Czosnek pod poduszką na lepszy sen

Związki siarki oraz cynk obecny w czosnku wspomagają naturalny proces regeneracji organizmu i pozwalają na dobry wypoczynek w nocy. Dzięki temu prostemu sposobowi szybciej uśniesz i zyskasz dużą dawkę energii na kolejny dzień.
Czosnek pod poduszką na lepszy sen

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czosnek to naturalne lekarstwo wykorzystywane od wieków do leczenia setek różnych chorób i dolegliwości. Właściwości czosnku są zbliżone do właściwości cebuli – są to dwa produkty, które warto dodawać do potraw, nie tylko ze względu na intensywny smak i zapach, ale także biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne płynące z ich regularnego spożycia.

Wiele osób uważa, że czosnek to nie tylko naturalny antybiotyk, ale i sposób na odgonienie negatywnej energii.

Być może to tylko przesąd, ale w rzeczywistości jest to produkt pomocny w wielu aspektach życia, w tym ułatwiający zasypianie i relaks. Gotowa, by dowiedzieć się więcej?

Czosnek i jego właściwości

Czosnek to spora dawka kalorii – może zawierać ich nawet 100 na 100 gramów. Na szczęście nigdy nie spożywamy go w takich ilościach, aby mógł on spowodować przybieranie na wadze.

Czosnek to źródło złożonych węglowodanów i białek, które znacznie poprawiają wydolność fizyczną i wydajność psychiczną.

Jest on także bogaty w witaminy z grupy B oraz niezbędne minerały, takie jak sód, potas i magnez. Wszystkie te elementy są  niezwykle ważne dla naszego organizmu, jednak kluczowa w przypadku czosnku jest wysoka zawartość związków siarki, takich jak allicyna.

Przeczytaj także artykuł: Detoks z naparem z czosnku i imbiru

Dlaczego warto jeść czosnek?

Oczywiście nie możemy uznać czosnku za magiczne lekarstwo na wszelkie dolegliwości, jednak wciąż spokojnie możemy nazywać go jednym z tzw. super produktów, czyli takich które zapewniają całą gamę korzystnych właściwości dla ludzkiego organizmu.

Związki obecne w czosnku są zdolne do leczenia różnych rodzajów infekcji; w dodatku poprawiają metabolizm i pomagają zwalczyć problemy układu oddechowego.

Jak się okazuje, przeciwutleniacze i substancje o działaniu przeciwzapalnym, których także w czosnku nie brakuje, to doskonałe wsparcie dla Twojego układu krążenia.

Czerwone krwinki

Regularne spożywanie czosnku poprawia kondycję naczyń krwionośnych, redukuje poziom cholesterolu we krwi i pozwala unormować ciśnienie krwi.

Dzięki temu krążenie krwi przebiega sprawniej, a tlen jest szybciej i skuteczniej dostarczany do każdej komórki ciała. Pozwala to zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się i degeneracji tkanek.

Czosnek ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, więc jest wszechstronnym antybiotykiem, skutecznym w leczeniu wielu różnych infekcji.

Dodatkowo jest to także substancja moczopędna, dzięki czemu pomaga usunąć z organizmu nadmiar płynów i złagodzić stan zapalny. Wzbogacając swoją dietę w czosnek, możesz także zaobserwować utratę kilku zbędnych kilogramów!

Dlaczego warto spać z czosnkiem pod poduszką?

Teraz, gdy znasz już większość zalet regularnego spożycia czosnku, zdradzimy Ci jeszcze jeden trik, który może znacznie poprawić jakość Twojego życia. Czy wiesz, dlaczego warto spać z czosnkiem pod poduszką? Jeśli nie, to już za chwilę wszystko stanie się jasne.

Jest to metoda wykorzystywana jeszcze przez nasze babcie, aby przyspieszyć zasypianie i poprawić jakość snu. Związki siarki obecne w czosnku sprawiają, że jest to produkt o niezwykle intensywnej woni.

Dawniej wierzono, że właśnie ten zapach odstrasza złą energię, duchy, a nawet… wampiry. Być może ten aspekt ,,ochrony” przed złymi mocami miał związek z obecnym w czosnku cynkiem.

Jeśli obawiasz się, że nie zniesiesz zapachu czosnku pod swoją poduszką – bez obaw. Już po kilku dniach na pewno się do niego przyzwyczaisz. Weź pod uwagę fakt, że jest to jeden z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na bezsenność.

Dzięki czosnkowi doskonale się wyśpisz i zyskasz energię potrzebną na następny dzień.

Oprócz wkładania czosnku pod poduszkę możesz stosować go także doustnie – np. jedząc jeden ząbek czosnku dziennie na pusty żołądek, opcjonalnie z cytryną.

Czosnkowy sposób na zasypianie

Mleko z czosnkiem

Na koniec zdradzimy Ci jeszcze jeden naturalny sposób ułatwiający zasypianie i poprawiający jakość snu. Poniżej znajdziesz przepis na napój, który wypity przed pójściem spać pozwoli Ci się zrelaksować i zasnąć bez problemów.

Potrzebne składniki

  • 1 szklanka mleka
  • ząbek czosnku
  • 1 łyżeczka miodu

Sposób przygotowania

  • Rozgnieć ząbek czosnku i dodaj go do mleka. Doprowadź do wrzenia.
  • Gotuj mleko przez 3 minuty, następnie zdejmij z palnika i odstaw do ostygnięcia.
  • Dodaj miód i wypij.
  • Napój ten należy pić na około 30 minut przed pójściem spać.

Czosnek to nie tylko jedna z najbardziej aromatycznych przypraw – to także sojusznik Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Możesz wykorzystać jego właściwości na wiele różnych sposobów, więc nie wahaj się i wypróbuj go już dziś!

To może Cię zainteresować ...
Zdrowy sen po ciężkim dniu  – 6 wskazówek, które pomogą Ci się wyspać
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zdrowy sen po ciężkim dniu – 6 wskazówek, które pomogą Ci się wyspać

Aby zregenerować siły nie ma nic lepszego niż zdrowy sen po ciężkim dniu. Podpowiemy Ci jak go osiągnąć za pomocą prostych trików.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salehi B, Zucca P, Erdogan I. Allicin and health: A comprehensive review. Trends in Food Science & Technology. 2019; 86: 502-516.
  • García Gómez L, Sánchez-Muniz F. Revisión: Efectos cardiovasculares del ajo (Allium sativum). ALAN. 2000; 50(3): 1-23.
  • Majewski M. Allium sativum: facts and myths regarding human health. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny. 2014; 65(1):1-8.
  • Sureda Gomila A, Marín Gómez A. Efectos del ajo sobre la tensión arterial. Universitat de les Illes Balears: 2016.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.