Dzwonienie w uszach - dieta może pomóc!

Jeżeli chcesz zmniejszyć ten nieprzyjemny szum w uszach, spróbuj dodać żurawinę do swojej diety. Pomoże Ci ona również obniżyć ciśnienie krwi!
Dzwonienie w uszach - dieta może pomóc!

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Dzwonienie w uszach jest według Amerykańskiej Akademii Otolaryngologii bardzo powszechnym problem wśród ludzi. Mamy oczywiście na myśli szum w uszach. To intensywne bzyczenie lub wrażenie trąbienia może stać się naprawdę irytującym problemem.

Dzwonienie w uszach może przychodzić i odchodzić, może również występować tylko w jednym uchu lub w obu. Istnieje wiele różnorodnych powodów tego zjawiska, lecz bez wątpienia jednym z najczęstszym jest bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami.

Ważne jest zrozumienie, że dzwonienie w uszach nie oznacza choroby. To objaw tego, iż istnieje coś, o czym powinieneś się dowiedzieć. Czasami Twoje ucho wewnętrzne może mieć jakiś problem lub zapalenie. Innym razem może to być zbyt długa ekspozycja na wysokie i silne dźwięki.

Bez względu na przyczyny, istnieje kilka technik, które pomagają złagodzić i zmniejszyć ten problem, zależnie od powodu. Jeżeli jest nim bruksizm, być może potrzebowałbyś wkładki dosutnej zakładanej na noc. Jeżeli masz problem ze słuchem, Twój audiolog zaproponuje Ci najlepsze rozwiązania.

Mimo wszystko, Twój sposób odżywiania również może być bardzo skuteczny w tych przypadkach. Produkty, które zmniejszają ciśnienie oraz działają przeciwzapalnie mogą być całkiem użyteczne.

Poniżej zaprezentujemy Ci kilka porad, o których warto pamiętać.

Żywność, która pomoże Ci zniwelować dzwonienie w uszach

Istnieje kilka sposobów na zredukowanie szumu w uszach. Niektórym osobom ulgę przynosi znalezienie odosobnionego miejsca dla siebie, podczas gdy inni starają się kontrolować źródła swojego stresu. To również może zmniejszyć problemy związane z bruksizmem.

Najlepiej znaleźć rozwiązanie, które najbardziej Ci odpowiada. Poniższe wskazówki dietetyczne przydadzą się każdemu, ponieważ poprawiają one krążenie, zmniejszają zapalenie, zwalczają cholesterol oraz działają odprężająco.

Zobacz o czym mowa.

Ananas

 • Ananas jest najlepszym przeciwzapalnym owocem, jaki możesz znaleźć. A to dlatego, że zawiera niesamowity enzym: bromealinę.
 • Bromelina jest tak skuteczna, że obecnie jest stosowana aby leczyć schorzenia związane z zapaleniem ścięgien, zwichnięciami, urazami mięśni, bolącym gardłem oraz uszami.
 • Jeżeli dzwonienie w uszach staje się codziennym wrogiem, nie zwlekaj już dłużej. Jedz trochę świeżego ananasa każdego dnia.
ananas

Czosnek i cebula

 • Zarówno czosnek,jak i cebula pomagają zmniejszyć infekcję. Dobrym pomysłem jest dodawać je surowe do sałatek oraz innych dań, w niewielkich ilościach.
 • Ponadto ich właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne pomagają wzmocnić Twój system odpornościowy.

Żurawina

Jeżeli przestrzegasz diety niskiej w sód, zniweluje ona Twoje ciśnienie, a wraz z tym intensywność szumu w Twoich uszach również spadnie.

 • Jeżeli tam, gdzie mieszkasz dostępna jest świeża żurawina, Twoje zdrowie zdecydowanie na tym skorzysta. Te małe oraz przepyszne owoce są bogate w składniki odżywcze, przeciwutleniacze, nie zawierają sodu oraz są pełne potasu, wapna i magnezu.
 • Wszystkie powyższe elementy pomagają zmniejszyć zapalenia, uśmierzają ból oraz dbają o Twoje serce.
 • Jeżeli zdecydujesz się na picie soku ze świeżej żurawiny, pomoże Ci to również walczyć z napadami lęku oraz nerwowością.
żurawina

Kiełki pszenicy

Kiełki pszenicy możesz znaleźć w naturalnych sklepikach lub specjalnych działach w supermarketach. Jednym z ich najlepszych składników jest witamina F.

Witamina F jest kwasem linolowym, który pozwala organizmowi zbilansować wiele funkcji. Reguluje ona działanie Twojej wątroby oraz wchłanianie tłuszczów i cukrów, jednocześnie obniżając ciśnienie.

 • Dodatkowo, kiełki pszenicy są bogate w witaminę B, która poprawia Twoje impulsy nerwowe.
 • Ta fantastyczna grupa składników odżywczych pomaga regulować Twój system nerwowy oraz neuroprzekaźniki, które zmniejszają niepokój.

Staraj się dodawać łyżkę kiełków pszenicy do jogurtów i koktajli.

Rumianek

Pij filiżankę herbaty rumiankowej na godzinę przed położeniem się do łóżka oraz zobacz jak bardzo poprawi się Twój sen.

 • Powszechną udręką jest to, że dzwonienie w uszach nasila się w nocy.

Poza kontrolą diety oraz zaleceń lekarza, postaraj się więcej czasu poświęcać na zajęcia, które Cię relaksują, tak by zmniejszyć problem.

 • Bierz gorące kąpiele, ćwicz jogę, delikatne rozciąganie…To wszystko pomoże. Najlepiej robić to na dwie godziny przed snem. Następnie, po lekkiej kolacji, wypij herbatę rumiankową.
Herbata z rumianku

Spośród wszystkich napojów, które możesz wybrać, aby uśmierzyć dzwonienie w uszach, ten jest bez wątpienia najlepszy.

Podsumowując, jeżeli cierpisz na dzwonienie w uszach, najpierw udaj się do lekarza. Stosuj się do jego zaleceń oraz rób wszystko, by prowadzić zdrowszy tryb życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Piñeiro, E. (2009). La bromelina de la piña, nuevo complemento dietético. Fundación Erosky, 2.
 • Roberts, L. E., Eggermont, J. J., Caspary, D. M., Shore, S. E., Melcher, J. R., & Kaltenbach, J. A. (2010). Ringing Ears: The Neuroscience of Tinnitus. Journal of Neuroscience.
 • Langguth, B. (2011). A review of tinnitus symptoms beyond ‘ringing in the ears’: a call to action. Current Medical Research and Opinion.
 • Ramírez, C. (2016). Efectos Terapéuticos del Ajo (Allium Sativum). Salud y Administración3(8), 39–47.
 • Srivastava, J. K., Shankar, E., & Gupta, S. (2010). Chamomile: A herbal medicine of the past with a bright future (review). Molecular Medicine Reports.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.