Wielokrotne kontuzje Dembelé w FC Barcelona

Jeśli jest coś, co może zaszkodzić karierze sportowca, to powtarzające się w krótkim czasie kontuzje. To właśnie przydarzyło się Ousmane'owi Dembélé podczas lat spędzonych w FC Barcelona.
Wielokrotne kontuzje Dembelé w FC Barcelona
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2023

Ousmane Dembelé doznał wielu urazów fizycznych, odkąd przybył do FC Barcelony w 2017 roku. Kontuzje Dembelé uniemożliwiły mu normalne treningi i występy na najwyższym poziomie z drużyną Blaugrany.

Mając zaledwie 25 lat, francuski napastnik pojawił się jako błyskotliwa postać, najpierw na Stade de Rennes w swoim rodzinnym kraju. Następnie trafił do Niemiec, gdzie grał w Borussii Dortmund. To tam zwrócił na siebie uwagę FC Barcelony, która zainwestowała w jego transfer 140 milionów euro.

Jednak fizyczne warunki nie wspierały wielkiego talentu napastnika, który spędził ponad 700 nieaktywnych dni podczas swoich lat w lidze hiszpańskiej.

Różne kontuzje Dembélé

W poniższym artykule opiszemy, jakich problemów fizycznych doznał Ousmane Dembélé jako zawodnik Barcelony. Wiele z nich to urazy mięśni, ale są też inne, poważniejsze kontuzje.

1. Naderwania mięśni Dembelé i problemy mięśniowe w udzie

Udo, część nogi znajdująca się między biodrem a kolanem, to miejsce, z którym Dembelé miał najwięcej problemów. Odniósł powtarzające się urazy zarówno bicepsów, jak i ścięgien podkolanowych, które znajdują się z przodu i z tyłu nogi.

W 2017 roku, w swoim pierwszym sezonie w Barcelonie, miał zerwane ścięgno w biceps femoris lewego uda. Przeszedł operację i spędził 106 dni poza boiskiem. To ścięgno łączy mięsień dwugłowy uda z kością kulszową, znajdującą się w dolnej części miednicy.

Następnie, w styczniu 2018 roku, zawodnik ledwie wrócił po poprzedniej kontuzji, kiedy doznał pęknięcia włókienkowego w lewym udzie. To nic innego jak kontuzja, w której dochodzi do zerwania włókien tworzących mięsień. Aby powrócić do aktywności fizycznej po tego typu urazie, należy odczekać, aż włókna się zregenerują.

Lesión en isquiotibiales, como le pasó a Dembelé

Mięśnie podkolanowe znajdują się w udzie. Uraz w tym miejscu uniemożliwia jakąkolwiek aktywność fizyczną.

Rok później, w 2019 roku, zawodnik doznał naciągnięcia mięśnia dwugłowego lewego uda. W tym przypadku występuje rozciągnięcie, które powoduje ból, ale nie ma pęknięcia ani krwiaka. Powrót do zdrowia trwa zwykle kilka dni.

Chociaż szybko wyzdrowiał, przedwczesny powrót na boisko zadziałał na jego niekorzyść. W efekcie, w bicepsie lewej nogi doznał naderwania mięśnia, które wyłączyło go z gry przez prawie miesiąc. Innymi słowy, cierpiał z powodu zupełnie nowego zerwania mięśni.

W tym samym roku powtórzył inne urazy mięśni ścięgna podkolanowego prawej nogi. W 2020 roku doznał również kolejnej kontuzji mięśnia lewego uda. Ostatnią kontuzją tego typu było naciągnięcie mięśnia półbłoniastego lewego uda w czerwcu 2021 roku.

2. Skręcenie kostki Dembélé

Na początku 2019 roku Dembelé doznał skręcenia lewej kostki. W poprzednim sezonie, w 2018 roku, miał już taką samą kontuzję prawej kostki.

Skręcenie to częściowe naderwanie lub całkowite zerwanie więzadła. Do urazu dochodzi zwykle po nagłym ruchu lub nadmiernym skręcie, którego ta struktura ciała nie jest w stanie wytrzymać.

Kontuzja z 2019 roku sprawiła, że Dembelé był nieaktywny przez 18 dni. Poprzednia miała miejsce w ostatnim meczu sezonu 2017/2018, więc nie opuścił żadnego meczu swojej drużyny.

Podoba Ci się ten artykuł? Sądzimy, że ta również może Cię zainteresować: Kylian Mbappé: Rygorystyczne ćwiczenia i rutyna dietetyczna następnej wielkiej gwiazdy piłki nożnej

3. Problemy z kolanem

Podobnie jak w przypadku wielu innych piłkarzy, kolana również stwarzają problemy dla dobrego samopoczucia fizycznego Dembélé. Można się tego spodziewać, biorąc pod uwagę, że piłka nożna jest sportem kontaktowym, w którym te stawy są stale obciążane przy każdym kroku.

W każdym razie należy zauważyć, że kontuzje kolana nie są liczne w historii medycznej Dembélé. Dopiero w 2021 roku, podczas mistrzostw Europy, grając w reprezentacji Francji doznał oderwania ścięgna bicepsa w prawym kolanie. To wykluczyło go nie tylko z turnieju, ale także z kolejnego przedsezonu z Barçą.

W szczególności oderwanie ścięgna występuje, gdy odrywa się od stawu, który ma łączyć się z grupą mięśni. W opisywanym przypadku usunięto ścięgno bicepsa ze stawu kolanowego.

Las lesiones han perjudicado a Dembelé como jugador del Barcelona.
Wszelkie nieaktywne dni dla zawodowego piłkarza są poważną próbą, ponieważ wypada z rutyny i wzrasta ryzyko ponownego urazu.

Myślimy, że spodoba Ci się również: Metoda Pintusa: Sekret sukcesu Realu Madryt

Dembelé i jego liczne kontuzje w FC Barcelona

Kontuzje, przez które musiał przejść Dembelé, pokazały, że budowa ciała sportowca jest tak samo ważna jak jego umiejętności czy wrodzony talent, jaki może posiadać. Te dwa elementy idą w parze i muszą zostać wzmocnione, aby grać na najwyższym poziomie.

Pech, przyczyny biologiczne, a może inne powody sprawiły, że Ousmane Dembelé był nękany kontuzjami w Barcelonie i pauzował przez ponad sto meczów. Wciąż jest młody, ale będzie musiał znaleźć rozwiązanie, jeśli chce przedłużyć swoją karierę w czołowych europejskich zespołach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.