Czosnek pod poduszką na lepszy sen

Związki siarki oraz cynk obecny w czosnku wspomagają naturalny proces regeneracji organizmu i pozwalają na dobry wypoczynek w nocy. Dzięki temu prostemu sposobowi szybciej uśniesz i zyskasz dużą dawkę energii na kolejny dzień.
Czosnek pod poduszką na lepszy sen

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czosnek to naturalne lekarstwo wykorzystywane od wieków do leczenia setek różnych chorób i dolegliwości. Właściwości czosnku są zbliżone do właściwości cebuli – są to dwa produkty, które warto dodawać do potraw, nie tylko ze względu na intensywny smak i zapach, ale także biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne płynące z ich regularnego spożycia.

Wiele osób uważa, że czosnek to nie tylko naturalny antybiotyk, ale i sposób na odgonienie negatywnej energii.

Być może to tylko przesąd, ale w rzeczywistości jest to produkt pomocny w wielu aspektach życia, w tym ułatwiający zasypianie i relaks. Gotowa, by dowiedzieć się więcej?

Czosnek i jego właściwości

Czosnek to spora dawka kalorii – może zawierać ich nawet 100 na 100 gramów. Na szczęście nigdy nie spożywamy go w takich ilościach, aby mógł on spowodować przybieranie na wadze.

Czosnek to źródło złożonych węglowodanów i białek, które znacznie poprawiają wydolność fizyczną i wydajność psychiczną.

Jest on także bogaty w witaminy z grupy B oraz niezbędne minerały, takie jak sód, potas i magnez. Wszystkie te elementy są  niezwykle ważne dla naszego organizmu, jednak kluczowa w przypadku czosnku jest wysoka zawartość związków siarki, takich jak allicyna.

Przeczytaj także artykuł: Detoks z naparem z czosnku i imbiru

Dlaczego warto jeść czosnek?

Oczywiście nie możemy uznać czosnku za magiczne lekarstwo na wszelkie dolegliwości, jednak wciąż spokojnie możemy nazywać go jednym z tzw. super produktów, czyli takich które zapewniają całą gamę korzystnych właściwości dla ludzkiego organizmu.

Związki obecne w czosnku są zdolne do leczenia różnych rodzajów infekcji; w dodatku poprawiają metabolizm i pomagają zwalczyć problemy układu oddechowego.

Jak się okazuje, przeciwutleniacze i substancje o działaniu przeciwzapalnym, których także w czosnku nie brakuje, to doskonałe wsparcie dla Twojego układu krążenia.

Czerwone krwinki

Regularne spożywanie czosnku poprawia kondycję naczyń krwionośnych, redukuje poziom cholesterolu we krwi i pozwala unormować ciśnienie krwi.

Dzięki temu krążenie krwi przebiega sprawniej, a tlen jest szybciej i skuteczniej dostarczany do każdej komórki ciała. Pozwala to zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się i degeneracji tkanek.

Czosnek ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, więc jest wszechstronnym antybiotykiem, skutecznym w leczeniu wielu różnych infekcji.

Dodatkowo jest to także substancja moczopędna, dzięki czemu pomaga usunąć z organizmu nadmiar płynów i złagodzić stan zapalny. Wzbogacając swoją dietę w czosnek, możesz także zaobserwować utratę kilku zbędnych kilogramów!

Dlaczego warto spać z czosnkiem pod poduszką?

Teraz, gdy znasz już większość zalet regularnego spożycia czosnku, zdradzimy Ci jeszcze jeden trik, który może znacznie poprawić jakość Twojego życia. Czy wiesz, dlaczego warto spać z czosnkiem pod poduszką? Jeśli nie, to już za chwilę wszystko stanie się jasne.

Jest to metoda wykorzystywana jeszcze przez nasze babcie, aby przyspieszyć zasypianie i poprawić jakość snu. Związki siarki obecne w czosnku sprawiają, że jest to produkt o niezwykle intensywnej woni.

Dawniej wierzono, że właśnie ten zapach odstrasza złą energię, duchy, a nawet… wampiry. Być może ten aspekt ,,ochrony” przed złymi mocami miał związek z obecnym w czosnku cynkiem.

Jeśli obawiasz się, że nie zniesiesz zapachu czosnku pod swoją poduszką – bez obaw. Już po kilku dniach na pewno się do niego przyzwyczaisz. Weź pod uwagę fakt, że jest to jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na bezsenność.

Dzięki czosnkowi doskonale się wyśpisz i zyskasz energię potrzebną na następny dzień.

Oprócz wkładania czosnku pod poduszkę możesz stosować go także doustnie – np. jedząc jeden ząbek czosnku dziennie na pusty żołądek, opcjonalnie z cytryną.

Czosnkowy sposób na zasypianie

Mleko z czosnkiem

Na koniec zdradzimy Ci jeszcze jeden naturalny sposób ułatwiający zasypianie i poprawiający jakość snu. Poniżej znajdziesz przepis na napój, który wypity przed pójściem spać pozwoli Ci się zrelaksować i zasnąć bez problemów.

Potrzebne składniki

 • 1 szklanka mleka
 • ząbek czosnku
 • 1 łyżeczka miodu

Sposób przygotowania

 • Rozgnieć ząbek czosnku i dodaj go do mleka. Doprowadź do wrzenia.
 • Gotuj mleko przez 3 minuty, następnie zdejmij z palnika i odstaw do ostygnięcia.
 • Dodaj miód i wypij.
 • Napój ten należy pić na około 30 minut przed pójściem spać.

Czosnek to nie tylko jedna z najbardziej aromatycznych przypraw – to także sojusznik Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Możesz wykorzystać jego właściwości na wiele różnych sposobów, więc nie wahaj się i wypróbuj go już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Salehi B, Zucca P, Erdogan I. Allicin and health: A comprehensive review. Trends in Food Science & Technology. 2019; 86: 502-516.
 • García Gómez L, Sánchez-Muniz F. Revisión: Efectos cardiovasculares del ajo (Allium sativum). ALAN. 2000; 50(3): 1-23.
 • Majewski M. Allium sativum: facts and myths regarding human health. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny. 2014; 65(1):1-8.
 • Sureda Gomila A, Marín Gómez A. Efectos del ajo sobre la tensión arterial. Universitat de les Illes Balears: 2016.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.