Biodra - 5 związanych z nimi problemów

Chociaż to rodzaj stawu, który dźwiga olbrzymi ciężar, niewielu z nas zastanawia się nad znaczeniem naszych bioder. Dowiedz się o nich czegoś więcej oraz o schorzeniach, które zwykle je dotykają.
Biodra - 5 związanych z nimi problemów

Napisany przez Abel Verdejo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Można powiedzieć, że biodra to jedna z najczęściej zaniedbywanych części ciała, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Jako że składają się przede wszystkim ze stawów, ich główną funkcją jest łączenie oraz wspieranie wielu kości.

Biodra utrzymują we właściwej pozycji m.in. kość krzyżową, kość biodrową i kość udową.

Twoje biodra

Ich położenie między tułowiem a dolnymi kończynami wyjaśnia, jak ważną rolę odgrywają w Twoim ciele. One nie tylko je utrzymują; odpowiedzialne są też za szeroką gamę ruchów, których wykonanie umożliwiają.

Stawy w miednicy, biodra

Biodra zginają się, skręcają i są jak olbrzymi zawias. Jeśli chodzi o ich strukturę fizjologiczną, obejmują jeszcze jedną ważną część: staw biodrowy (gdzie górna część kości udowej łączy się z biodrem).

Chociaż biodra stanowią jedno z najsilniejszych złączeń w naszym ciele, są niezwykle wrażliwe na różne czynniki, co wraz z czasem może doprowadzić do problemów. 

Najczęstsze problemy z biodrami

Biodra są bardzo stabilne, lecz ulegają często pewnym schorzeniom. Niektóre z nich posiadają nazwy, które wyjaśniają objawy, inne są nieco trudniejsze w leczeniu. Poniżej opisujemy najbardziej powszechne dolegliwości.

1. Pubalgia

Znana jest również pod nazwą przepukliny sportowej. To uraz mięśni w okolicach krocza. Pubalgia niemal zawsze związana jest z chronicznym stanem zapalnym. Mięśnie, których zwykle dotyka to mięsień brzuszny i odwodziciel.

2. Choroba zwyrodnienia stawów biodrowych

Będąc solidnym oraz niezwykle ważnym stawem, Twoje biodra często cierpią na ten bolesny problem. Zwykle powodem są zmiany w chrząstce stawów.

Niestety choroba zwyrodnienia stawów ma tendencję do pogłębiania się. Dlatego unieruchomienie tego rejonu ciała postępuje szybko.

3. Słabe biodra: Wrodzona łamliwość kości

Ta choroba często nazywana jest “kostnieniem niezupełnym”. Atakuje wszystkie tkanki kostne w Twoim ciele, włączając oczywiście biodra.

To schorzenie wrodzone lub genetyczne.

Biodra

Ponieważ ta część ciała najczęściej poddawana jest różnym urazom, wrodzona łamliwość kości najczęściej dotyka właśnie bioder.

4. Jałowa martwica kości

Martwica odnosi się do śmierci tkanek. Kiedy mówimy o biodrach, zwykle opisuje ona uszkodzenia głowy kości udowej. Sytuacja tego typu pojawia się w wyniku niewystarczającej ilości krwi docierającej do tych miejsc.

Ponadto, jeśli nie zostanie ona zatrzymana na czas, może przeistoczyć się w chorobę przewlekłą.

Najczęstszą przyczyną jest pęknięcie udowe na wysokości nadkłykcia. To natomiast często ugniata naczynia krwionośne. W każdym razie, może doprowadzić do martwicy.

5. Biodra: Konflikt udowo-panewkowy

Istnieje jeszcze dolegliwość o tajemniczej nazwie konflikt udowo-panewkowy. Uniemożliwia ona swobodne poruszanie się stawu biodrowego. Dlatego tarcie jest stałe i bolesne.

Do dzisiaj nie odkryto źródeł tego schorzenia. Może ono dotknąć zarówno kość udową, jak i panewkę stawku biodrowego. Ból jest niemal nie do zniesienia i pojawia się, kiedy kłykieć udowy niewłaściwie ściera się z w stawie biodrowym. 

Chociaż ta przypadłość może pojawić się u każdego, najczęściej dotyka młodych osób i sportowców. Generalnie lekarze upatrują jej początków w zapaleniu stawów i uważają, że to jedna z głównych przyczyn.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anderson K, Strickland SM, Warren R. Hip and groin injuries in athletes. American Journal of Sports Medicine. 2001.
  • Dupré J-P, Bhyssenne D, Keller G, Poitou N. Estudio articular de la cadera. EMC – Kinesiterapia – Med Física. 2000.
  • Márquez Arabia, Jaime, Márquez Arabia, Wiliam. Artrosis y actividad física Arthrosis and physical activity Arthrose et activité physique. Rev Cuba Ortop y Traumatol. 2014.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.