Szklanka wody kokosowej – odżywiający i orzeźwiający napój

Zgodnie z zaleceniami dietetyków i lekarzy należy wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie. W odróżnieniu od popularnych napojów woda kokosowa jest niskokaloryczna i bogata w elektrolity, które doskonale wspomagają pracę układu nerwowego.
Szklanka wody kokosowej – odżywiający i orzeźwiający napój

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2019

Korzyści płynące z regularnego spożywania wody kokosowej są ogromne. Oprócz tego, że ten naturalny napój idealnie odświeża organizm w upalne dni i skutecznie gasi pragnienie, jest również źródłem cennych dla naszego zdrowia substancji odżywczych.

Szklanka wody kokosowej wspomaga procesy samooczyszczania się organizmu. Ułatwia wydalanie toksyn i wszelkiego rodzaju innych szkodliwych substancji. Zalegając w naszym ciele mogą stać się one przyczyną rozwoju poważnych chorób.

Co więcej, napój ten – ze względu na niską zawartość kalorii – stanowi jeden z najbardziej wartościowych elementów każdej diety odchudzającej.

Chcielibyśmy dziś przedstawić ci najważniejsze właściwości wody kokosowej. Zaprezentujemy też korzyści, jakich dostarcza ona naszemu organizmowi. Zaopatrz się czym prędzej w kilka kokosów. A potem naucz się samodzielnie przygotowywać w 100% naturalny napój.

Doskonale odżywi on Twoje ciało i skutecznie ugasi pragnienie.

Podstawowe właściwości wody kokosowej

Jedną z największych korzyści, jakich woda kokosowa dostarcza naszemu organizmowi jest jej bogactwo składników mineralnych, a w szczególności potasu. Składnik ten niezwykle pozytywnie wpływa na krążenie krwi. Ponadto w naturalny sposób reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

Regularne spożywanie wody kokosowej stanowi więc doskonałą prewencję rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. A zwłaszcza chroni przed niespodziewanym udarem czy zawałem serca mięśniowego.

Świeży kokos

Pamiętajmy jednak, że wszelkiego rodzaju zaburzenia związane z nadciśnieniem powinny być kontrolowane przez lekarza specjalistę. W tym przypadku woda kokosowa stanowi jedynie zdrowe uzupełnienie kuracji farmakologicznej lub naturalny suplement diety wzmacniający podstawowe funkcje organizmu.

Szklanka kokosowego napoju jest również niezwykle cennym źródłem elektrolitów, które wydalamy z organizmu podczas aktywności fizycznej i nadmiernego wysiłku. Szklanka wody kokosowej w mgnieniu oka uzupełnia niedobory substancji odżywczych w krwi.

Dodatkowo dzięki wysokiej zawartości witaminy C, napój ten doskonale wzmacnia układ odpornościowy organizmu.

Jaka jest zalecana dawka wody kokosowej?

Dzienna dawka błonnika pokarmowego

Woda kokosowa jest bardzo cennym naturalnym źródłem błonnika pokarmowego. Znaczenie tej substancji w naszej codziennej diecie jest niebagatelne – to właśnie ona dba o zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i trawiennego.

Główną funkcją błonnika jest naturalne oczyszczanie przewodu pokarmowego z zalegających w nich toksyn, szkodliwych substancji i złogów zbędnych produktów przemiany materii.

Naturalny strażnik poziomu glukozy

Zawarte w wodzie kokosowej składniki w naturalny sposób pomagają kontrolować poziom glukozy we krwi. Dzięki regularnemu spożywaniu tego napoju unikniemy podjadania między posiłkami, ograniczymy chęć na słodycze i słone przekąski.

Cukier we krwi

Woda kokosowa jest zatem polecana nie tylko jako naturalny środek wzmacniający ogólną kondycję organizmu, ale również dla osób zmagających się ze zbędnymi kilogramami oraz niekontrolowanymi napadami głodu.

Przeczytaj koniecznie: Naucz się kontrolować głód

Niskokaloryczny napój orzeźwiający

Woda kokosowa słynie ze swych wysoce odżywczych właściwości i jednocześnie jest jednym z najlepszych naturalnych napojów o bardzo niskiej wartości kalorycznej.

Mimo iż zawiera sporą dawkę wartości odżywczych, woda kokosowa jest wolna od tłuszczów i cholesterolu – to właśnie daje jej niekwestionowaną przewagę nad innymi powszechnie dostępnymi na rynku napojami.

Jeśli dbasz o linię, zamiast po coca-colę zero sięgnij po szklankę naturalnej wody kokosowej. Na pozytywne efekty tego nowego nawyku nie będziesz musiała długo czekać.

Na zakończenie

Warto uświadomić sobie, że praktycznie wszystkie sprzedawane w supermarketach napoje stanowią autentyczną bombę cukru, sztucznych składników i syntetycznych dodatków. W rezultacie ani nie gaszą one pragnienia, ani nie dostarczają naszemu organizmowi ani jednej cennej substancji odżywczej.

Przygotowywanie wody kokosowej

Z kolei woda kokosowa doskonale nawadnia organizm, w upalne dni skutecznie zapobiega odwodnieniu, stanowi cenne źródło naturalnych składników odżywczych oraz bogatą dawkę niezastąpionego w naszej codziennej diecie błonnika pokarmowego.

Teraz, gdy już wiesz, że woda kokosowa to nie tylko orzeźwiający napój, ale także spora dawka substancji odżywczych – witamin i minerałów – dzięki której nasz organizm zachowa zdrowie i poprawi ogólną kondycję wszystkich narządów, decyzja należy do ciebie.

Jeśli chcesz, by twoje ciało było zdrowe przez długie lata, nie wahaj się i sięgnij już dziś po szklankę odżywczej wody kokosowej. Ten nowy nawyk z pewnością przyniesie twojemu organizmowi wiele korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Grillo A, Salvi L, Coruzzi P, Salvi P, Parati G. Sodium Intake and Hypertension. Nutrients. 2019 Aug 21;11(9):1970
  • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135.
  • Jensen T, Abdelmalek MF, Sullivan S, Nadeau KJ, Green M, Roncal C, Nakagawa T, Kuwabara M, Sato Y, Kang DH, Tolan DR, Sanchez-Lozada LG, Rosen HR, Lanaspa MA, Diehl AM, Johnson RJ. Fructose and sugar: A major mediator of non-alcoholic fatty liver disease. J Hepatol. 2018 May;68(5):1063-1075.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.