Zapalenie ścięgien – domowe i skuteczne metody leczenia

Jeśli potrzebujesz łatwego i skutecznego sposobu na zapalenie ścięgien, możesz wypróbować następujące naturalne środki. Damy Wam dzisiaj kilka ważnych wskazówek, w tym niektóre pokarmy i suplementy, które mogą złagodzić ból i zminimalizować dyskomfort związany z zapaleniem ścięgien.
Zapalenie ścięgien – domowe i skuteczne metody leczenia

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie ścięgien jest bardzo powszechnym, irytującym i bolesnym problemem. Istnieje kilka sytuacji, które mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na ten stan.

Przykładem może być wykonywanie niezdrowych i nienaturalnych ruchów lub przepracowanie dotkniętego zapaleniem obszaru. Można jednak skutecznie złagodzić objawy, jakie daje zapalenie ścięgien.

Zapalenie ścięgna pojawia się, gdy uszkodzona tkanka zostaje dotknięta stanem zapalnym. Podobnie jak w przypadku każdego innego stanu zapalnego, będziesz odczuwać ból. Często ma to miejsce w takcie nagłych dynamicznych ruchów, ciągłego obciążenie ścięgien powtarzającymi się ruchami lub zbyt dużym wysiłkiem, przekraczającym wytrzymałość tkanki.

Najczęściej rozwija się zapalenie ścięgien w okolicach kolan, ramion, przedramion, nadgarstków i stawów skokowych. Jednak każde ścięgno w ludzkim ciele może doświadczać stanów zapalnych. Gdy szybko zaczniesz kurację, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo szybkiego wyleczenia. Należy jednak wiedzieć jak robić to prawidłowo i korzystać z pomocy fizjoterapii.

Zapalenie ścięgien – zwalcz objawy za pomocą 4 prostych kroków.

Rekonwalescencja przy zapaleniu ścięgien musi rozpocząć się w domu.

Dłonie cierpiące na zapalenie ścięgien

Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, musisz połączyć zalecenia swojego lekarza z opisanymi czterema ważnymi krokami. Oto one:

1. Odpoczynek

Kluczowe jest, aby uszkodzona tkanka prawidłowo się regenerowała.

Nie oznacza to jednak, że należy absolutnie nic nie robić, ponieważ przyczyni się to tylko do zesztywnienia obszaru dotkniętego stanem zapalnym. Niemniej jednak należy unikać działań, które zwiększają ból, takich jak sporty o dużej intensywności czy ciężka praca fizyczna.

Jeśli możesz, spróbuj wykonywać ćwiczenia o niewielkiej intensywności, które nie powodują bólu. Bardzo wskazane jest uprawianie sportów wodnych, takich jak pływanie. Gdy zauważysz, że obrzęk maleje, postaraj się rozciągnąć staw i okalające je ścięgna, aby zachować ich elastyczność.

2. Lód

Lód jest idealnym sprzymierzeńcem w procesie regeneracji, ponieważ pomaga zmniejszyć stan zapalny, ból i skurcze mięśniowe. Używaj zimnych kąpieli, okładów z lodu lub masaży lodem.

  • Aby wykonać masaż lodowy, wystarczy zamrozić okład lodowy i nałożyć go na dotknięty obszar, wykonując płynne ruchy przez około 20 minut kilka razy dziennie. Im więcej lodu zużyjesz, tym lepiej.
  • Należy jednak zawsze nakładać go przez szmatkę lub mały ręcznik, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu lodu ze skórą, a tym samym zapobiec dalszym uszkodzeniom.
    Zapalenie ścięgien, a masaż lodem

Zastosowanie okładów z lodu pomoże Ci szybko złagodzić ból związany z zapaleniem ścięgien.

3. Stabilizacja stawu

Ta technika pozwala ograniczyć ruch uszkodzonego stawu, zapobiegając dalszym uszkodzeniom ścięgien i bólowi. Z drugiej strony pomaga zmniejszyć stan zapalny.

  • Aby to zrobić, użyj elastycznych bandaży lub specjalnych stabilizatorów uciskowych.

4. Utrzymywanie uniesionych kończyn

Podniesienie chorej kończyny powyżej poziomu serca zmniejszy ilość krwi w dotkniętym obszarze, szczególnie w chwili odniesienia obrażeń. W ten sposób można zmniejszyć stan zapalny i ból pojawiający się po urazie.

  • Kiedy unosisz kończynę, przyłóż również lód lub chłodny okład. W ten sposób można szybko i skutecznie zapobiec stanowi zapalnemu i zmniejszyć ryzyko pogłębienia się urazu.

Zapalenie ścięgien – jedzenie, które przyśpiesza regenerację.

Spróbuj jeść produkty, które przyczyniają się do szybkiego powrotu do zdrowia. Są to między innymi:

Urazy mięśniowe
  • Produkty zawierające bromelainę. Jest to enzym o właściwościach przeciwzapalnych, który pomoże Ci złagodzić ból i szybko dojść do pełnej sprawności. Ananas jest świetnym przykładem.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 jest kwasem tłuszczowym nasyconym, który będzie uczestniczył w procesie regeneracji poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w dotkniętym obszarze i łagodzeniu bólu. Można go znaleźć w rybach i suszonych owocach.
  • Wszystkie minerały są niezbędne, aby złagodzić zapalenie ścięgien i przyśpieszyć powrót do zdrowia. W tym przypadku najważniejszy jest krzem i magnez, ponieważ będą one bezpośrednio oddziaływać na dotknięte ścięgno i pomogą w regeneracji. Możesz skorzystać ze źródeł w postaci warzyw, takich jak szpinak, brokuły i praktycznie każdego rodzaju owoców. Ciemna czekolada jest również cennym źródłem magnezu!
  • Do diety możesz również dodawać zioła, owoce i warzywa, które mają właściwości przeciwzapalne lub działają przeciwbólowo. Ananasy, jabłka i wiśnie są świetnymi przykładami.
  • Witaminy są jednymi ze sprzymierzeńców, aby odzyskać pełną sprawność po chorobie. Jeśli cierpisz na zapalenie ścięgien, spożywaj duże ilości witaminy C. Pochodzi z owoców cytrusowych, czerwonej papryki, brokułów i kalafiora. Nie zapomnij o witaminie B1, którą możesz pozyskać z jajek, orzechów i mleka w proszku. Pomocna będzie również witamina B5 z produktów pełnoziarnistych.

Zapalenie ścięgien – naturalne, domowe metody leczenia

Naturalne środki często przyśpieszają procesy rekonwalescencji po przebytych urazach i chorobach.

Refleksologia

Są naszymi sojusznikami, więc zobaczmy, które z nich mogą przyjść Ci z pomocą.

Olejek z gorczycy na zapalenie ścięgien

Olejek gorczycowy ma właściwości przeciwzapalne i łagodzi ból. Zawarty w nim magnez doskonale nadaje się do leczenia urazów mięśni i ścięgien.

  • Aby złagodzić zapalenie ścięgien, masuj dotknięty obszar dużą ilością oleju przez około 20 minut dwa lub trzy razy dziennie.

Olejek rycynowy

Ten olej jest idealny przy łagodzeniu bólu i łagodzeniu wrażliwości dotkniętego obszaru. Ponadto zmniejsza stan zapalny.

  • Rozgrzej olej rycynowy w rondlu, a następnie zanurz ręcznik lub szmatkę i owiń kontuzjowane ścięgna.
  • Powtarzaj zabieg dwa, razy dziennie, aby złagodzić dolegliwości bólowe.

Kurkuma

Nie możemy zapominać o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych tej przyprawy. Dzięki niej możesz złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk.

  • Pij szklankę ciepłego mleka z kurkumą dwa razy dziennie. Szybko zauważysz różnicę!

Imbir na zapalenie ścięgien

Imbir jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym, który pomoże Ci złagodzić ból i stany zapalne, wyleczyć uszkodzone ścięgna i przywrócić ich prawidłową ruchomość.

  • Pij dwie łyżeczki sproszkowanego imbiru dwa razy dziennie. Jest to bardzo efektywna kuracja.
    Imbir

Imbir jest silnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym, który łagodzi objawy przy zapaleniu ścięgien.

Zobacz także: Imbir, czosnek i miód na wysoki cholesterol

Musisz pamiętać, aby uzbroić się w cierpliwość. Powrót do pełnej sprawności zawsze wymaga czasu.

Zadbaj o to, by dostarczyć sobie niezbędną ilość odpoczynku, ponieważ od tego będzie zależeć czas powrotu do zdrowia. Pamiętaj, że lepiej jest odpuścić sobie aktywność przez kilka dni, aby pozostać w dobrej kondycji przez resztę życia. Dodatkowo stosuj dobre nawyki żywieniowe i postępuj zgodnie z zaleceniami specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barreno Castillo, Arika Marisol, Sanipatin Cayambe, and Ingrid Oderay. Eficacia de la aplicación de kinesio taping en el tratamiento fisioterapéutico de pacientes con tendinitis rotuliana que acuden al departamento de rehabilitación del hospital militar durante el período comprendido entre noviembre 2013-abril 2014. BS thesis. Riobamba: Universidad Nacional de Chimborazo, 2014, 2014.
  • Brosseau, L., et al. “Masajes de fricción transversal profundos para el tratamiento de la tendinitis (Revisión Cochrane traducida).” La Biblioteca Cochrane Plus 4 (2008).
  • López Barrueco, Lisette. “Analgesia quirúrgica acupuntural, un reto en el tratamiento de la tendinitis de Quervain.” Revista Archivo Médico de Camagüey 16.6 (2012): 1653-1655.
  • Bode AM, Dong Z. The Amazing and Mighty Ginger. In: Benzie IFF, Wachtel-Galor S, editors. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Boca Raton (FL): CRC Press/Taylor & Francis; 2011. Chapter 7. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775/
  • Hewlings, S. J., & Kalman, D. S. (2017). Curcumin: A Review of Its Effects on Human Health. Foods (Basel, Switzerland)6(10), 92. https://doi.org/10.3390/foods6100092
  • Boddu SH, Alsaab H, Umar S, Bonam SP, Gupta H, Ahmed S. Anti-inflammatory effects of a novel ricinoleic acid poloxamer gel system for transdermal delivery. Int J Pharm. 2015;479(1):207-211. doi:10.1016/j.ijpharm.2014.12.051
  • Clínica Mayo. Dolor a causa de la tendinitis: ¿debería aplicarme hielo o calor? (2019). Recuperado el 15 de septiembre de 2020. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/tendinitis/expert-answers/tendinitis/faq-20057872

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.