplicar estos consejos para desinfectar los audífonos?
Słuchawki gromadzą ślady woskowiny, kurzu i innych zanieczyszczeń. Dlatego tak ważne jest ich regularne czyszczenie.

10 wskazówek jak prawidłowo dezynfekować słuchawki

Długotrwałe używanie słuchawek wiąże się z problemami z higieną słuchu i infekcjami przewodu słuchowego. Dlatego tak ważne jest poświęcenie kilku minut na ich oczyszczenie. Oto kilka zaleceń.

1. Weź pod uwagę rodzaj słuchawek

Czyszczenie zewnętrznych obudów i komponentów to nie to samo, co czyszczenie wewnętrznych kratek. Aby wiedzieć, z jakich części składa się Twój osobisty sprzęt do słuchania, ważne jest, aby znać typ posiadanego urządzenia.

  • Douszne słuchawki. Douszne to te, które są umieszczone w uchu. Posiadają wewnętrzne siatki, w których zwykle gromadzi się brud i woskowina. Te urządzenia wymagają ostrożnej swojej dezynfekcji, ze względu na swoją delikatność i bliski kontakt z uchem.
  • Słuchawki nauszne. Jak sama nazwa mówi, spoczywają na uchu, nie zakrywając go całkowicie, są utrzymywane na miejscu za pomocą opaski na na głowę i nie są wkładane do ucha.
  • Słuchawki wokółuszne. Przypominają poprzedni model, ale są większe, więc otaczają i całkowicie zakrywają ucho. Ponadto pozwalają na tłumienie zewnętrznego dźwięku.
  • Słuchawki bezprzewodowe. Istnieją wersje bezprzewodowe wszystkich wymienionych wyżej typów, choć najczęściej spotykane są wewnątrzuszne, z tą różnicą, że nie posiadają przeszkadzających w użytkowaniu przewodów. Proces czyszczenia jest podobny, ale należy również uwzględnić etui ładujące.

2. Zadbaj o odpowiednie przyrządy

Aby prawidłowo je zdezynfekować i nie uszkodzić obwodów wewnętrznych, musimy mieć do dyspozycji następujące elementy czyszczące. W niektórych przypadkach możesz zdecydować się na jeden z nich, ponieważ spełniają podobne funkcje.

3. Oczyść zewnętrzne części słuchawek

Powierzchowne części urządzenia można wyczyścić szmatka zwilżoną wcześniej w wodzie z mydłem. Ważne jest, aby szmatka była wilgotna, a nie mokra, ponieważ płyn może uszkodzić urządzenie.

Aby usunąć brud z otworów i skomplikowanych przestrzeni, można użyć szczoteczki do zębów lub innego podobnego przedmiotu z miękkim włosiem. Powierzchnie można dezynfekować chusteczkami dezynfekującymi lub ściereczkami zwilżonymi wodą i alkoholem izopropylowym.

4. Ostrożnie zdezynfekuj kratki

Słuchawki douszne wymagają więcej uwagi. W pierwszej kolejności należy usunąć piankę ochronną lub gumę. Następnie wytrzyj zestaw słuchawkowy i część zewnętrzną używając ściereczki zwilżonej wodą z mydłem. Zawsze trzymaj słuchawki skierowane w dół, aby do środka nie dostały się żadne cząsteczki ani woda.

Siatki wewnętrzne, do których zwykle przywiera woskowina, wyczyścisz wacikiem lub szczoteczką do zębów. Wskazane jest, aby robić to na sucho, ponieważ ta część jest najbardziej wrażliwa. Wilgoć może ją uszkodzić. Wskazane jest stosowanie delikatnych ruchów, a jeśli w otworach nadal tkwią resztki, można wspomóc się igłą w określonych miejscach.

5. Uwzględnij etui ładujące

Bezprzewodowe egzemplarze zawierają etui do ładowania słuchawek. Jest to przedmiot, który również gromadzi brud, który może wpływać na proces ładowania. Ważne jest, aby utrzymywać je w czystości. Regularnie przecieraj urządzenie suchą lub lekko wilgotną ściereczką. Nigdy nie mocz wewnętrznej części.

6. Zdezynfekuj wkładki douszne

Gumki lub wkładki pokrywające aparat słuchowy nadają się do namoczenia. Zawsze jednak zaleca się sprawdzenie instrukcji producenta. Aby je wyczyścić, najpierw zdejmij je ze słuchawek, a następnie zanurz w pojemniku z mydłem i wodą.

W ten sposób brud się namoczy i dużo łatwiej będzie go usunąć szczoteczką z miękkim włosiem. Następnie pozwól im wyschnąć na ręczniku i nie wkładaj ich z powrotem, dopóki nie będą całkowicie suche.

7. Nigdy nie zanurzaj słuchawek w wodzie

Końcówki douszne to jedyny element słuchawek, który można zanurzyć. Z drugiej strony kratki i kable powinny być zawsze suche. Na ogół nie tolerują wody, więc jest bardzo prawdopodobne, że zanurzenie spowoduje trwałe uszkodzenie.

8. Dbaj o to, by mieć czyste uszy

Innym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest odkażenie uszu przed założeniem słuchawek. Ważne jest również, aby były suche. W przeciwnym razie możesz przenieść wilgoć do urządzenia i zakłócić jego działanie.

9. Częste czyszczenie

Ponieważ słuchawki są w ciągłym użyciu, należy je często czyścić. Chociaż najlepiej robić to codziennie, możesz wyznaczyć na to jeden dzień w tygodniu. Nie pozwól, aby minęło więcej niż 15 dni bez ich odkażania.

Consejos para desinfectar los audífonos
Należy regularnie dezynfekować słuchawki, aby zapobiec gromadzeniu się brudu i zarazków.

10. Pozostaw słuchawki do wyschnięcia

Aby zakończyć, pozostaw wszystkie elementy na ręczniku, aby dobrze wyschły i nie pozostała w nich żadna wilgoć. Następnie włóż wkładki z powrotem na miejsce i użyj ich ponownie. Nigdy nie używaj, nie montuj ani nie ładuj ich, gdy są mokre.

Stosowanie się do wskazówek dotyczących dezynfekcji słuchawek wydłuża ich żywotność

Powody czyszczenia tego akcesorium, które ma bezpośredni kontakt z uchem, wykraczają poza kwestie higieny. To sposób na zadbanie o przedmiot, którego używanie może prowadzić do gromadzenia się woskowiny lub brudu.

Ogólnie rzecz biorąc, każdy producent zaleca określone metody czyszczenia, ale wszyscy sugerują unikanie produktów wybielających. Dzięki tym 10 wskazówkom dotyczącym dezynfekcji słuchawek możliwe jest skuteczne wykonanie zadania. Wystarczy wprowadzić je w życie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Benito Orejas, J. I., Garrido Redondo, M., Velasco Vicente, J. V., Mata Jorge, M., Bachiller Luque, R., & Ramírez Cano, B.. (2015). Extracción de la cera de los oídos. Pediatría Atención Primaria, 17(67), e223-e231. https://dx.doi.org/10.4321/S1139-76322015000400021
  • Althobaiti, H., Aljuaid, Ms., Alotaibi, Sh., Sarriyah, A., Alsuwat, M., Alfaqih, He., & Almnjwami, R. M. (2022). Ear-related problems among headphone users in the Kingdom of Saudi Arabia. In Saudi Journal of Otorhinolaryngology Head and Neck Surgery (Vol. 24, Issue 1, p. 27). Medknow. https://doi.org/10.4103/sjoh.sjoh_50_21

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.