Vol-Au-Vents z grzybami i bekonem: świetny przepis

Pokażemy Ci, jak przygotować pyszne vol-au-vents z grzybami i boczkiem, które możesz podać jako wykwintną przystawkę, by zaskoczyć gości.
Vol-Au-Vents z grzybami i bekonem: świetny przepis
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Vol-au-vents z grzybami i boczkiem można łatwo przygotować w domu i świetnie sprawdzają się jako przekąska. Zaproponujemy Ci prosty przepis, dzięki któremu będziesz mogła zaskoczyć swoich gości. Należy jednak pamiętać, że spożycie tego dania powinno być umiarkowane, ponieważ przyrządza się je z pewnego rodzaju wędzonego mięsa.

Zanim zaczniemy, musimy podkreślić wagę wprowadzania do diety pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Zapewniają one wiele wysokiej jakości składników odżywczych, chociaż nie wszystkie są równie zdrowe. Należy uważać na sposób przygotowania i konserwacji, a także ograniczyć wybieranie niektórych kawałków i unikać zbyt dużej ilości podrobów. Najlepiej naprzemiennie wybierać różne opcje dostępne na rynku.

Składniki na vol-au-vents z grzybami i boczkiem

Jeśli chcesz przygotować pyszne vol-au-vents z grzybami i boczkiem, będziesz potrzebować następujących składników:

 • 12 małych ciastek francuskich vol-au-vents
 • 300 gramów grzybów shiitake
 • 60 gramów (2,2 uncji) boczku
 • 2 średnie cebule
 • 3 łyżki białego wina
 • 100 mililitrów bulionu z kurczaka lub warzyw
 • 1/2 łyżeczki mąki
 • Świeża pietruszka
 • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
 • Sól
Trochę grzybów.
Grzyby dostarczają antyoksydantów, pierwiastka chroniącego organizm przed procesami utleniającymi.

Przygotowanie krok po kroku

Można wykorzystać ciasto francuskie domowej roboty, ale trudno wtedy osiągnąć optymalny efekt i nadać mu niezbędny kształt. Z tego powodu radzimy zdecydować się na wcześniej przygotowaną wersję, która przyspieszy cały proces. Warto jednak sprawdzić skład, aby upewnić się, że nie zawiera całkowicie lub częściowo uwodornionych tłuszczów, czyli tłuszczów złej jakości.

 1. Boczek pokrój na małe kawałki.
 2. Następnie umieść go na patelni z odrobiną oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Poczekaj, aż się zrumieni i nabierze chrupiącej konsystencji. Możliwe jest również wykonanie tego etapu bez oleju, używając tylko tłuszczu, który uwalnia sam boczek. Kiedy będzie gotowy, odłóż go na później.
 3. W tym samym czasie pokrój cebulę na brunoise, czyli na bardzo małe kostki.
 4. Pokrój również grzyby na małe kawałki.
 5. Usuń tłuszcz pozostały na patelni po zrumienieniu boczku i dodaj cebulę z odrobiną oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia. Wskazane jest dodanie soli, aby przyspieszyć proces gotowania, który powinien przebiegać na małym ogniu przez 20 minut. Ważne jest, aby cebula osiągnęła miękką konsystencję.
 6. Po osiągnięciu tego etapu dodaj białe wino i poczekaj, aż alkohol wyparuje.
 7. Aby kontynuować, dodaj mąkę i gotuj wszystko jeszcze raz przez kilka minut, dodając grzyby.
 8. Następnie wlej również bulion, dodaj boczek i zmniejsz ogień.
 9. Kontynuuj gotowanie, aż sos zredukuje objętość i stanie się kremowy.
 10. Na koniec dodaj posiekaną natkę pietruszki i wypełnij nadzieniem vol-au-vents.

Kolejny świetny przepis: Jak zrobić karczochy nadziewane ryżem

Zalety vol-au-vents z grzybami i boczkiem

Regularne spożywanie bekonu nie jest zalecane w kontekście zdrowej diety, ale możesz jeść go okazjonalnie. Takie włączenie vol-au-vents z grzybami i bekonem do zbilansowanej, zróżnicowanej diety może prowadzić do pewnych korzyści zdrowotnych.

Na przykład grzyby zawierają wiele fitochemikaliów o właściwościach antyoksydacyjnych. Neutralizują one powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie się w tkankach organizmu. Ten efekt zmniejsza ryzyko zachorowań, zgodnie z badaniem opublikowanym w European Journal of Medicinal Chemistry.

Podobnie, przepis ten zawiera białka o wysokiej wartości biologicznej. Zawierają one wszystkie niezbędne aminokwasy, dzięki czemu wspomagają regenerację mięśni po intensywnym wysiłku. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Nutrients.

Jest jednak jeden szczegół, który należy wziąć pod uwagę. Używając wina w przygotowaniu, należy zadbać o to, aby alkohol optymalnie odparowywał. W przeciwnym razie spożywalibyśmy składnik, który może się okazać szkodliwy dla organizmu w średnim okresie, wpływając przede wszystkim na centralny układ nerwowy. Jeśli jednak będziemy gotować sos wystarczająco długo, alkohol wyparuje.

Trochę grzybów.
Skorzystaj z sezonu grzybowego, aby przygotować wykwintne vol-au-vents.

Możesz być także zainteresowany: Krem warzywny z pieczarkami, porem i imbirem

Przygotuj w domu vol-au-vents z grzybami i bekonem

Jak już widzieliście, przygotowanie vol-au-vents z grzybami i boczkiem w domu jest naprawdę łatwe, zwłaszcza jeśli kupicie już przygotowane ciasto francuskie. Trzeba tylko upewnić się, że jest to produkt dobrej jakości, bez tłuszczów trans, które mogą powodować problemy zdrowotne.

Na koniec pamiętaj, że promowanie zdrowych nawyków jest bardzo ważne, jeśli chcesz zachować optymalny stan zdrowia przez lata. Przede wszystkim musisz zadbać o regularne ćwiczenia fizyczne, zwracając szczególną uwagę na siłowy trening mięśni. W ten sposób utrzymasz pod kontrolą zarówno stany zapalne jak i procesy oksydacyjne w Twoim ciele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Neha, K., Haider, M. R., Pathak, A., & Yar, M. S. (2019). Medicinal prospects of antioxidants: A review. European journal of medicinal chemistry178, 687–704. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2019.06.010
 • West, D., Abou Sawan, S., Mazzulla, M., Williamson, E., & Moore, D. R. (2017). Whey Protein Supplementation Enhances Whole Body Protein Metabolism and Performance Recovery after Resistance Exercise: A Double-Blind Crossover Study. Nutrients9(7), 735. https://doi.org/10.3390/nu9070735
 • Peng, B., Yang, Q., B Joshi, R., Liu, Y., Akbar, M., Song, B. J., Zhou, S., & Wang, X. (2020). Role of Alcohol Drinking in Alzheimer’s Disease, Parkinson’s Disease, and Amyotrophic Lateral Sclerosis. International journal of molecular sciences21(7), 2316. https://doi.org/10.3390/ijms21072316

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.