Skręcona kostka - leczenie uzupełniające

Chociaż zwichnięcie lub skręcenie może wystąpić w dowolnym miejscu ciała, to wydaje się, że kostka jest na to najbardziej narażona. Bez odpowiedniego leczenia uraz może dokuczać nam przez długi czas.
Skręcona kostka - leczenie uzupełniające

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Skręcona kostka może przytrafić się każdemu. Jest to uraz, który występuje, gdy nagle źle staniesz podczas biegania, chodzenia, kiedy nie rozgrzejesz się wystarczająco przed ćwiczeniami itp.

Oprócz wizyty u lekarza i zaleconej przez niego terapii możesz również użyć naturalnych środków. Będą one leczeniem uzupełniającym, które pozwoli szybciej wrócić do siebie. Dowiedz się, co robić, aby skręcona kostka szybko odzyskała sprawność.

Skręcona kostka – podstawowe wskazówki i zalecenia

Pierwszym objawem skręconej kostki jest ostry ból. Dochodzi wówczas do rozciągnięcia więzadeł aż do punktu uszkodzenia stawu. Źle lub nie do końca wyleczone skręcenie może z czasem przynieść dalsze konsekwencje.

Skręcona kostka - bandażowanie
Łącząc odpoczynek z lekkimi ćwiczeniami poprawisz krążenie krwi w kostce i uzyskasz lepsze efekty leczenia.

Po skręceniu lub naciągnięciu więzadeł, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest unikanie obciążania chorej stopy. Uważaj więc podczas stawiania jej na ziemi. Ponadto postaraj się ją unieruchomić tak bardzo, jak to możliwe. Oszczędzaj ją, zmniejsz wszelki nacisk, a podczas chodzenia używaj laski lub kul.

Skręcona kostka to poważna kontuzja, której wygojenie zajmuje trochę czasu.

To powiedziawszy, podstawową rzeczą, o której należy pamiętać jest porządny odpoczynek. Ponadto w pozycji leżącej, unieś nogę na wysokość serca. Umożliwi to odpływ chłonki, zmniejszy obrzęk, stan zapalny i ból.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić jest poruszanie palcami stopy tak często, jak to możliwe. Przyniesie to przyjemną ulgę. Sprzyja również szybkiemu wyzdrowieniu i zmniejsza stan zapalny.

Zalecana się również delikatne rozciąganie, ponieważ wpływa to na poprawę krążenia na kostce.

Skręcona kostka – środki zaradcze uzupełniające terapię

Istnieje wiele naturalnych środków, które pomagają leczyć skręconą kostkę i mogą uzupełniać terapię zaleconą przez lekarza.

Jeśli uraz jest lekki, można go leczyć w domu za pomocą łatwych do zastosowania środków. Jeżeli jednak stan Twojej skręconej kostki jest naprawdę zły, to udaj się bezpośrednio do specjalisty, który pomoże ją wyleczyć.

Kompres lodowy

Lód jest jednym z domowych środków, który najbardziej przydaje się na skręconą kostkę. Przyłożony na obolałe miejsce okład lodowy lub żel pomoże bowiem szybko zmniejszyć obrzęk.

Kompres lodowy - skręcona kostka
Okład z lodu zmniejsza stan zapalny spowodowany skręceniem, a tym samym zmniejsza ból.

Kompresy z lodu można powtarzać przykładając je na 15 do 20 minut, co trzy lub cztery godziny przez tydzień. Oczywiście wszystko zależy od stopnia wyleczenia kontuzji i rodzaju odczuwanego bólu.

Pamiętaj, że lodu nigdy nie należy przykładać bezpośrednio na skórę, ponieważ może to prowadzić do odmrożeń.

Siarczan magnezu

Siarczan magnezu to kolejny świetny środek na skręconą kostkę.

  • Rozcieńcz go w 1/2 szklanki ciepłej wody.
  • Włóż ranną stopę do tego płynu na 30 minut, dwa razy dziennie, przez trzy do czterech kolejnych dni.

Olejki eteryczne

Naturalne oleje są doskonałą alternatywą w leczeniu skręconej kostki i łagodzeniu towarzyszącego temu bólu i stanów zapalnych. Pamiętaj jednak, że są to tylko uzupełniające środki zaradcze, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i zmniejszyć ból poprzez rozluźnienie mięśni.

Trzy buteleczki olejków
Niektóre olejki eteryczne mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Istnieje wiele naturalnych olejków, których można użyć do tego celu: olej rycynowy, olej kokosowy, olej czosnkowy, olej cebulowy, olej z kurkumy, olej arnikowy lub oliwa z oliwek.

  • Posmaruj bolący obszar i przykryj bandażem. Pozostaw na skórze przez co najmniej pół godziny.
  • Powtarzaj zabieg codziennie przez okres do tygodnia. Dalsza aplikacja będzie zależeć od postępów w leczeniu obrażenia.

Ponadto ważne jest, aby wiedzieć, jak zawijać bandaże, które mają zapobiegać swobodnemu poruszaniu się okolicy stopy, palców i kostek aż do kolana. Obszar ten powinien być usztywniony, ale jednocześnie bez zbyt mocnego ucisku. Ma to na celu promowanie dobrego krążenia.

Skręcona kostka – pomoże kurkuma i cebula

Zmieszaj kurkumę z cytryną, aby uzyskać gęstą pastę. Nałóż ją bezpośrednio na obolałe miejsce. Ponadto pastę tę można wymieszać ze szklanką ciepłego mleka i pić dwa razy dziennie, aby przeciwdziałać zapaleniu i złagodzić ból.

Możesz też pokroić cebulę na kawałki i dodać sól, aby uzyskać miękką pastę. Nałóż pastę na dotknięty obszar i zabezpiecz bandażem. Pozostaw na skórze i pozwól działać przez dwie godziny.

Możesz powtórzyć zabieg tyle razy, ile potrzebujesz, aby zmaksymalizować jego działanie przeciwzapalne.

Wylecz kostkę za pomocą arniki i oliwy z oliwek

Arnika i oliwa z oliwek stanowią mocny duet mocy, jeśli chodzi o zmniejszenie siniaków i stanów zapalnych.

Kwiaty arniki i oliwa
Arnika wykazuje działanie przeciwzapalne, co jest pomocne w leczeniu skręconej kostki, a także każdego innego stawu.
  • Nałóż kilka kropli oleju arnikowego na dotknięty obszar i delikatnie wmasuj. Pozostaw na skórze przez co najmniej pięć godzin.

Możesz również zmieszać oliwę z żółtkiem jaja i nanieść tak powstałą maść bezpośrednio na uszkodzone miejsce.

  • Przykryj maść watą i bandażem. Pozostaw na dwa dni.

Trzecim rozwiązaniem jest naniesienie kilku kropli wcześniej podgrzanej oliwy z oliwek bezpośrednio na dotknięty obszar.

  • Masuj delikatnie. Możesz powtarzać zabieg do czterech razy dziennie.

Kiedy nauczysz się leczyć skręconą kostkę za pomocą dodatkowych, naturalnych środków, może pomóc Ci to w razie wypadku szybciej dojść do siebie. Stosowanie tych metod jest bardzo proste i niedrogie, ale przede wszystkim skuteczne. (Pamiętaj jednak, aby stosować je w połączeniu z zabiegami i terapią wskazaną przez Twojego lekarza).


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.