Czym jest naderwanie mięśnia łydki i jak się je leczy?

Naderwanie mięśnia łydki pojawia się podczas uprawiania sportu, gdy skaczesz, zmieniasz kierunek lub naciskasz stopą, aby przyspieszyć.
Czym jest naderwanie mięśnia łydki i jak się je leczy?
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Łydka składa się z dwóch mięśni – mięśnia brzuchatego łydki i mięśnia płaszczkowatego. Mięśnie łydek nie tylko pomagają zginać podudzie, ale biorą również udział w szybkich ruchach, takich jak skakanie i krótkie biegi. Naderwanie mięśnia łydki to nagłe i poważne obrażenia, które mogą wymagać pomocy medycznej.

Naderwanie mięśnia łydki – przyczyny

Problem powstaje najczęściej podczas uprawiania sportu, kiedy trzeba szybko naciskać stopą, aby nagle przyspieszyć. Mogą jednak wystąpić również podczas skoku lub szybkiej zmiany kierunku.

Ten nagły ruch może przeciążyć łydkę, powodując jej rozciągnięcie poza normalne granice, co może prowadzić do naderwania mięśnia łydki. Osoby uprawiające sporty, takie jak tenis czy koszykówka, są bardziej narażone na tego typu kontuzje. Kiedy dojdzie do urazu, możesz usłyszeć trzask lub poczuć rozpieranie w łydce. Ponadto mogą pojawić się inne objawy, takie jak:

  • Ból
  • Obrzęk
  • Siniaki
  • Problemy z chodzeniem lub noszeniem ciężaru z kontuzjowaną nogą

Objawy urazów mięśni łydek

Fizjoterapeuta masujący łydkę.

Objawy zależą od powagi urazu. Jeśli jest to proste obciążenie, poczujesz silne pociągnięcie w dolnej części nogi. Możesz też odczuwać przeszywający ból. Jednak pęknięcie mięśnia łydki powoduje bardzo ostry ból i ledwo będziesz w stanie chodzić. Istnieją trzy stopnie w zależności od ciężkości urazu.

Szczep klasy 1

Szczep klasy 1 obejmuje mikropęknięcia włókien mięśniowych nawet o 10%. Polega na łagodnym bólu w tylnej części nogi oraz w okolicy pięty. W tym przypadku nie ma prawie żadnej utraty siły i motoryki i można kontynuować uprawianie sportu jak zwykle.

Pełne wyzdrowienie nastąpi w ciągu kilku tygodni od urazu. Będzie to zależeć od procentu zaangażowanych włókien i obróbki.

Szczep klasy 2

Szczep stopnia 2 wiąże się z bardziej rozległymi uszkodzeniami i większym bólem. W łzach stopnia 2 następuje znaczna utrata siły i mobilności mięśni. Jednocześnie obrzęk jest silniejszy i szybko pojawiają się siniaki. Ponadto istnieją ograniczenia, jeśli chodzi o aktywność fizyczną.

Eksperci uważają, że mięsień brzuchaty łydki jest narażony na wysokie ryzyko naderwania mięśni. Dzieje się tak, ponieważ krzyżuje się z kolanem i kostką i ma wysoki udział szybko kurczących się włókien mięśniowych.

Szczep klasy 3

W tym przypadku dochodzi do całkowitego załamania układu mięśniowego. Tutaj ból jest bardzo ostry, a stan zapalny ostry i natychmiastowy. Widoczne jest również wybrzuszenie w łydce, gdy złamana część się kurczy. Niezdolność do chodzenia jest charakterystyczna dla naciągnięć mięśni łydki 3. stopnia. Włókna mięśniowe nie mogą się połączyć i sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji.

Leczenie urazów mięśni łydek

Naderwanie mięśnia łydki

Najskuteczniejszy protokół leczenia naderwania mięśni łydki jest znany jako RICE, co oznacza:

  • Odpoczynek
  • Lód
  • Kompresja
  • Podniesienie

Pierwszym krokiem jest odpoczynek – tymczasowe zatrzymanie wszelkiej aktywności fizycznej. Następnym krokiem jest jak najszybsze zastosowanie terapii lodem lub zimnem na uszkodzonym obszarze. Pomaga to zatrzymać krwawienie wewnętrzne i zmniejszyć obrzęk.

Wskazane jest stosowanie lodu lub zimna przez 10-15 minut co godzinę, a następnie zmniejszenie częstotliwości w miarę zmniejszania się bólu i obrzęku. Pomocne jest również uciskanie lodu za pomocą bandaża kompresyjnego. Jeśli rozdarcie jest poważniejsze, warto wiedzieć, który z dwóch mięśni łydek jest najbardziej dotknięty. Z tego powodu może być potrzebne USG lub MRI, aby lepiej zdiagnozować lokalizację i zakres urazu.

Szczepy trzeciego stopnia, a także niektóre szczepy stopnia drugiego wymagają operacji, aby połączyć i naprawić uszkodzony mięsień i ścięgno. W tym przypadku liczy się czas, ponieważ im dłużej mięsień jest rozdarty i skurczony, tym trudniej jest go rozciągnąć i osiągnąć odpowiednie napięcie mięśniowe. Po zabiegu stosuje się protokół RICE oraz wytyczne wskazane przez fizjoterapeutę w celu wzmocnienia mięśnia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • López, A. A. (1996). Bases científicas para el tratamiento del desgarro muscular Movilización versus inmovilización. Revista Española de Cirugía Osteoarticular.

  • Vaisman Burucker, A., Scheu Goncalves, M., Araya Proboste, I., Calvo Mena, R., Figueroa Poblete, D., Gallegos Angulo, M., … Conget Molina, P. (2018). ¿Podemos Mejorar La Cicatrización de un Desgarro Muscular Masivo? Revista Chilena de Ortopedia y Traumatología. https://doi.org/10.1055/s-0038-1641564

  • José Bugeda Becerril. (2013). DISTENSIÓN MUSCULAR EN EL DEPORTE: TRATAMIENTO FISIOTERÁPICO. Diplomado En Fisioterapia Por La Universidad Alfonso X El Sabio de Madrid .


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.