Triglicerydy – jak obniżyć ich poziom!

Triglicerydy to rodzaj tłuszczów dostarczanych z pokarmem pochodzenia zwierzęcego. W odpowiednich ilościach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a ich norma to nie więcej niż 150mg/dL. Jeżeli  trigliceridy wykażą minimum 200 mg/dL oznacza to, że ich poziom jest zbyt wysoki. W takiej sytuacji najlepiej natychmiast podjąć kroki niezbędne dla ochrony naszego zdrowia i niezwłocznie zredukować ich ilość. Jest kilka naturalnych sposobów, które Ci w tym pomogą!

Triglicerydy – jak obniżyć ich poziom? kilka wskazówek!

Wysoki poziom tych tłuszczów oraz cholesterolu stanowi bardzo poważne zagrożenie dla serca i sprzyja powstawaniu innych chorób. Pierwszym krokiem jest, przede wszystkim, zwiększenie spożycia błonnika pokarmowego. Znacznie ułatwia on wchłanianie tłuszczów. Sprzymierzeńcem są też niektóre owoce i warzywa takie jak brokuły, szpinak, jabłka i pomarańcze.

Na początek zmniejsz spożycie lub całkowicie zrezygnuj z chleba, makaronu, słonych przekąsek, ciastek, ciast, smażonych dań, alkoholu, z których nie ma żadnych korzyści dla zdrowia, a jedynie w znaczy sposób podnoszą one poziom lipidów we krwi. Można je zastąpić zdrową żywnością lub produktami pełnoziarnistymi.

3#:Triglicerydy.jpg

Jedz więcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Oprócz oliwy z oliwek znajdziesz je w tak zwanych rybach niebieskich (makrela, sardynki, tuńczyk, łosoś), miecznik, anchois, orzechach, a także w oleju rzepakowym.

Ci, którzy nie mają problemu z otyłością i poziomem trójglicerydów we krwi, również powinni zadbać o właściwą i zdrową dietę. Zaleca się więc przygotowywanie mięsa na grillu lub na parze, a warzywa, jeżeli już nie mogą zostać zjedzone w surowej postaci powinny być gotowane. Zdecydowanym wrogiem są potrawy smażone, gulasze, dania przetworzone i gotowe oraz produkty mrożone. Natomiast podczas przygotowywania mięsa, zaleca się usunięcie widocznej warstwy tłuszczu i skóry.

Wykluczając lampkę czerwonego wina dziennie, które poprawia krążenie, z napojów alkoholowych należy zrezygnować. Postaraj się również rzucić palenie. Wpłynie to korzystnie nie tylko na poziom tłuszczów, ale na stan całego organizmu.

4#:Triglicerydy.jpg

Naturalnym produktem, którym można wpłynąć na poziom triglicerydów, jest czosnek. Zjedzenie jednego ząbka czosnku dziennie pomoże utrzymać tłuszcze we właściwej równowadze. Innym sposobem jest wymieszanie 2 łyżeczek ziaren owsa ze szklanką wody i odstawić na noc. Następnie wypić mieszankę rankiem następnego dnia. Pomożesz w ten sposób wchłonąć się cząsteczkom tłuszczu i uregulujesz poziom cholesterolu. Napar ze skórek mandarynki i pomarańczy również dobroczynnie wpływają na powyższe problemy.

Pamiętaj o dostatecznej ilości wody. Jeżeli nie masz do tego głowy i zapominasz, możesz zainstalować specjalną aplikację na telefon, która regularnie będzie przypominać o Twoich szklankach wody, których brakuje Ci do spełnienia dziennej normy, która wynosi 2 litry w okresie zimowym i 3 litry w okresie letnim.

Jako że, bardzo ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości kalorii dziennie, można rozważyć  wizytę u dietetyka, szczególnie jeżeli masz problem z nadwagą lub otyłością. Kobiety powinny spożywać maksymalnie 1200 kalorii dziennie, natomiast mężczyźni nie więcej niż 1800 kalorii. Nie napełniaj wiec talerza po brzegi, tylko jedz małe porcje, unikaj objadania się przed snem, a między posiłkami spróbuj jeść zdrowe przekąski.

6#:Triglicerydy.jpg

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości Nick Nguyen, Steven Depolo, Ben Hosking.