Czy tytoń wpływa na skórę palaczy?

Czy tytoń wpływa na skórę palaczy?

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Nie można zaprzeczyć, że tytoń wpływa na skórę na wiele sposobów. Zdecydowanie pogarsza jej wygląd i może nawet wywoływać przedwczesne starzenie się. Oprócz tego zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju poważnych chorób skóry, takich jak choćby nowotwór.

Tytoń wpływa na skórę zarówno palaczy, jak i osób, które są wystawione na działanie dymu papierosowego. Należy zauważyć, że w tytoniu znajduje się około 4000 toksycznych składników, z który przynajmniej 300 jest niezwykle niebezpiecznych. Mogą one pogarszać stan skóry.

Tytoń przede wszystkim wywołuje niepożądane skutki estetyczne. Chociaż uszkadza skórę na całym ciele, jego działanie jest o wiele bardziej widoczne na skórze twarzy. Istnieje nawet wzorzec, który opisuje “twarz palacza”. Jednak tytoń wpływa na skórę nie tylko pod względem estetycznym. W niektórych przypadkach wywołuje poważne uszkodzenia skóry, takie jak nowotwory skóry.

Na szczęście istnieje dobra wiadomość: jeżeli ktoś rzuci palenie krótko-, średnio- lub długoterminowo, szkodliwe skutki palenia mogą zaniknąć.

W jaki sposób tytoń wpływa na skórę?

Tytoń oddziałuje na skórę ze względu na zwiększenie poziomu wolnych rodników. To cząsteczki chemiczne, które niszczą błony komórkowe. Poza tym są nawet w stanie zmieniać informacje genetyczne i wywoływać anomalie w tętniczkach skóry właściwej i naskórka.

Palący mężczyzna

Te warunki sprawiają, że pogarsza się krążenie krwi w skórze i dociera do niej mniej składników odżywczych. Skóra jest pozbawiona tlenu i kluczowych składników odżywczych, co prowadzi do odwodnienia i suchości.

Oprócz tego w nikotynie znajduje się składnik nazywany wazopresyną, który podnosi ciśnienie krwi oraz zmniejsza poziom estrogenu. Z kolei niskie poziomy estrogenu wywołują suchość skóry.

Używanie tytoniu zmniejsza przyswajanie witaminy A oraz zmienia absorpcję elastyny i kolagenu. W rezultacie skóra wysycha, jest mniej promienna, a zmarszczki stają się bardziej widoczne.

Twarz osoby palącej ma szaro-żółtawy kolor, a policzki stają się bardziej wyraziste. Czasami pojawiają się fioletowe plamki. Oprócz tego włosy wysychają i zaczynają się łamać.

Przeczytaj również: Szkodliwość tytoniu – 8 mitów dotyczących palenia

Przedwczesne starzenie się

Jeden z bardziej wyraźnych objawów wpływu tytoniu na skórę to jej przedwczesne starzenie się. Jest ono bardziej widoczne u kobiet niż u mężczyzn oraz u osób, które ukończyły 39 rok życia.

Zmarszczki, które mają palacze, różnią się od tych występujących u osób niepalących. Bruzdy są węższe, głębsze i bardziej wyraziste. Ich granice są bardziej widoczne. Badania pokazują, że zmarszczki niektórych palaczy w wieku od 40 do 49 roku życia są podobne do zmarszczek u osób w wieku od 60 do 70 lat, które nie palą.

Poza tym zmarszczki wokół oczu i górnej wargi są o wiele bardziej wyraziste. Najczęściej dzieje się tak z powodu twarzy, jaki palacz przyjmuje podczas palenia. Z kolei przedwczesne starzenie pojawia się głownie ze względu na gromadzenie się odpadów elastyny w skórze właściwej. Prowadzi to do rozpadu kolagenu oraz tworzenia się zmarszczek.

Tytoń wywiera wpływ na gojenie się skóry

Tytoń wpływa również na proces gojenia się skóry. Dym pogarsza dotlenienie tkanek, pogarsza krążenie krwi i wprowadza substancje toksyczne do krwi. Wszystko to sprawia, że rany, a zwłaszcza rany pooperacyjne, goją się wolniej.

Krwawiąca rana

Chroniczne wrzody występujące u palaczy, zwłaszcza te w dolnych kończynach, rozwijają się mniej stabilnie i goją się trudniej. Osoby, które wypalają paczkę papierosów dziennie, są trzykrotnie bardziej narażone na ryzyko wystąpienia martwicy niż osoby niepalące.

Inne problemy

Tytoń może wywoływać lub pogarszać wiele chorób skórnych. Niektóre z nich to:

  • Łysienie lub utrata włosów,
  • Łuszczyca,
  • Ropnie mnogie pach,
  • Chroniczna egzema dłoni.

Oprócz tego tytoń prowadzi również do żółknięcia paznokci oraz palców dłoni, jak również zębów, ponieważ wywołuje nadbudowę płytki bakteryjnej. Ciepło wytwarzane przez papieros znajdujący się w ustach ciągle je podrażnia, co może prowadzić do rozwoju nowotworu ust. 80% cierpiących na niego pacjentów to palacze.

Tytoń może również stanowić bodziec do rozwoju nieczerniakowego raka skóry. Poza tym może wywoływać raka płaskonabłonkowego skóry, chorobę, która dwukrotnie częściej pojawia się u palaczy. Prowadzi również do rozwoju raka jamy ustnej oraz zwiększa ryzyko przerzutów nowotworowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rampoldi, R., Querejeta, M., & Larreborges, A. (2005). Efectos del tabaco sobre la piel. Act Terap Dermatol, 28, 32-39.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.