Ból stawu biodrowego - 6 zapobiegawczych wskazówek

Owszem, niektóre ćwiczenia mogą być niezwykle pomocne w zapobieganiu bólowi stawu biodrowego, musimy jednak rozważyć reakcje naszego ciała, kontrolować je i zaprzestać jeśli dyskomfort wzrasta.
Ból stawu biodrowego - 6 zapobiegawczych wskazówek
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ból stawu biodrowego jest często spotykaną dolegliwością, szczególnie wśród osób w podeszłym wieku, ale coraz częściej dotyczy też młodych ludzi. Może być spowodowany różnymi czynnikami.

Jeśli odczuwasz pewien dyskomfort w tej okolicy: oto 6 wskazówek, które pomogą wyeliminować ból stawu biodrowego i ryzyko jego występowania.

Przede wszystkim, powinniśmy spróbować dokładnie umiejscowić ból w stawie biodrowym, bowiem pozwoli to dostarczyć nam cennych wytycznych, odnośnie przyczyny schorzenia.

Ból stawu biodrowego – dlaczego się pojawia?

Ból stawu biodrowego może wskazywać na stan zapalny, powodujący dyskomfort w biodrze czy w pachwinie. Jeśli najbardziej odczuwamy ból na zewnętrznej stronie biodra, górnej jego części czy też w zewnętrznej strefie pośladków, może wiązać się to z dolegliwościami związanymi z mięśniami.

Najczęściej wskazuje na zapalenie tkanek mięśniowych, więzadeł, ścięgien i innych miękkich tkanek otaczających staw. 

Co więcej, ból stawu biodrowego może być spowodowany chorobami i stanami zapalnymi w innych obszarach naszego ciała, między innymi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jedną z najczęstszych zaś przyczyn jest zapalenie stawów.

Należy pamiętać, że biodro stanowi ważny element naszego ciała, bowiem jest swoistym mostem między tułowiem a dolnymi kończynami, zapewniając nam stabilność podczas chodzenia.

Jeśli odczuwasz napięcie i ból w biodrze, zastosuj się do wymienionych w tym artykule wskazówek.

1. Zrównoważona dieta

Nieustannie o niej przypominamy, bowiem jak łatwo zauważyć, stanowi podstawowy budulec naszego zdrowia. Zbilansowane posiłki pełnią fundamentalną funkcję w procesie wzmacniania kości i stawów.

kobieta i ból stawu biodrowego

Dlatego też powinniśmy spożywać jak najwięcej pokarmów bogatych w żelazo i fosfor. Dobrym przykładem są ryby.

Szczególnie zalecamy zwiększenie dawki witamin A, C i D w swojej diecie, bowiem pomagają one syntenzować kolagen. Wśród najbardziej zalecanych warzyw i owoców znajdziemy zaś:

 • Owoce cytrusowe
 • Mango
 • Ananas
 • Marchew
 • Melon
 • Truskawka
 • Karczoch
 • Czosnek

3. Ból stawu biodrowego a suplementy

Magnez jest czwartym pod względem obfitości minerałem w komórkach, zaraz po wapniu, fosforze i potasie. Pomaga nam produkować energię, syntetyzować białka i tłuszcze.

Kobieta przyjmuje tabletkę

Jego spożycie zaś jest niezbędne do odpowiedniej pracy mięśni oraz wykonywania czynności układu nerwowego. Ponadto wspomaga też nasz metabolizm.

Istnieją pewne suplementy witaminowe, takie jak siarczan glukozaminy, który bardzo korzystnie wpływa na kondycję naszych bioder.

Jest to naturalny sposób na wzmocnienie tej części naszego ciała, przynoszący jednocześnie korzyści dla kości i chrząstek. 

3. Ból stawu biodrowego i odpowiednie ćwiczenia fizyczne

Aktywność i dostosowane ćwiczenia fizyczne są niezbędne, aby utrzymać dobre samopoczucie i kondycję ciała, tym samym zapobiegając schorzeniom stawu biodrowego. Proste ćwiczenia zajmą nam tylko kilka minut dziennie.

dziewczyna unosi nogi w pozycji podpartej

Należy aktywować swoje ciało, chociażby poprzez robienie przysiadów czy mostka z samego rana. Wzmocni to mięśnie i doda energii na resztę dnia.

 • Zatem, połóż się na plecach z ugiętymi nogami i stopami rozłożonymi na podłodze, oddzielonymi szerokością bioder. Unieś pośladki z podłogi, ściągając mięśnie brzucha. To bardzo proste!
 • Innym ćwiczeniem jest utrzymywanie kolan wyrównanych z kostkami, w linii prostej od kolan do ramion, upewniając się, że nie wyginamy nieprawidłowo pleców. Przytrzymaj ciało w tej pozycji, policz do trzech i powoli obniżaj miednicę do podłogi. 
 • Jeśli cierpisz na artretyzm, czy też zapalenie kaletki : unikaj intensywnych ćwiczeń. Bieganie i skoki mogą pogorszyć Twoją sytuację i schorzenia w stawie biodrowym. W przypadku wspomnianych patologii, najlepsze będzie częste spacerowanie.

4. Mocne uda i mniejszy ból stawu biodrowego

Najlepszym rozwiązaniem, w celu zapobiegania schorzeniom okolicy bioder jest wzmocnienie ud, które zapewniają nam stabilność podczas chodzenia. Szczególnie w przypadku artrozy stawu biodrowego, powinniśmy pracować nad wzmocnieniem mięśni uda zewnętrznego.

kobieta u fizjoterapeuty

Mięśnie wewnętrznej okolicy ud, również pełnią istotne funkcje w utrzymywaniu kondycji bioder. Dlatego, połóż się na plecach, włóż piłkę między kolana i ściskaj. Wybierz piłkę, o niewielkiej elastyczności podczas ugniatania.

5. Ćwiczenia rozciągające

Odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające mięśnie biodrowe i podszewkę stawu mogą złagodzić ból, towarzyszący zapaleniu kaletki.

 • Uklęknij na nodze, w której odczuwasz dyskomfort, trzymając się czegoś mocnego, aby nie utracić równowagi.
 • Przechyl miednicę do przodu, ściskając jednocześnie mięśnie pośladkowe.
 • Następnie pochyl się w stronę biodra, w którym odczuwasz ból.
 • Powinieneś odczuć rozciągnięcie aż od czubka kości biodrowej do samego kolana.
 • Przytrzymaj tak pozycję przez 30 sekund i potwórz dwa razy. 

6. Posłuchaj swojego ciała

Należy monitorować i obserwować reakcje swojego organizmu, bowiem wysyła nam konkretne wiadomości, które bardzo często ignorujemy. 

Jeśli dotknęło Cię zapalenie stawów bądź zapalenie kaletki, najprawdopodobniej odczuwasz ulgę przy wymienionych ćwiczeniach. Jeśli jednak poczujesz, że ból narasta podczas aktywności fizycznej, przestań je wykonywać.

Co istotne, jeśli ból wywołany ćwiczeniami nie ustępuje przez kilka dni, jest to wyraźny znak, aby zafundować sobie odpoczynek. Pamiętaj też, że uczucie przemęczenia jest normalną reakcją ciała na wykonany trening, nie powinno jednak utrzymywać się ani rosnąć w siłę.

Zapobieganie bólom w stawie biodrowym jest dość proste: wystarczy zwrócić uwagę na swoje nawyki, obserwować swój organizm i dołożyć starań aby wzmocnić mięśnie i stawy.

Biodra są naszym wsparciem, ochroną dla nóg. Dlatego postaraj się uwolnić napięcie i postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, dbając o swoją dietę i odpoczynek. 

Nie zapomnij skontaktować się z lekarzem, jeśli ból utrzymuje się i jest coraz silniejszy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Enfermedades. Artrosis de Cadera. Sociedad Española de Reutamología. Fundación Española de Reumatología.
 • Dolor de cadera. [Online] Available at: www.smo.edu.mx/consulta/descargas/cadera02_dolor_cadera.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.