Kontuzja kolana – 5 prostych i pomocnych wskazówek

6 listopada, 2019
Aby wygrać z kontuzjami kolana, bądź nie pogorszyć dokuczliwych dolegliwości należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała. Ponadto nie należy przeciążać stawów.

Kontuzja kolana jest jedną z najczęściej występujących u sportowców dolegliwości. Oczywiście, zdarza się także osobom, którzy nie uprawiają sportu. Dochodzi do urazów więzadeł kolanowych, czy skręcenia stawu. A w najgorszym przypadku kontuzja kolana prowadzi do uszkodzenia łąkotki. Dowiedz się jak zapobiegać tym kontuzjom i pokonać je na kilka prostych sposobów.

W tym artykule poznasz kilka najskuteczniejszych wskazówek, które pomogą Ci odzyskać mobilność kolan. Wystarczy kilka pomocnych, nieinwazyjnych technik i odpowiednich, zdrowych nawyków.

Kontuzja kolana – optymizm i rehabilitacja

Przy kontuzjach kolana, nasz codzienny rytm życia ulega spowolnieniu. Zaleca się zaprzestanie wielu, często inwazyjnych dla nas czynności. Niekontrolowane zachowania często skutkują znacznym pogorszeniem sytuacji.

Kontuzja kolana

Co więcej, szczególnie w przypadku czynnych sportowców, zmiana trybu życia może prowadzić do depresji. Dlatego tak ważne jest zachowanie pozytywnego nastawienia i optymizmu. 

To, co powinniśmy w sobie odnaleźć to odwaga, potrzebna w obliczu przeciwności losu. Witalna postawa i duch walki to czynniki, które mają ogromne znaczenie w rehabilitacji.

O czym należy pamiętać?

Nie tylko toczymy walkę z fizycznymi dolegliwościami, ale mierzymy się też z negatywnymi myślami. Utrzymanie dobrego nastawienie i odpędzenie od siebie negatywnych myśli to długa i męcząca bitwa.

Jednakże, jest ona niezbędna aby wyzdrowieć i wrócić do normalnego trybu życia. Rekonwalescencja może zabrać nam nawet 6 miesięcy życia, w zależności od skali schorzenia. Szczególnych trudności dostarczają operacje więzadeł i łąkotki.

Pamiętaj, że każdy bodziec, który pomoże nam uniknąć zniechęcenia i depresji jest niezwykle istotny. Powinniśmy polegać na rodzinie i przyjaciołach. Istotne jest, aby znać swoją wartość i nieustannie dążyć do celu. Przestrzeganie zasad rehabilitacji ma kluczowe znaczenie. Nie uda się jednak bez spokoju naszej duszy.

Przeczytaj również: Operacja łąkotki – jak szybko odzyskać sprawność?

Kontuzja kolana – najważniejsze wskazówki

Jeśli mierzymy się ze stanem zapalnym, bądź urazem mechanicznym, który wywołuje dyskomfort i ból: należy jak najszybciej podjąć rehabilitację i odpowiednią kurację wyznaczoną przez specjalistę. Pamiętaj bowiem, iż wielu schorzeniom można zapobiec, jeśli w porę zwrócimy uwagę na sygnały wysłane przez nasz organizm.

1. Terapia ciepłem

Zlekceważona, przewlekająca się w czasie kontuzja może być, bez właściwego leczenia, czynnikiem powodującym ograniczenie funkcji kolana i zwiększającym ryzyko rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Kolana są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany temperatury. Zimno ma zazwyczaj negatywny wpływ na tę część ciała. Z kolei terapia oparta na ogrzewaniu kolana może okazać się niezwykle pomocna. Wykorzystaj do tego masaże, termofory, elektroniczne maty grzejące itp.

W niektórych zaś przypadkach, kiedy nie doszło jeszcze do silnego zwyrodnienia, stosuje się zaś zimniejsze temperatury. Dzięki temu uniknąć można zapalenia i epizodów bólu. W późniejszych zaś etapach należy wcielić terapię ciepłem. Badania wskazują na znaczną poprawę i szybką rekonwalescencję.

2. Ostrożność przy zginaniu kolan

Oczywiście im większa waga naszego ciała, tym wyższe obciążenie dla łąkotek, stawu i więzadeł. W rzeczywistości to właśnie kolano odpowiada za amortyzowanie ładunków generowanych między piszczelem a kością udową, podczas zginania.

Dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi na naszą pozycję, podczas pochylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Pamiętaj, że zamiast przechylać klatkę piersiową do przodu, przy wyprostowanych nogach, powinniśmy utrzymywać prosty kręgosłup i z ogromną dozą ostrożności zniżyć się w miarę potrzeb.

3. Kontuzja kolana i znaczenie odpowiedniego obuwia

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest jakość naszego obuwia. Złe buty znacznie mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji kolan. Jeśli odczuwamy dyskomfort w tej części kończyn, powinniśmy sprawdzić czy nasze obuwie odpowiada naszym predyspozycjom. To jeden z tych elementów garderoby, na którym nie powinniśmy oszczędzać. Właśnie ze względu na zdrowie naszego układu ruchowego.

Bolące kolano

Buty z wysokim obcasem, bądź obuwie o bardzo niskiej podeszwie mogą zaburzać funkcjonowanie naszego układu i negatywnie wpływać na sylwetkę oraz funkcjonowanie kolan. Szczególnie destrukcyjny wpływ mają na stan kręgosłupa.

Organizm człowieka to naczynie połączone, stąd nie należy lekceważyć żadnego sygnału wysyłanego przez nasze ciało. Nie zaleca się obuwia zbyt sztywnego, nazbyt niskiego, bądź wysokich obcasów.

Zobacz też: Chodzenie w wysokich obcasach – 7 trików aby pozbyć się bólu

4. Bandaż nerwowo-mięśniowy

Przed laty istniał tylko jeden sposób zabezpieczenia i unieruchomienia kolana podczas rehabilitacji. Obecnie mamy większy wybór. Warto zwrócić uwagę na bandaże nerwowo-mięśniowe, taśmy kinezjologiczne i bandaże elastyczne. Skutecznie zapobiegają potencjalnym kontuzjom kolana.

Zazwyczaj występują w charakterystycznych barwnych odcieniach. Pozwalają na częściowe ograniczenie ruchu. Umożliwiają usztywnienie obolałego stawu, jak również zmniejszenie odczuwanego bólu w miejscu urazu. Przede wszystkim zapewniają poczucie bezpieczeństwa i wsparcie dla narażonych części ciała.

5. Kontuzja kolana i sport

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie wszystkie dyscypliny sportu pozytywnie wpływają na kondycję kolan. Powinniśmy unikać obciążających łąkotkę dyscyplin. Zrezygnować należy więc ze wszelkich skoków.

Pamiętaj też, że uraz kolana może być związany z odchyleniem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Ponadto, nierzadko wynika z problemów z miednicą. Z tego też powodu, powinniśmy wzmacniać mięśnie brzucha i pleców. Warto przeprowadzać treningi rozciągające

Niezwykle ważne jest pozostawanie pod opieką wyspecjalizowanego zespołu medycznego i fizjoterapeutów. Obrażenia kolan mogą przemienić się w dolegliwości przewlekłe. Niedokładnie wyleczona kontuzja znacznie wpłynie na stan naszego życia i ograniczy naszą codzienną mobilność.

  • McGinty, G., Irrgang, J. J., & Pezzullo, D. (2000). Biomechanical considerations for rehabilitation of the knee. Clinical Biomechanics15(3), 160–166. https://doi.org/10.1016/S0268-0033(99)00061-3
  • Escamilla, R. F. (2001). Knee biomechanics of the dynamic squat exercise. Medicine and Science in Sports and Exercise33(1), 127–41. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11194098
  • De Carlo, M., & Armstrong, B. (2010, January). Rehabilitation of the Knee Following Sports Injury. Clinics in Sports Medicine. https://doi.org/10.1016/j.csm.2009.09.004