Owszem, niektóre ćwiczenia mogą być niezwykle pomocne w zapobieganiu bólowi stawu biodrowego, musimy jednak rozważyć reakcje naszego ciała, kontrolować je i zaprzestać jeśli dyskomfort wzrasta.
Ból stawu biodrowego jest często spotykaną dolegliwością, szczególnie wśród osób w podeszłym wieku, ale coraz częściej dotyczy też młodych ludzi. Może być spowodowany różnymi czynnikami.
Jeśli odczuwasz pewien dyskomfort w tej okolicy: oto 6 wskazówek, które pomogą wyeliminować ból stawu biodrowego i ryzyko jego występowania.
Przede wszystkim, powinniśmy spróbować dokładnie umiejscowić ból w stawie biodrowym, bowiem pozwoli to dostarczyć nam cennych wytycznych, odnośnie przyczyny schorzenia.
Ból stawu biodrowego – dlaczego się pojawia?
Ból stawu biodrowego może wskazywać na stan zapalny, powodujący dyskomfort w biodrze czy w pachwinie. Jeśli najbardziej odczuwamy ból na zewnętrznej stronie biodra, górnej jego części czy też w zewnętrznej strefie pośladków, może wiązać się to z dolegliwościami związanymi z mięśniami.
Najczęściej wskazuje na zapalenie tkanek mięśniowych, więzadeł, ścięgien i innych miękkich tkanek otaczających staw.
Co więcej, ból stawu biodrowego może być spowodowany chorobami i stanami zapalnymi w innych obszarach naszego ciała, między innymi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jedną z najczęstszych zaś przyczyn jest zapalenie stawów.
Należy pamiętać, że biodro stanowi ważny element naszego ciała, bowiem jest swoistym mostem między tułowiem a dolnymi kończynami, zapewniając nam stabilność podczas chodzenia.
Jeśli odczuwasz napięcie i ból w biodrze, zastosuj się do wymienionych w tym artykule wskazówek.
Nieustannie o niej przypominamy, bowiem jak łatwo zauważyć, stanowi podstawowy budulec naszego zdrowia. Zbilansowane posiłki pełnią fundamentalną funkcję w procesie wzmacniania kości i stawów.
Dlatego też powinniśmy spożywać jak najwięcej pokarmów bogatych w żelazo i fosfor. Dobrym przykładem są ryby.
Szczególnie zalecamy zwiększenie dawki witamin A, C i D w swojej diecie, bowiem pomagają one syntenzować kolagen. Wśród najbardziej zalecanych warzyw i owoców znajdziemy zaś:
Magnez jest czwartym pod względem obfitości minerałem w komórkach, zaraz po wapniu, fosforze i potasie. Pomaga nam produkować energię, syntetyzować białka i tłuszcze.
Jego spożycie zaś jest niezbędne do odpowiedniej pracy mięśni oraz wykonywania czynności układu nerwowego. Ponadto wspomaga też nasz metabolizm.
Istnieją pewne suplementy witaminowe, takie jak siarczan glukozaminy, który bardzo korzystnie wpływa na kondycję naszych bioder.
Jest to naturalny sposób na wzmocnienie tej części naszego ciała, przynoszący jednocześnie korzyści dla kości i chrząstek.
3. Ból stawu biodrowego i odpowiednie ćwiczenia fizyczne
Aktywność i dostosowane ćwiczenia fizyczne są niezbędne, aby utrzymać dobre samopoczucie i kondycję ciała, tym samym zapobiegając schorzeniom stawu biodrowego. Proste ćwiczenia zajmą nam tylko kilka minut dziennie.
Należy aktywować swoje ciało, chociażby poprzez robienie przysiadów czy mostka z samego rana. Wzmocni to mięśnie i doda energii na resztę dnia.
Zatem, połóż się na plecach z ugiętymi nogami i stopami rozłożonymi na podłodze, oddzielonymi szerokością bioder. Unieś pośladki z podłogi, ściągając mięśnie brzucha. To bardzo proste!
Innym ćwiczeniem jest utrzymywanie kolan wyrównanych z kostkami, w linii prostej od kolan do ramion, upewniając się, że nie wyginamy nieprawidłowo pleców. Przytrzymaj ciało w tej pozycji, policz do trzech i powoli obniżaj miednicę do podłogi.
Jeśli cierpisz na artretyzm, czy też zapalenie kaletki : unikaj intensywnych ćwiczeń. Bieganie i skoki mogą pogorszyć Twoją sytuację i schorzenia w stawie biodrowym. W przypadku wspomnianych patologii, najlepsze będzie częste spacerowanie.
4. Mocne uda i mniejszy ból stawu biodrowego
Najlepszym rozwiązaniem, w celu zapobiegania schorzeniom okolicy bioder jest wzmocnienie ud, które zapewniają nam stabilność podczas chodzenia. Szczególnie w przypadku artrozy stawu biodrowego, powinniśmy pracować nad wzmocnieniem mięśni uda zewnętrznego.
Mięśnie wewnętrznej okolicy ud, również pełnią istotne funkcje w utrzymywaniu kondycji bioder. Dlatego, połóż się na plecach, włóż piłkę między kolana i ściskaj. Wybierz piłkę, o niewielkiej elastyczności podczas ugniatania.
5. Ćwiczenia rozciągające
Odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające mięśnie biodrowe i podszewkę stawu mogą złagodzić ból, towarzyszący zapaleniu kaletki.
Uklęknij na nodze, w której odczuwasz dyskomfort, trzymając się czegoś mocnego, aby nie utracić równowagi.
Przechyl miednicę do przodu, ściskając jednocześnie mięśnie pośladkowe.
Następnie pochyl się w stronę biodra, w którym odczuwasz ból.
Powinieneś odczuć rozciągnięcie aż od czubka kości biodrowej do samego kolana.
Przytrzymaj tak pozycję przez 30 sekund i potwórz dwa razy.
6. Posłuchaj swojego ciała
Należy monitorować i obserwować reakcje swojego organizmu, bowiem wysyła nam konkretne wiadomości, które bardzo często ignorujemy.
Jeśli dotknęło Cię zapalenie stawów bądź zapalenie kaletki, najprawdopodobniej odczuwasz ulgę przy wymienionych ćwiczeniach. Jeśli jednak poczujesz, że ból narasta podczas aktywności fizycznej, przestań je wykonywać.
Co istotne, jeśli ból wywołany ćwiczeniami nie ustępuje przez kilka dni, jest to wyraźny znak, aby zafundować sobie odpoczynek. Pamiętaj też, że uczucie przemęczenia jest normalną reakcją ciała na wykonany trening, nie powinno jednak utrzymywać się ani rosnąć w siłę.
Zapobieganie bólom w stawie biodrowym jest dość proste: wystarczy zwrócić uwagę na swoje nawyki, obserwować swój organizm i dołożyć starań aby wzmocnić mięśnie i stawy.
Biodra są naszym wsparciem, ochroną dla nóg. Dlatego postaraj się uwolnić napięcie i postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, dbając o swoją dietę i odpoczynek.
Nie zapomnij skontaktować się z lekarzem, jeśli ból utrzymuje się i jest coraz silniejszy.
Złamanie naprężeniowe to takie, które występuje, gdy dochodzi do niewielkiego złamania kości a przyczyna nie wiąże się z silnym uderzeniem. W tym przypadku najczęstszą przyczyną są powtarzające się ruchy lub szybki wzrost ilości lub intensywności danego ruchu. Tego rodzaju złamania…
Jeśli zauważysz krew w kale to normalne, że od razu poczujesz strach. To coś, co przeraża każdego. Prawie wszyscy wiedzą przecież, że jest to jeden z objawów raka jelita grubego. Jednak znalezienie krwi podczas wizyty w toalecie może wynikać z…
Czasami jajniki przestają normalnie działać przed 40 rokiem życia. Ta anomalia, określona jako niewydolność jajników pierwotna, nosi również nazwę przedwczesnej niewydolności jajników. W najbardziej ekstremalnych przypadkach problem ten może rozpocząć się nawet już w okresie dojrzewania. Zwykle kobiety zaczynają być…
Serce jest jednym z podstawowych organów potrzebnych do życia i głównym narządem naszego układu krążenia. Odpowiada za pompowanie natlenionej krwi, aby ją doprowadzić do wszystkich obszarów naszego ciała. Chociaż zdajemy sobie sprawę ze znaczenia tego organu, niewiele osób dobrze zna…
Zastrzyki antykoncepcyjne to substancje podawane na ramię lub w pośladek za pomocą strzykawki w celu tymczasowego zapobiegania ciąży. Jest to bardzo skuteczna metoda antykoncepcji dla kobiet. Szacuje się, że na każde 100 kobiet, które używają jej prawidłowo, mniej niż 1%…
Do całkiem niedawna uważano jeszcze następujące zdanie za prawdziwe: „cukier poprawia sprawność mózgu”. Jednak najnowsze badania podważają to twierdzenie. Wiemy, że nasz własny organizm ma bardzo skuteczne mechanizmy dostarczania glukozy do mózgu, nawet bez spożywania cukru. Oczywiście każdy z nas…