Napoje, których należy unikać podczas odchudzania się

Czy lubisz pić opisane w tym artykule napoje? Jeśli tak, spróbuj wyeliminować je ze swojej diety, aby uniknąć różnych problemów, nie tylko związanych z zakłóceniem procesu pozbywania się nadmiaru kilogramów. Zwiększenie ilości wypijanej wody wody i napojów bezalkoholowych na bazie naturalnych składników jest najlepszym sposobem na odpowiednie nawodnienie organizmu i zapewnienie mu odpowiedniej dawki energii.
Napoje, których należy unikać podczas odchudzania się
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odpowiednie jedzenie oraz napoje są jednymi z najważniejszych elementów dla ludzi, którzy chcą schudnąć lub utrzymywać zdrową i stabilną wagę ciała.

Przestrzeganie odpowiednio dobranej diety o niskiej zawartości tłuszczów i cukrów jest najlepszym sposobem na pokonanie tych dodatkowych kilogramów. Nie dość, że stwarzają one zagrożenie dla zdrowia, to jeszcze mają negatywny wpływ na Twoją sylwetkę i ogólny wygląd. Ale dieta to nie tylko pożywienie, ale również i napoje.

Powinieneś również zdawać sobie sprawę z tego, że musisz wyeliminować ze swojej diety niektóre napoje. Szczególnie te, które zawierają składniki zaburzające funkcjonowanie procesów metabolicznych utrudniając tym samym proces zrzucania zbędnych kilogramów.

Ich wysoka liczba kalorii i sztuczne składniki mają tendencję do odkładania się w komórkach Twojego ciała. Nie oznacza to jedynie gromadzenia się zapasów niechcianego tłuszczu. Mogą one także wywoływać różnego rodzaju stany zapalne. I przede wszystkim utrudniać spalanie tkanki tłuszczowej.

Woda

W rzeczywistości picie dużych ilości napojów z grupy uważanej za szkodliwe dla zdrowia jest jedną z głównych przeszkód w osiągnięciu pożądanej wagi. Szczególnie wokół okolicy brzucha.

Dlatego też dzisiaj zamierzamy zaprezentować Ci skróconą z konieczności listę najbardziej niekorzystnie wpływających na zdrowie napojów. Jeśli wyeliminujesz je ze swojej diety, to z pewnością łatwiej Ci będzie schudnąć.

Dowiesz się także jak zastąpić je zdrowymi odpowiednikami, przygotowanymi na bazie w pełni naturalnych składników. Zapraszamy do lektury!

1. Napoje dla sportowców (izotoniczne i inne)

Napoje sportowe, które zazwyczaj znaleźć można bez problemu na półkach w każdym sklepie spożywczym, często są wykorzystywane w celu uzupełnienia poziomu płynów i soli mineralnych. Twój organizm traci je podczas treningu o wysokiej intensywności.

Napoje izotoniczne

Jednak tylko sportowcy i ludzie, którzy wykonują bardzo wymagające prace fizyczne powinni regularnie pić napoje tego typu. A to dlatego, że dla „zwykłych” ludzi są one najzwyczajniej w świecie zbyt kaloryczne.

Cukry, sód i inne składniki występujące w tych napojach w dużych ilościach mogą być naprawdę szkodliwe. Zwłaszcza jeśli nie wykonujesz w ciągu dnia wystarczająco intensywnych prac fizycznych lub treningów.

2. Napoje gazowane

Bezalkoholowe napoje gazowane sprzedawane w sklepach zaliczają się do jednych z najgorszych wrogów dla wszystkich tych osób, które próbują z mniejszym lub większym powodzeniem się odchudzić.

Dotyczy to nawet przypadków, w których na butelce znajduje się oznaczenie napoju typu “light” lub “zero cukru i zero kalorii”. Wszystkie napoje tego typu wytwarzane są na bazie fruktozy (cukru prostego, bardzo łatwo przyswajalnego przez ludzki organizm), syropu kukurydzianego i innych produktów będących efektem rafinacji cukru.

Kiedy pijesz je regularnie, mogą one powodować problemy z funkcjonowaniem procesów metabolicznych Twojego ciała. A także  inne problemy zdrowotne, głównie związane z sercem i naczyniami krwionośnymi.

Każda szklanka napoju tego rodzaju może zawierać równowartość trzech do czterech łyżek cukru. Lub inaczej mówiąc aż 120 kalorii.

3. Mleko odtłuszczone

Odtłuszczone mleko może wydawać się dobrą opcją na potrzeby Twojej diety odchudzającej. A to dlatego, że zawiera ono znacznie mniejszą ilość tłuszczu, niż zwykłe mleko występujące powszechnie w sklepach. Jednak mimo obniżenia zawartości tłuszczu wciąż występuje w nim znaczna liczba kalorii. Z biegiem czasu nadal będzie Ci to uniemożliwiać osiągnięcie żądanej wagi ciała.

Mleko odtłuszczone

Jeszcze gorsze problemy mogą wystąpić u osób cierpiących na nietolerancję laktozy. Występuje ona w dużych ilościach w każdym rodzaju mleka. A po jego wypiciu bezpośrednio przyczynia się do powstawania stanów zapalnych w różnych tkankach naszego ciała.

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zastąpienie w swojej diecie odchudzającej mleka odtłuszczonego produktami pochodzenia roślinnego niższej zawartości kalorii. Takimi jak na przykład mleko migdałowe lub ryżowe.

4. Soki owocowe z dodatkiem cukru

Naturalne soki owocowe mogą być dobrym wyborem w celu uzupełnienia diety odchudzającej. Zapewniają one Twojemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze, które pomagają poprawić stan Twojego zdrowia. I stymulują przy tym procesy metaboliczne prowadzące do utraty wagi.

Ważne jest jednak przy tym, aby pamiętać, że soki zawierające w składzie cukry rafinowane mają mniej zdrowych właściwości. A to dlatego, że ich kaloryczność jest znacznie wyższa. Na dodatek zawierają one wyraźnie mniejsze ilości cennych składników odżywczych.

Zarówno produkty komercyjne, jak i domowe przepisy na soki owocowe tracą białko, błonnik i witaminy, gdy tylko zaczniesz dodawać do nich cukier lub inne substancje słodzące.

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie soku przy użyciu w 100% owoców i warzyw pochodzących z ekologicznych upraw. A także unikanie sztucznych dodatków.

5. Mrożona herbata

Mimo tego, że często są reklamowane jako zdrowe napoje, mrożone herbaty, które zwykle znajdziesz w restauracjach i sklepach spożywczych zazwyczaj nie są dobrym wyborem dla osób będących na diecie odchudzającej.

Mrożona herbata

Prawdą jest, że w przeważającej większości przypadków napoje takie zostały oparte na bazie ekstraktów roślinnych i owocowych. Niemniej jednak zawartość cukru w nich może być równa lub nawet wyższa od innych napojów bezalkoholowych.

Najbardziej niepokojące jest jednak to, że pojedyncza półlitrowa butelka przeciętnej herbaty mrożonej spotykanej na rynku może zawierać aż do 175 kalorii. Taka liczba oznacza mniej więcej równowartość 8-10 łyżeczek cukru – łatwo więc dojść do wniosku, że takie napoje ze zdrowiem nie mają zbyt wiele wspólnego.

6. Napoje energetyzujące

Coraz więcej ludzi pije napoje energetyczne nie tylko dlatego, że może w ten sposób zwiększyć nieco dawkę energii swojego ciała, co może być niezwykle cenne w przypadku gdy czujesz się zmęczony, a czeka Cię jeszcze sporo pracy.

Ale także dlatego, że przyczyniają się one do poprawy rezultatów uzyskiwanych podczas niektórych czynności, jak na przykład wysiłek fizyczny, czy też nauka przez wyczerpującymi egzaminami.

Cukrzyca

Problem jednak polega na tym, że mimo tych właściwości regularne spożywanie napojów energetyzujących może znacząco zakłócać Twoje procesy metaboliczne i doprowadzić w dłuższej perspektywie czasowej do problemów z wagą i na dodatek cukrzycą.

Zawartość kofeiny i cukru w napojach energetycznych ma bezpośrednio negatywny wpływ na te właśnie procesy. Spowalniają one działanie organizmu (pomimo wrażenia „przyśpieszenia”, czy też mówiąc potocznie „kopa energetycznego”), a jednocześnie wpływają negatywnie na inne systemy i organy Twojego ciała.

Napoje energetyzujące

Na szczęście w bardzo łatwy sposób można zastąpić je innymi, znacznie zdrowszymi napojami, ponieważ znane są doskonale liczne koktajle i napoje energetyzujące na bazie naturalnych składników, które wywierają takie same pobudzające działanie na Twój organizm, nie mając przy tym zbyt wielu skutków ubocznych.

Czy lubisz pić opisane w tym artykule napoje?

Jeśli tak, spróbuj wyeliminować je ze swojej diety, aby uniknąć różnych problemów, nie tylko związanych z zakłóceniem procesu pozbywania się nadmiaru kilogramów.

Zwiększenie ilości wypijanej wody i napojów bezalkoholowych na bazie naturalnych składników jest najlepszym sposobem na odpowiednie nawodnienie organizmu i zapewnienie mu odpowiedniej dawki energii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lobach AR, Roberts A, Rowland IR. Assessing the in vivo data on low/no-calorie sweeteners and the gut microbiota. Food Chem Toxicol. 2019 Feb;124:385-399.
  • Reid IR. Vitamin D Effect on Bone Mineral Density and Fractures. Endocrinol Metab Clin North Am. 2017 Dec;46(4):935-945
  • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23:2255-2266.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.