Mięsień krawiecki - najdłuższy w ciele człowieka

Mięsień krawiecki umożliwia podstawowe ruchy nóg, takie jak zginanie i rotacja wewnętrzna. Dowiedz się więcej i sprawdź, jakie urazy mogą wpływać na tę część ciała, która należy do tak zwanej „gęsiej stopy”.
Mięsień krawiecki - najdłuższy w ciele człowieka
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Mięsień krawiecki jest jednym z mięśni uda. Chociaż wiele osób o tym nie wie, jest to najdłuższy element budowy w organizmie człowieka. Niektórzy często myślą, że to kość udowa, ale prawda jest taka, że ​​sartorius ma większą długość.

Do jego głównych funkcji należy zginanie. Jego ułożenie umożliwia wykonywanie określonych pozycji, na przykład krzyżowanie nóg, gdy siadamy. Problem w tym, że jak każdy inny mięsień, krawiecki również podlega kontuzji. Może ona poważnie wpłynąć na wszelką ruchomość kończyn dolnych.

Co to jest mięsień krawiecki?

Mięsień krawiecki (musculus sartorius), jak już zauważyliśmy, jest jednym z głównych elementów uda. W szczególności bierze swój początek w górnej i przedniej części kolca biodrowego. Stamtąd przechodzi po skosie aż do szczytu kości piszczelowej.

W kości piszczelowej jest zaczepiony w jej najbardziej wewnętrznej i górnej część. W ten sposób tworzy rodzaj krzywizny wzdłuż uda, przechodząc za kłykciem przyśrodkowym kości udowej, aż do punktu zaczepienia. Ta ostatnia sekcja to w rzeczywistości ścięgno.

Mięsień krawiecki tworzy ścięgnistą strukturę zwaną gęsią stopą. Tworzą ją dystalne ścięgna mięśnia półścięgnistego, mięśnia smukłego wewnętrznego i mięśnia bocznego. Jest to obszar podatny na bardzo ograniczające kontuzje.

U niektórych osób mogą występować odchylenia od zwykłej pozycji mięśnia krawieckiego. Opisuje to badanie opublikowane w Chilean Journal of Anatomy. Należy to wziąć pod uwagę, zwłaszcza podczas wykonywania operacji lub zabiegów.

Mięsień krawiecki jest najdłuższy w ludzkim ciele. Przechodząc od miednicy do kolana i tworząc pewną krzywiznę, zwykle mierzy około 55 centymetrów u osoby dorosłej o średnim wzroście. U niektórych osób może osiągnąć nawet 60 centymetrów.

Unerwienie mięśnia zapewnia nerw udowy. Ponadto przechodzi przez niego tętnica udowa, która odpowiada za transport natlenionej krwi do najbardziej dystalnych części nogi.

Mięsień krawiecki
Mierząc od 55 do 60 centymetrów, mięsień krawiecki jest najdłuższy w ludzkim ciele.

Jakie funkcje spełnia mięsień krawiecki?

Jak wyjaśnia Królewska Akademia Hiszpańska, słowo „sartorio” pochodzi od łacińskiego sartor, co oznacza „krawiec”. Nazwa tego mięśnia nie jest przypadkowa. Wynika ona z faktu, że jedną z jego funkcji jest umożliwienie skrzyżowania nóg, co jest typową postawą stosowaną przez starożytnych krawców.

Mięsień krawiecki to mięsień szkieletowy typu prążkowanego. Oznacza to, że kurczy się świadomie, w przeciwieństwie do mięśni gładkich. Te ostatnie są na przykład częścią układu pokarmowego i kurczą się nieświadomie.

Główną jego funkcją jest zginanie nogi. Jeśli zwizualizujemy jego ułożenie, łatwiej jest to zrozumieć. Kiedy się kurczy, podciąga dolną część nogi w kierunku biodra. Pozwala również na inne ruchy, takie jak obracanie biodra na zewnątrz lub zginanie kolan.

Podobnie bierze udział w wewnętrznej rotacji nogi lub jej podnoszeniu.

Możesz być zainteresowany również tym tematem: Obolałe mięśnie – naturalne sposoby na rozluźnienie

Dlaczego mięsień krawiecki boli? – główne przyczyny

Ból mięśnia krawieckiego, podobnie jak każdej innej grupy mięśni, zwykle wynika z urazu lub nadmiernego wysiłku. Ponadto mogą pojawić się inne objawy, takie jak obrzęk, zaczerwienienie lub zwiększona wrażliwość.

Kontuzje urazowe to takie, które są spowodowane bezpośrednim uderzeniem w obszar mięśni. Każde uderzenie w okolice kolca biodrowego lub w środkową lub wewnętrzną część uda może spowodować ten ból. To samo dzieje się, jeśli uraz wystąpi w gęsiej stopie.

Kiedy uraz dotyka gęsiej stopy, może utrudniać inne ruchy, uszkadzając pobliskie mięśnie. Prawda jest taka, że ​​częściej niż uraz samego mięśnia krawieckiego, zdarzają się urazy związane z zapaleniem ścięgien lub kaletki właśnie w obszarze gęsiej stopy.

Zapalenie ścięgna i zapalenie kaletki gęsiej stopy

Zapalenie ścięgien gęsiej stopy to inaczej stan zapalny pewnych ścięgien tego obszaru. Może powodować kulawiznę, ból po wewnętrznej stronie, a nawet niemożność poruszania nogą, jeśli ból jest bardzo silny.

Z drugiej strony mamy zapalenie kaletki maziowej. Jest to jama wypełniona płynem, podobna do błony maziowej innych stawów. Pozwala amortyzować tarcie między kośćmi i ścięgnami, aby zmniejszyć uszkodzenia powstające podczas ruchu.

Obie kontuzje to klasyczne urazy u sportowców. Zwłaszcza u biegaczy lub u tych, którzy wykonują ćwiczenia wywierające duże obciążenie na ten obszar kolan.

Urazy spowodowane nadmiernym wysiłkiem lub brakiem treningu

Nadmierny wysiłek polega na wykonywaniu treningu, w którym dochodzi do zbyt dużego napięcia lub wywiera się zbyt dużą siłę na mięśnie. W takich przypadkach może dojść do pęknięcia niektórych włókien. W rzeczywistości takie nadwyrężenie może być również związane z brakiem treningu.

Dlaczego jeszcze boli mięsień krawiecki?

Chociaż jest to rzadka sytuacja, ból w mięśniu krawieckim może również wystąpić z powodu obecności zwapnienia. Wyjaśnia to badanie opublikowane w Semergen-Family Medicine. Tego typu zwapnienie pochodzi z kolei z wcześniejszego urazu.

Jak można wzmocnić mięsień krawiecki?

Wzmocnienie mięśnia krawieckiego jest niezbędne z wielu względów. Przede wszystkim dlatego, że trening siłowy przynosi wiele korzyści zdrowotnych, nie tylko estetycznych. Na przykład przyspiesza metabolizm i pomaga spalić więcej kalorii w spoczynku.

Ponadto, mięśnie nóg wspierają cały ciężar ciała. Pozwalają nam chodzić i poruszać się w sposób naturalny. W przypadku mięśnia krawieckiego, odpowiada on za zginanie nogi i wykonywanie ruchów obrotowych. To podstawowe ruchy w czasie przykucnięcia.

Dlatego u osób zdrowych zaleca się wykonywanie treningu siłowego dolnych partii ciała. Niezależnie od tego, czy jesteś na siłowni, czy w domu, istnieje wiele ćwiczeń, które można wykonać, aby wzmocnić ten mięsień. Jednym z nich mogą być przysiady.

Rozciąganie jest kolejnym podstawowym ćwiczeniem. W przypadku mięśnia krawieckiego, aby go rozciągnąć, nogę należy ustawić w kierunku przeciwnym do jego położenia. Aby to zrobić, musisz położyć się na boku na bezpiecznej powierzchni. Udo powinno być wyprostowane, a biodra obrócone do wewnątrz.

Ból uda
Urazy mięśnia krawieckiego mogą doprowadzić do stanu zapalnego i spowodować ból w tej okolicy.

Może cię zainteresować również ten artykuł: Zapalenie ścięgna bicepsów – objawy i przyczyny

Dyskomfort w jakimkolwiek mięśniu powinien sprawdzić lekarz

Należy pamiętać, że jeśli w mięśniu krawieckim wystąpi jakikolwiek dyskomfort, tak jak w przypadku każdego innego mięśnia, należy skonsultować się ze specjalistą. Jeśli pozwolimy, aby ból lub dyskomfort minął, możemy doprowadzić do rozwoju choroby, takiej jak zapalenie ścięgien.

Umieszczając małą plastikową rolkę pod udem, możemy wyeliminować napięcie. Tego typu przedmioty są również sprzedawane w wielu sklepach sportowych. Chodzi o to, aby położyć się na rolce lub rollerze, a następnie przeturlać się, dociskając udo.

Ten rodzaj automasażu można stosować samodzielnie w domu w dowolnym momencie.

Wreszcie, warto jeszcze raz podkreślić, że powinniśmy często wzmacniać jak również rozciągać mięsień krawiecki. W ten sposób unikamy ewentualnych kontuzji, które pojawiają się na skutek nadwyrężenia lub braku treningu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez, J. Á. S., González, E. B., Alonso, J. G., & Martín, L. S. (2007). Post-traumatic dystrophic calcification isolated from the sartorius muscle. Semergen, 33(6), 315–317. https://doi.org/10.1016/S1138-3593(07)73903-5
  • sartorio | Definición | Diccionario de la lengua española | RAE – ASALE. (n.d.). Retrieved November 21, 2020, from https://dle.rae.es/sartorio
  • Garbelotti, J. S., Rodrigues, C. F. S., Nobeschi, L., Seiji, F., & Olave, E. (1999). VARIACION ANATOMICA DEL MUSCULO SARTORIO. Revista Chilena de Anatomía, 17(1), 95–97. https://doi.org/10.4067/s0716-98681999000100014
  • Rodríguez, Álvaro López, and Federico del Castillo González. “Anatomía e histología de músculos y tendones.” lesiones músculo-tendinosas: 11.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.