Uczucie sytości - potrawy, które je zapewniają

Uczucie sytości - potrawy, które je zapewniają

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Potrawy, które dają uczucie sytości, są związane z porą dnia, kiedy je spożywasz Jeśli zjesz coś sycącego na śniadanie, będziesz czuł  się pełny przez cały dzień.

Każdy chce mieć magiczną formułę, która pomaga ludziom czuć się pełnymi po jedzeniu, a tym samym pomóc im schudnąć. Przepraszam, że niszczę Twoje złudzenia, ale tego rodzaju magia nie istnieje. Jednak istnieje wiele produktów spożywczych, które zapewniają uczucie sytości.

W ten sposób  możesz zaspokoić swój głód przez dłuższy czas i w rezultacie jeść mniej.

Dlaczego niektóre rodzaje potraw  zapewniają silniejsze uczucie sytości  niż inne?

Uczucie sytości oznacza uczucie pełnego zadowolenia. W tym przypadku oznacza to całkowite wypełnienie po posiłku. Kiedy Twój mózg odbierze sygnał sytości, Twoje ciało nie będzie już potrzebowało jedzenia. Gdyby nie to uczucie, ciągle byś jadł.

Kiedy produkty żywnościowe dają efekt sytości, spożyjesz mniejszą ilość jedzenia i będziesz czuć się pełny. W związku z tym zmniejszysz liczbę kalorii, co jest korzystne dla utraty lub utrzymania masy ciała.

Pewne rodzaje pożywienia mogą sycić lepiej niż inne z kilku powodów. Na przykład takie, które mają wpływ na hormony. Są pokarmy, które działają bezpośrednio na hormony sytości, co z kolei zatrzymuje apetyt.

Pokarmy, które zwiększają swoją objętość po spożyciu i żywność o wysokiej zawartości błonnika, również powodują uczucie sytości. Te pokarmy spowalniają czas trawienia i powodują wolniejsze opróżnianie się żołądka. Pokarmy w większości składające się z wody i powietrza również sprawią, że poczujesz się pełniejszy.

W tym samym czasie, mniej przetworzone produkty i produkty bogate w białko  zapewniają lepsze uczucie sytości po połknięciu.

Wiedza na temat tego, które produkty spożywcze dostarczają sycących efektów umożliwi Ci prawidłowe żywienie. Oznacza to, że będziesz jadł porcje, które zaspokoją Twoje potrzeby żywieniowe i poprawią funkcje organizmu.

Uczucie sytości – oto pokarmy, które je zapewniają

Uczucie sytości - oto pokarmy, które je zapewniają.

Ze względu na wysoką zawartość wody i błonnika owoce i warzywa powodują uczucie sytości. Mają niską kaloryczność i sprawiają, że czujesz się pełny. Oznacza to, że unikasz spożywania jedzenia o większej ilości kalorii. Ponieważ jest ich bardzo dużo, nie znudzisz się nimi i będziesz je regularnie jadł:

  • Jabłka sprawią, że poczujesz się bardziej syty. Zawierają rozpuszczalny błonnik, który pęcznieje w żołądku i zmniejsza apetyt.
  • Melony i truskawki mają niską kaloryczność i dużo wody, dzięki czemu poczujesz się szybciej pełny.

Pamiętaj, że lepiej jeść całe owoce zamiast soków, które sprawiają, że czujesz się bardziej syty.

Warzywa:

  • Pomidory mają wysoką zawartość wody.
  • Karczochy mają dużo insuliny, więc stabilizują poziom cukru we krwi i zmniejszają apetyt.
  • Rośliny takie jak choćby bakłażan również są sycące. Są niskokaloryczne, bogate w błonnik i łatwo przyswajalne.
  • Gotowane ziemniaki to pokarm, który sprawia, że żołądek szybciej się wypełnia. Są zdrowe i mają wysoką wartość odżywczą.

Zawierają także błonnik, który wspomaga ruchy jelit. Mają niską zawartość tłuszczu i zawierają białko, które tłumi apetyt.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kuskus z warzywami – wypróbuj ten pyszny przepis

Sycące śniadania z jajkami i płatkami owsianymi

Płatki owsiane.

Jaja mają również działanie sycące. Zjedzenie jajek na śniadanie zmniejszy dzienne spożycie kalorii z powodu wysokiej zawartości białka. Udowodniono, że spożycie ich na śniadanie jest dobre dla utraty wagi. Jajka są również trawione w bardziej złożony sposób, więc żołądek potrzebuje więcej czasu, by się opróżnić.

Podczas poszukiwania żywności zapewniającej uczucie sytości natrafiliśmy także na płatki owsiane. Mają niską kaloryczność i wysoką zawartość błonnika, dzięki czemu szybciej poczujesz się nasycony. Jedzenie owsianki na śniadanie oznacza, że ​​nie będziesz tak głodny w porze obiadowej.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Płatki owsiane: czym są i jak je przygotować?

Dobra zupa… i rośliny strączkowe

Sycąca zupa.

Chociaż możesz wierzyć, że zupy nie sprawiają, że czujesz się pełny, ponieważ są  w większości płynne – to jednak właśnie tak jest. Zupy zostały również włączone do badań nad pokarmem o działaniu sycącym. Zupa pozostaje dłużej w żołądku, dzięki czemu szybciej czujesz się pełny.

Rośliny strączkowe wytwarzają uczucie sytości, zapewniają błonnik regulujący ruch jelit i mają niską kaloryczność. Oprócz tego, że czujesz się pełny, fasola, soczewica i groszek mają wysoką wartość odżywczą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344
  • Alissa EM, Ferns GA. Dietary fruits and vegetables and cardiovascular diseases risk. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Jun 13;57(9):1950-1962.
  • Jensen T, Abdelmalek MF, Sullivan S, Nadeau KJ, Green M, Roncal C, Nakagawa T, Kuwabara M, Sato Y, Kang DH, Tolan DR, Sanchez-Lozada LG, Rosen HR, Lanaspa MA, Diehl AM, Johnson RJ. Fructose and sugar: A major mediator of non-alcoholic fatty liver disease. J Hepatol. 2018 May;68(5):1063-1075.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.