Urazy Erlinga Haalanda w sezonie 21/22

Młody Norweg jest w centrum uwagi na rynku transferowym chociaż istnieją obawy dotyczące jego ostatnich kontuzji. Jaki wpływ na wydajność ma stan jego bioder?
Urazy Erlinga Haalanda w sezonie 21/22

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2022

Borussia Dortmund przywróciła do treningów Erlinga Haalanda po tym, jak przeszedł kolejne urazy w sezonie 2021/2022. Norweski napastnik zaliczył 3 nieobecności z rzędu z powodu dolegliwości fizycznych.

Według statystyk z ostatniego okresu, we wrześniu 2021 roku miał naderwanie mięśnia w udzie, kontuzję biodra miesiąc później i wreszcie problem ze zginaczem biodra w styczniu tego roku, który go zmusił do 40-stu dni bez treningu. W sumie opuścił 16 oficjalnych meczów swojego klubu.

Mimo to jest jednym z faworytów do kolejnych międzynarodowych transferów. O napastnika miał zabiegać Manchester City, Real Madryt i FC Barcelona. Ale jaki jest jego stan? Analizujemy jego problem ze zginaczami biodra z medycznego punktu widzenia.

Czym są zginacze bioder?

Chociaż czasami mówi się o nich w liczbie pojedynczej, faktem jest, że zginacze bioder to grupa mięśni, a nie pojedyncza struktura. Ogólnie rzecz biorąc, opisy urazów w tym obszarze odnoszą się do całej struktury lędźwiowo-biodrowej.

Ta duża masa mięśniowa zaczyna się w jamie brzusznej, w okolicy kręgosłupa i przesuwa się w dół do ud. Jej główną funkcją jest przybliżenie kolan do klatki piersiowej, a także umożliwienie wewnętrznego i zewnętrznego skręcenia kończyn dolnych.

Istnieją również inne mięśnie, które należą do zginaczy bioder i są nie mniej ważne. Wśród nich warto wymienić mięsień czworogłowy uda, napinacz powięzi szerokiej oraz mięsień krawiecki.

Piłkarze, którzy uszkodzą tę anatomiczną strukturę, zwykle pozostają bezczynni przez miesiąc lub trochę dłużej. Chociaż jest to powszechny stan w sporcie, bardzo ważne jest jego właściwe rozwiązanie, aby uniknąć długotrwałych konsekwencji.

Wydaje się, że ostatnie dwa urazy Erlinga Haalanda dotyczą zginaczy bioder. Należy mieć nadzieję, że jego rehabilitacja przebiegnie sprawnie i nie straci na skuteczności ze względu na to, że przestrzegał protokołu odpoczynku.

Urazy Erlinga Haalanda
Okolice bioder ulegają uszkodzeniu w przypadku nagłych ruchów zmiany kierunku.

Urazy Erlinga Haalanda: Dlaczego piłkarze uszkadzają zginacze bioder?

Nie tylko piłkarze są narażeni na kontuzje w tym obszarze. Zagrożeni są również maratończycy, rugbiści , zawodnicy hokeju na trawie i ci, którzy często uprawiają sporty walki. Biomechanika tych sportów naraża włókna na ryzyko gwałtownego rozciągania i zerwania.

Nagła zmiana kierunku ruchu podczas biegania i sprintu mocno obciąża biodro. W tym kontekście, jeśli włókna nie wytrzymują nacisku, rozciągają się i mogą się rozerwać.

Pewne czynniki ryzyka sprawiają, że niektórzy sportowcy są bardziej narażeni na kontuzję zginaczy bioder:

  • Jeśli przed treningiem i zawodami wykonują zbyt mało rozgrzewki.
  • Gdy w tym samym obszarze lub w sąsiednich regionach, np. w biodrach, wystąpiły wcześniejsze urazy.
  • Gdy napięty harmonogram obejmuje wiele spotkań i / lub konkursów w ciągu kilku tygodni.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Charakterystyka i funkcje trenera sportowego

Urazy Erlinga Haalanda wyjaśniają ruchy bioder w piłce nożnej

Biodra mają kluczowe znaczenie w piłce nożnej. Obawy, które pojawiły się w związku z obrażeniami Erlinga Haalanda, były logiczne, ponieważ w jego młodym wieku mogło to mieć konsekwencje dla nadchodzących lat.

Jednym z czynników analizowanych w medycynie sportowej u piłkarzy jest zakres ruchu biodra. Ten parametr jest tak ważny, że jego ocenie poświęcono szereg badań naukowych.

Dzięki dowodom wiemy, że wraz z wiekiem ten zakres ma tendencję do zmniejszania się. Z każdym rokiem piłkarze mają coraz mniejsze kąty obrotu kończyn dolnych w porównaniu z tymi z młodości. Jest to uważane za czynnik ryzyka niespecyficznego bólu w pachwinie, jak ma to miejsce w przypadku pubalgii, która jest również powszechna wśród sportowców.

Jeśli piłkarz wraca do treningu i zawodów z niskim lub niższym zakresem ruchu bioder niż przed kontuzją, jest bardziej prawdopodobne, że dozna ponownej kontuzji. Pokazano to w The American Journal of Sports Medicine w 2016 roku. Właśnie dlatego urazy Erlinga Haalanda zmusiły go do opuszczenia meczy. Było to konieczne i nieuniknione, aby zachować jego integralność fizyczną.

Jak zapobiec tej kontuzji?

Elitarne kluby mają określone plany fitness, które mają na celu zmniejszenie ryzyka kontuzji u swoich zawodników. Ale poza tymi programami istnieją ćwiczenia, które, jak wykazano, wzmacniają zginacze bioder:

  1. Mostek pośladkowy: leżysz na płaskiej powierzchni, twarzą do góry i zgiętymi nogami, zawsze podtrzymując się na podeszwach stóp. Następnie podnieś biodra tworzą most, utrzymując się w równowadze za pomocą kończyn górnych. W pozycji mostka utrzymuj napięcie przez kilka sekund.
  2. Deska ze zginaniem bioder: robisz tradycyjną deskę, a gdy już ustawisz pozycję, wysuwasz jedno kolano do przodu. Następnie zmieniasz nogę i tak na przemian. Jest bardzo podobna do wspinaczki górskiej, ale skupiasz się bardziej na statyce niż na dynamice.
  3. Pozycja motyla z jogi: to ćwiczenie polega na siedzeniu z ugiętymi nogami, tak aby podeszwy stóp stykały się ze sobą, a następnie rozkładaniu kolan na boki trzymając wyprostowane plecy.
Puente de gluteos con peso.
Mostek pośladkowy ze swoimi wariantami jest uznawany za świetną opcję wzmacniającą biodra.

Przyszłość Erlinga Haalanda

Wydaje się, że przyszłość Norwega jest w Anglii lub Hiszpanii, a już nie w Niemczech, pomimo kontuzji. Obserwatorzy sportowi uważnie śledzą nadchodzący sezon transferowy.

Tymczasem młody napastnik wróci na boisko, a czas pokaże, czy jest wystarczająco sprawny, aby sprostać wyzwaniom rozwijającej się kariery. Jak widzieliśmy, stan zdrowia jego biodra jest dziś wart miliony.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tak, I., Glasgow, P., Langhout, R., Weir, A., Kerkhoffs, G., & Agricola, R. (2016). Hip range of motion is lower in professional soccer players with hip and groin symptoms or previous injuries, independent of cam deformities. The American journal of sports medicine44(3), 682-688.
  • Mosler, A. B., Crossley, K. M., Thorborg, K., Whiteley, R. J., Weir, A., Serner, A., & Hölmich, P. (2017). Hip strength and range of motion: normal values from a professional football league. Journal of science and medicine in sport20(4), 339-343.
  • Giorno, P., & Martínez, L. G. (2003). Biomecánica de los músculos abdominales y flexores de cadera. Revisión y aportes para la interpretación de ejercicios específicos. PubliCE Standard.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.