Wrogowie zdrowej skóry: 7 najbardziej szkodliwych czynników

Wrogowie zdrowej skóry: 7 najbardziej szkodliwych czynników

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że poza przedwczesnym starzeniem się skóry istnieją wrogowie zdrowej skóry, których należy unikać ze względu na związane z nimi ryzyko zdrowotne? W dzisiejszym artykule przedstawimy listę czynników, które szkodzą skórze.

Z biegiem lat piękno i blask Twojej skóry zmieniają się. Poza przedwczesnym starzeniem się skóry istnieją jeszcze inni wrogowie zdrowej skóry, których powinnaś unikać ze względu na związane z nimi czynniki ryzyka wpływające na stan skóry.

Chociaż oczywiście możesz mieć większą lub mniejszą wrażliwość na czynniki zewnętrzne, które szkodzą zdrowiu skóry, zawsze powinnaś dbać o siebie. Właściwa troska o skórę pozwoli Ci uchronić się przed długo- i krótkoterminowymi problemami.

Wrogowie zdrowej skóry: 7 najgorszych czynników

Lista, którą przygotowaliśmy, koncentruje się na najczęstszych wrogach zdrowej skóry, na które zwraca uwagę Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii. Zebraliśmy czynniki, które mogą w bezpośredni pogarszać stan skóry i wpływać na jej starzenie się.

1. Słońce: jeden z największych wrogów skóry

Słońce, gwiazda, wokół której obraca się Ziemia, wydziela niezwykle silne promieniowanie ultrafioletowe (promienie UV), które nie jest blokowane przez atmosferę, dociera do naszej skóry i niszczy ją. Promienie słoneczne są uznawane za jednego z największych wrogów skóry.

Tanoreksja - opalanie się

Kiedy dana osoba jest “uzależniona od opalania się”, nazywamy to tanoreksją. Duże zagrożenie pojawia się z powodu ciągłego odwodnienia skóry, co prowadzi do ciągłego i powolnego niszczenia skóry właściwej.

Jednak fotostarzenie to wcale nie największy problem związany z długotrwałym wystawianiem się na działanie promieni ultrafioletowych. Rogowacenie to problem skórny, który polega na pojawianiu się zmian o ciemnym zabarwieniu oraz nietypowym namnażaniu komórek. Im bardziej wrażliwa skóra, tym większe ryzyko zniszczenia skóry.

2. Tytoń, jeden z najbardziej niebezpiecznych wrogów skóry

Na drugim miejscu w rankingu znajduje się tytoń. To bez wątpienia najbrzydziej pachnący wróg skóry. Lekarze są w stanie rozpoznać nałogowych palaczy po ich głębszych, cieńszych i wyraźniejszych zmarszczkach oraz poszarzałym kolorze skóry.

U kobiet, które palą, skóra o wiele szybciej staje się zwiotczała. Jej zmniejszone napięcie pojawia się ponieważ papierosy spowalniają krążenie krwi, zabierając tlen z tkanek.

3. Alkohol

Nadmierne spożywanie alkoholu pogarsza krążenie krwi. Odbija się na zdrowiu skóry podobnie jak palenie tytoniu. Osoby, które piją alkohol każdego dnia nie tylko muszą mierzyć się z przedwczesnym starzeniem się skóry.

Osoba rozmawiająca picia alkoholu - wrogowie zdrowej skóry
Alkohol, podobnie jak tytoń, wywierają wpływ na krążenie krwi i ilość tlenu, który dociera do tkanek.

Poza tym ich cera może wyglądać matowo, a pod ich oczami mogą pojawiać się ciemne cienie.

4. Tłuste pokarmy

Takie produkty spożywcze są zazwyczaj zaliczane do “fast foodów”. Nasycone kwasy tłuszczowe zwiększają liczbę kalorii, których Twoje ciało nie jest w stanie spalić. Z tego powodu w metabolizmie tłuszczów zachodzą nieuchronne zmiany.

Osoby, które każdego dnia spożywają tłuste pokarmy, mogą doświadczać takich dolegliwości jak trądzik czy łojotokowe zapalenie skóry, a nawet zgrubienie zewnętrznych warstw skóry. Poza tym u osób cierpiących na otyłość pojawia się cała serii problemów zdrowotnych, takich jak bliznowacenie, obrzęki i rogowacenie.

5. Stres

Stres objawia się delikatnym lub zmienionym stanem emocjonalnym, a czasami napadami smutku czy wściekłości. Otwiera drogę do schorzeń fizycznych. Właśnie dlatego powinnaś starać się go zmniejszyć wykonując takie relaksujące czynności jak pływanie czy joga.

Zestresowana kobieta
Niepokój i stres mogą objawiać się na różne sposoby, wywołując w niektórych przypadkach epizody egzemy i zapalenia skóry.

Twoja skóra to tarcza, która chroni Cię przed agresywnymi elementami rzeczywistości. Twój stres może objawiać się w formie alergii, zapalenia skóry, a nawet trądziku różowatego czy łuszczycy.

Może Cię również zainteresować: Choroby skórne związane ze stresem

6. Zanieczyszczenia

Zanieczyszczenie powietrza to kolejny z wrogów skóry, który często pozostaje niezauważony. Nie dotyczy to jednak tylko uprzemysłowionych regionów. Kurz, produkty używane do oprysku roślin i nieczystości unoszące się w powietrzu również zatykają Twoje pory. Najmniej dotkliwe konsekwencje to trądzik, jednak mogą Cię dotknąć o wiele poważniejsze konsekwencje.

7. Nagłe wahania wagi

Elastyczne włókna znajdujące się w Twojej skórze rozciągają się, gdy przybierasz na wadze. Jeżeli skóra rozciągnie się za bardzo, takie włókna mogą się przerwać. Kiedy dodasz do tego naturalne starzenie się skóry, może ona stać się na stałe luźna i obwisła. Właśnie dlatego trzeba zadbać o to, żeby proces zmiany wagi odbywał się powoli i w zdrowy sposób.

Kobieta, która nie może dopiąć spodni
Twoja dieta odgrywa kluczową rolę w zdrowiu skóry.

Jeśli będziesz unikać tych siedmiu wrogów skóry, powinnaś być w stanie uchronić się przed większością czynników, które mogą pogarszać jej stan. Ochrona przed słońcem, unikanie niezdrowych nawyków, przestrzeganie zdrowej, zrównoważonej diety i unikanie przejadania się to działania, które sprawią, że Twoja skóra będzie piękna.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.