Zatkane lub zablokowane uszy: możliwe przyczyny i leczenie

Zatkane uszy mogą niepokoić wiele osób. Na szczęście większość przyczyn nie jest poważna.
Zatkane lub zablokowane uszy: możliwe przyczyny i leczenie
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia, 2022

Zatkane lub zablokowane uszy często powodują dyskomfort u osób w każdym wieku. Słaba percepcja dźwięku i wysiłek, aby coś usłyszeć mogą stać się prawdziwym wyzwaniem. Czy chcesz poznać najczęstsze przyczyny zatkanych uszu?

Podróże lotnicze, nurkowanie i wędrówki górskie to jedne z najczęstszych powodów. W większości przypadków ten dyskomfort nie jest poważnym problemem i ustępuje po kilku minutach. Podobnie istnieją pewne domowe środki, które przynoszą szybką ulgę.

Z drugiej strony, gdy uczuciu zatkanych lub zablokowanych uszu towarzyszą inne objawy, takie jak gorączka lub ból, może to wskazywać na poważniejszy stan. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty otorynolaryngologii w celu uzyskania kompleksowej oceny.

Najczęstsze przyczyny zatkanych uszu

Ucho jest złożonym narządem odpowiedzialnym za percepcję dźwięku i równowagę. Ogólnie rzecz biorąc, składa się z małżowiny usznej, zewnętrznego przewodu słuchowego, błony bębenkowej, łańcucha kosteczek słuchowych i ślimaka.

Wszelkie zmiany w tych obszarach mogą sprawić, że uszy się zatkają.

Uczucie zablokowanych uszu jest prawie zawsze wynikiem zablokowania trąbki Eustachiusza. Odpowiada ona za komunikację ucha środkowego z tylną częścią nosa. Wyrównuje i kompensuje ciśnienia między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem ucha.

1. Nagromadzenie wosku

Gruczoły łojowe i woskowate w zewnętrznym przewodzie słuchowym nieprzerwanie wytwarzają wosk. Ten wosk jest płynny, ale z czasem miesza się z innymi substancjami, takimi jak martwe komórki lub kurz, i zestala się. Woskowina jest zwykle usuwana poprzez ruchy żuchwy podczas rozmowy, żucia lub ziewania.

U niektórych osób ten mechanizm samooczyszczania może jednak zawieść i wosk zostaje uwięziony. Może nawet tworzyć czopy.

Zatkanie uszu woskowiną jest częstą przyczyną zablokowania uszu. Ponadto osoba może odczuwać pogorszenie ostrości słuchu, swędzenie, dzwonienie i ból w uszach.

Ponadto użycie wacików bawełnianych może spowodować zablokowanie poprzez zagęszczenie woskowiny w przewodzie słuchowym. Podobnie korzystanie z aparatów słuchowych jest czynnikiem ryzyka dla tego stanu. Inne przyczyny to zwężone uszy i zanik gruczołów woskowinowych.

Leczeniem z wyboru jest płukanie uszu przez profesjonalistę. Zabieg zmiękcza nagromadzoną woskowinę i sprzyja jej późniejszemu usunięciu. Ta metoda jest przeciwwskazana u osób po niedawnej operacji ucha i perforacji błony bębenkowej.

Mężczyzna czyści uszy.
Nie są zaleca się wyciąga woskowiny patyczkiem. Powoduje to raczej zagęszczanie woskowiny na dnie kanału słuchowego.

2. Woda w uszach

Woda może dostać się do przewodu słuchowego podczas brania prysznica, pływania w basenie lub nurkowania w morzu. Ogólnie rzecz biorąc, woda łatwo wpływa i wypływa, nie powodując dyskomfortu. Jednak u niektórych osób krople mogą zostać uwięzione.

W większości przypadków woda wypływa samoistnie pod wpływem nacisku i ruchów głowy w ciągu kilku minut. Jednym z zaleceń jest szybkie przechylenie głowy na bok, wstrzymując oddech.

Należy zawsze usuwać uwięzioną wody, ponieważ stan ten zwiększa ryzyko tzw. “ucha pływaka”. Jeśli uczucie utrzymuje się po kilku dniach, zaleca się wizytę u specjalisty.

3. Zmiana ciśnienia

Podróżowanie samolotem i wspinaczka górska może spowodować chwilową niedrożność uszu. Zjawisko to powstaje, gdy trąbka Eustachiusza nie ma możliwości wyrównywania i kompensowania wymiany ciśnień między otoczeniem a uchem środkowym. Coś podobnego dzieje się u osób nurkujących na duże głębokości.

Przez kilka minut możemy odczuwać, że mamy zatkane uszy, aż ciało się przystosuje. Następnie to uczucie znika, gdy przenosimy się na niższą wysokość. U niektórych osób może również wystąpić choroba wysokościowa, charakteryzująca się bólem głowy, zawrotami, nudnościami, sennością i dusznością.

Wskazówka, aby uniknąć tego dyskomfortu, to oddychanie przez usta lub żucie gumy podczas startu. Podobnie ziewanie i głębokie oddychanie mogą pomóc wyeliminować to uczucie.

4. Przeziębienie i alergiczny nieżyt nosa

Przeziębienie to powszechna infekcja wirusowa nosa i gardła. Przekrwienie i zapalenie górnych dróg oddechowych mogą utrudniać usuwanie wydzieliny i zwiększać ciśnienie, przez co nos i uszy mogą być zatkane.

Według statystyk alergiczny nieżyt nosa to choroba zapalna błony śluzowej nosa po ekspozycji na alergen, który dotyka od 10 do 15% światowej populacji. Reakcja nadwrażliwości sprzyja uwalnianiu histaminy, wywołując następujące objawy:

 • Kichanie
 • Łzawiące oczy
 • Zatkane uszy
 • Katar
 • Zmniejszony węch
 • Swędzący nos i gardło

Możesz być zainteresowany: 5 metod leczenia alergicznego nieżytu nosa

5. Zapalenie zatok

Zapalenie zatok to stan zapalny błony śluzowej zatok. Są to wypełnione powietrzem wnęki, które działają jak filtry górnych dróg oddechowych.

W zapaleniu zatok przekrwienie i gromadzenie się śluzu utrudniają wymianę powietrza przez trąbkę Eustachiusza i powodują uczucie zatkania uszu. Ten stan zwykle powodują wirusy, a również niektóre bakterie.

Inne objawy to przekrwienie błony śluzowej nosa, ból twarzy, bóle głowy, kaszel i wydzielina z nosa. W większości przypadków zapalenie zatok ustępuje samoczynnie po kilku dniach, więc leczenie jest objawowe.

6. Zapalenie ucha

Zapalenie ucha to nic innego jak infekcja i stan zapalny ucha. Najczęściej występuje zapalenie ucha środkowego, które powstaje w wyniku niedrożności trąbki Eustachiusza.

Uszy są zatkane na skutek przekrwienia, któremu towarzyszą inne objawy, takie jak:

 • Niska gorączka
 • Ból w uszach
 • Ogólne złe samopoczucie
 • Wydzielanie ropnego płynu
 • Swędzenie wewnątrz ucha

Badania szacują, że od 70 do 80% dzieci poniżej 6 roku życia chorowało na zapalenie ucha. Najczęstszymi czynnikami sprawczymi są Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae. Leczenie różni się w zależności od rodzaju zapalenia ucha, przy czym podstawą zawsze są antybiotyki.

7. Zapalenie błędnika

Chodzi o zapalenie błędnika kostnego, struktury anatomicznej zlokalizowanej w uchu wewnętrznym i odpowiedzialnej za równowagę. Główne przyczyny są pochodzenia zakaźnego z powodu miejscowej inwazji lub migracji z ucha środkowego. Stan zapalny może być surowiczy lub ropny.

Jest to powszechny problem, w którym ludzie mogą odczuwać zatkane uszy, intensywne zawroty głowy i nudności. Mogą również występować szumy uszne i częściowa utrata słuchu.

Obecnie nie ma ostatecznego leczenia zapalenia błędnika. Jednak wczesne udanie się do specjalisty i rozpoczęcie leczenia może spowolnić rozwój choroby i złagodzić objawy.

Przeczytaj też: Jak leczyć infekcje ucha

8. Problemy z gardłem

Zapalenie gardła to powszechny dyskomfort, który może prowadzić do zatkania uszu. Ludzie zazwyczaj zgłaszają ból, swędzenie i suchość w gardle.

Zdaniem ekspertów, u niektórych pacjentów zapalenie gardła może wywołać dyskomfort w uszach z powodu zajęcia nerwów lub spowodować zapalenie ucha przez rozszerzenie. W postaciach wirusowych do łagodzenia objawów stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Stosowanie antybiotyków dotyczy wyłącznie infekcji bakteryjnych.
Kobieta z zapaleniem gardła.
Zatkane uszy są czasami objawem zapalenia gardła.

9. Perlak

Jest to łagodny guz lub torbiel, który tworzy się w uchu środkowym lub w okolicy wyrostka sutkowatego. Perlak zwykle stopniowo powiększa się i może nawet uciskać sąsiednie struktury i niszczyć ucho środkowe.

Objawy tego stanu obejmują:

 • Zmniejszona ostrość słuchu w jednym uchu
 • Zatkane uszy
 • Wypływ surowiczego płynu
 • Chroniczny ból
 • Zawroty głowy

Badania sugerują, że przewlekłe zapalenie ucha środkowego jest najczęstszą przyczyną perlaka. Ostateczne leczenie ma charakter chirurgiczny, jednak istnieje kilka metod mających na celu zmniejszenie symptomatologii i poprawę jakości życia.

10. Nerwiak słuchowy

Nerwiak słuchowy, zwany także nerwiakiem przedsionkowym, jest łagodnym nowotworem, który tworzy się na nerwie przedsionkowym. Nerw ten przemieszcza się z ucha wewnętrznego do pnia mózgu i odpowiada za utrzymanie równowagi. Osoby dotknięte chorobą mogą odczuwać dzwonienie w uszach, uczucie duszności i niepewność podczas chodzenia.

Ponadto stan może powodować postępującą, jednostronną utratę słuchu, osłabienie i drętwienie twarzy. W diagnostyce tej choroby pomocne są badania lekarskie, audiometria i metody obrazowania.

W przypadku dużych guzów o przyspieszonym wzroście, zaleca się usunięcie chirurgiczne.

11. Bruksizm

Jest to zaburzenie, w którym człowiek nieświadomie zgrzyta, zagryza i zaciska zęby. Ten stan może wystąpić w ciągu dnia lub w nocy, często podczas snu. Napięcie mięśni żuchwy może powodować zatkanie uszu.

Ogólnie rzecz biorąc, bruksizm powinien być leczony przez dentystę. Podobnie ważne jest, aby skontaktować się ze specjalistą medycznym w celu kompleksowej oceny w poszukiwaniu przyczyny.

12. Zespół Meniere’a

Zespół Meniere’a jest jedną z najbardziej znanych chorób powodujących zawroty głowy na świecie, choć nie najczęstszą. Towarzyszą jej nawracające epizody zawrotów głowy, obniżona ostrość słuchu, szumy uszne i zatkane uszy.

Badania szacują, że częstość występowania w kraju takim jak Hiszpania wynosi 75 przypadków na 100 000 mieszkańców, częściej u kobiet w wieku 30 lat. Ten stan nie ma lekarstwa, ale można go leczyć lekami, które mogą złagodzić objawy. Osoby dotknięte chorobą powinny unikać stresu, braku snu, kofeiny i alkoholu.

Kiedy szukać pomocy medycznej?

W większości przypadków uczucie zatkania i zablokowania uszu jest tymczasowym objawem, który ustępuje samoistnie. Jednak utrzymywanie się tego objawu może wskazywać na chorobę ucha wymagającą profesjonalnej uwagi.

Inne znaki ostrzegawcze, które wymagają jak najszybszej pomocy lekarskiej, to:

 • Nagła utrata równowagi
 • Uporczywy ból ucha
 • Ubytek słuchu lub głuchota
 • Wypływ ropnej wydzieliny lub krwi

Zatkane uszy mają różne przyczyny. Grudki, woskowina i woda w uszach są najczęstsze i można je łatwo usunąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Sánchez B. Problemas otológicos (I): otitis y tapones de cerumen. Farmacia Profesional. 2016; 30(4): 18-22.
 • Carretero M. Rinitis alérgica. Offarm. 2009; 28(5): 116-118.
 • Esteva E. Faringitis. Offarm. 2005; 24(1): 46-50.
 • Pérez M. Otitis. Tratamiento de la infección. Farmacia Profesional. 2002; 16(5): 44-49.
 • Isaacson G. Diagnóstico del colesteatoma pediátrico. Pediatrics. 2007; 64(3): 153-157.
 • Sommerfleck P. Enfermedad de menière: Concepto y criterios diagnósticos. Revista FASO. 2015; 22(1): 65-68.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.