Skóra dzieci - jak dbać o nią latem?

Pielęgnacja skóry dzieci w lecie wymaga wielu wysiłków, których nie należy lekceważyć. Z jakiego powodu? Szczegółowo opisujemy to w tym artykule.
Skóra dzieci - jak dbać o nią latem?

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia, 2019

Z pewnością więcej niż raz zastanawiałaś się, czy latem skóra dzieci wymaga szczególnej troski. Jeśli chodzi o znaczenie dbania o skórę dzieci, Anna Codina (2003) wskazuje, że:

«Grubość naskórka i skład lipidów u dzieci i niemowląt nie różnią się znacząco od osób dorosłych. Natomiast naskórek wcześniaka jest znacznie cieńszy, a warstwa rogowa naskórka jest nadal słabo rozwinięta»

Z tego powodu pielęgnacja skóry wcześniaków jest – zdaniem autora – niezwykle ważna. A zatem jasne jest, że biorąc pod uwagę te cechy, u wcześniaków należy spodziewać się zwiększonego ryzyka penetracji leków i produktów stosowanych miejscowo.

Skóra dzieci w lecie wymaga specjalnej pielęgnacji

W odniesieniu do niemowląt i dzieci, Anna Codina wskazuje również, że mają już wykształcony naskórek. Dzięki temu ich skóra spełnia jedną ze swoich podstawowych funkcji: barierę, czy też ochronę skórną.

Istnieją jednak różnice w rozwoju zarówno naskórka, jak i skóry właściwej, ponieważ nie jest ona kompletna po urodzeniu.

Można powiedzieć, że po narodzeniu skóra rozpoczyna proces dojrzewania i adaptacji poporodowej i stopniowo coraz bardziej przypomina skórę osoby dorosłej.

Skóra dzieci na twarzy wymaga specjalnej ochrony
Ważne jest, aby zachować ostrożność przy miejscowym stosowaniu produktów kosmetycznych na skórze dzieci.

W związku z powyższym „należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu środków miejscowych na skórę dzieci. Stosunek powierzchni ciała do jego masy jest bowiem dużo większy niż u dorosłych, co w konsekwencji zwiększa ryzyko wchłaniania przezskórnego »- potwierdza Anna Codina.

Inną fizjologiczną cechą w dzieciństwie jest to, że elastyczne włókna skóry dzieci w wieku od 3 lat są już podobne do włókien skóry osób dorosłych.

Obawy związane ze słońcem

Nie bez znaczenia jest zatem podejmowanie środków ostrożności podczas opalania i podkreślanie kwestii ochrony przed słońcem w dzieciństwie.

Zawsze należy podkreślać znaczenie ochrony dzieci przed światłem słonecznym. Przede wszystkim poprzez stosowanie odpowiednich ubrań (czapki, koszule z długim rękawem), ale także nakładanie kremów i mleczek ochronnych.

Należy również wziąć pod uwagę, że właśnie w okresie dzieciństwa i dojrzewania otrzymujemy ponad połowę promieniowania ultrafioletowego. Z czasem promieniowanie kumuluje się i może ostatecznie doprowadzić do rozwoju raka skóry.

Nie chodzi jednak o to, aby straszyć apokaliptycznym spojrzeniem na ten temat. Chodzi raczej o to, żeby podjąć niezbędne kroki, aby nurkowanie w basenie i spacery po plaży były jedynie przedmiotem radości i przyjemności.

Dlatego podczas opalania należy zmaksymalizować filtry przeciwsłoneczne u dzieci. Należy tez pamiętać, że stanowią one jedynie uzupełnienie pozostałych środków pielęgnacji skóry w dzieciństwie.

Czy skóra dzieci ma specyficzną mikroflorę?

Według informacji Biocodex Microbiota Institute: „skóra jest złożona i pokryta setkami gatunków żywych mikroorganizmów, zorganizowanych w bardzo szczególny sposób, które tworzą mikrobiotę skóry. Zaburzenie tej równowagi może spowodować chorobę skóry ».

Skóra dzieci wymaga ochrony
Zrozumienie roli mikroflory skóry i jej związku z chorobami skóry może być kluczem do poprawy metod leczenia.

Mikroflora ma – według tego samego źródła – kilka funkcji: obronną, funkcję bariery skórną i regulatora układu odpornościowego. Spełniając te funkcje mikrobiota skóry ewoluuje stopniowo i zmienia się u poszczególnych osób w zależności od różnych czynników.

«Brak równowagi mikrobiologicznej wiąże się bezpośrednio z chorobami dermatologicznymi, takimi jak trądzik, łuszczyca lub atopowe zapalenie skóry. Zrozumienie wpływu mikroflory skórnej na mechanizmy wywołujące niektóre choroby skóry usprawniłoby ich leczenie ».

Wnioski …

  • Skóra dzieci wymaga szczególnej pielęgnacji, na która należy zwrócić jeszcze większą uwagę w okresie letnim.
  • Chociaż wcześniaki są bardziej wrażliwe, wszystkie dzieci wymagają również dodatkowej opieki, dopóki ich skóra nie zacznie stopniowo osiągać stopnia ochrony jak u dorosłych.
  • Ochrona przed promieniowaniem słonecznym jest niezbędna w każdym wieku, jednak w dzieciństwie i młodości ma specjalne znaczenie. Dlatego w tym wieku szczególnie nie można jej zaniedbywać.
  • Należałoby szczególnie zainteresować się postępem badań nad mikroflorą skóry, które mogą wnieść nowe fakty do wiedzy na ten temat.
  • Wreszcie najważniejsza jest zasada dotycząca pielęgnacji skóry dzieci: lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Czy zdawałaś sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o skórę dzieci w lecie? Teraz, gdy wątpliwości zostały rozwiązane, nie wahaj się wzmocnić środki ochrony skóry o tej porze roku.

W ten sposób Twoje pociechy będą lepiej zabezpieczone i będziecie się mogli cieszyć latem i słońcem bez obaw.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.