Taśma maskująca: co to jest i jakie są jej zastosowania?

Taśma maskująca jest niezastąpiona przy malowaniu dowolnej powierzchni. Ma jednak wiele funkcji, które czynią z niej jeden z najbardziej przydatnych materiałów.
Taśma maskująca: co to jest i jakie są jej zastosowania?

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2022

Taśma maskująca, zwana też taśmą malarską, to element wykonany z papieru służący do wyznaczania i zakrywania obszarów. Zasadniczo służy do ochrony delikatnych powierzchni podczas malowania, ale także ma kilka innych zastosowań. Tutaj odkryjesz niektóre z nich!

Ten rodzaj taśmy jest jednym z najczęściej kupowanych i używanych, ponieważ ma tę wielką zaletę, że pozwala się usunąć bez pozostawiania plam. Ponadto przykleja się do wszystkich rodzajów materiałów i nie usuwa farby ani warstw ochronnych, które posiada każdy przedmiot.

Rodzaje taśm maskujących

Istnieje kilka rodzajów taśm maskujących i można wybrać odpowiedni w zależności od zaistniałej sytuacji. Poniżej opisujemy cechy i zastosowanie każdej wersji.

Taśma maskująca z papieru ryżowego

Ta taśma ma bardzo cienką warstwę kleju, więc idealnie nadaje się do ozdabiania ścian i płócien. Dodatkowo sprawdza się przy zabezpieczaniu krawędzi podłóg czy ścian, których nie chcemy pomalować. Materiał ten charakteryzuje się również odpornością na czynniki takie jak wilgoć i promienie UV.

taśma maskująca do malowania
Zabezpieczanie krawędzi przed malowaniem to główne zastosowanie taśmy maskującej, ale nie jedyne.

Taśma maskująca Kreep stosowana na zewnątrz

Taśmy Kreep są wykonane z gumy; dlatego są jednymi z najbardziej elastycznych rodzajów taśm maskujących i charakteryzują się wysokim stopniem wytrzymałości. Często służą do maskowania drzwi zewnętrznych lub framug okiennych podczas malowania.

Są odporne na wodę i wysokie temperatury. Ponadto zachowują swoją przyczepność przez wiele dni i można je łatwo usunąć po zakończeniu prac.

Zakrzywiona taśma maskująca

Ten rodzaj taśmy jest niezastąpiony, gdy chcesz pokryć obszary okrągłe lub zakrzywione. Ponadto, ze względu na swoją plastyczność, można z niej formować figury na dowolnej powierzchni.

Taśma o niskiej przyczepności

Jest to najbardziej odpowiedni rodzaj taśmy do stosowania na delikatnych przedmiotach, ponieważ przylega bez problemów i można ją usunąć bez pozostawiania śladów. Ponadto można ją stosować na obrazach, które jeszcze całkowicie nie wyschły.

Z tego powodu chętnie używają jej malarze, gdy muszą nałożyć nową warstwę i muszą zabezpieczyć obszar, nad którym już pracowali.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Czy pomalowanie kuchni na biało to dobry pomysł?

Zastosowania taśmy maskującej

Taśma maskująca jest niezbędna przy wykonywaniu prac związanych z nakładaniem farby; jednak przydaje się również w innych sytuacjach. Poniżej przedstawiono wiele zastosowań tego samoprzylepnego materiału.

1. Taśma maskująca może posłużyć do zrobienia ramki do zdjęć

Gdy masz zdjęcia, które chcesz wyeksponować w jakiejś przestrzeni, możesz stworzyć dla nich ramkę z taśmy maskującej. W ten sposób możesz ozdobić swoje ściany ręcznie wykonanym akcentem i uniknąć wydawania dużych pieniędzy na zakup ramki do zdjęć.

2. Zapisywanie notatek

Taśma maskująca to element, po którym można pisać; dlatego możesz na niej zostawić komuś wiadomość i przykleić na widocznej powierzchni.

Dodatkowo można ją wykorzystać do zbudowania harmonogramu na jednej ze ścian pokoju, aby przypominał o oczekujących zadaniach.

3. Prace plastyczne

Taśma maskująca bywa również bardzo przydatna w momencie wykonywania rękodzieła. Pozwala na przykład wytyczyć obszary płótna, które chcemy malować i pomaga rysować doskonałe formy.

Sprawdza się również do tworzenia figur geometrycznych na płótnach i uzyskiwania bardziej oryginalnych obrazów bez uciekania się do stosowania form z winylu. Proces ten można nawet wykonać bezpośrednio na ścianie, gdy chcesz stworzyć abstrakcyjną i nowatorską dekorację.

4. Eliminacja paprochów, które pozostały na ubraniach

Pralka czasami pozostawia na ubraniach bardzo widoczne paprochy. Jednak problem można rozwiązać, naklejając taśmę na zabrudzone obszary a następnie ostrożnie ją usuwając.

5. Do wyznaczania przestrzeni

Taśmą można dokładnie zaznaczyć miejsce zajmowane przez mebel, aby nie stracić wymiarów, które zostały wcześniej obliczone przy pomocy taśmy mierniczej. W ten sam sposób podczas przeprowadzki możesz oznaczyć taśmą kontury każdego mebla w nowych obszarach i zwizualizować, jak będzie zorganizowana przestrzeń.

Z drugiej strony taśmą maskującą można również zaznaczyć rozmieszczenie obrazów, które chcemy powiesić na ścianie.

6. Do oznaczania pojemników kuchennych

W wielu przypadkach pozostałości z obiadu wkładamy do pojemników, które stoją potem obok siebie. Jednak często łatwo je pomylić (lub zdezorientować innych domowników). Mając to na uwadze, możesz użyć taśmy maskującej, na której zapiszesz nazwę każdego produktu. To pomoże uniknąć nieporozumień.

7. Tworzenie gier dla dzieci

Dzieci zawsze chcą się bawić, a taśma maskująca to świetny sposób na wymyślanie zabaw w domu. Jedną z możliwości jest odtworzenie kształtu toru wyścigowego na podłodze albo zachęcenie dziecka do uporządkowania swojej kolekcji pojazdów.

Inną opcją jest użycie taśmy do zbudowania planszy do gry znanej jako gra w klasy. W ten sposób dzieci mogą się bawić, ćwiczyć i uczyć się liczb bez wychodzenia z domu.

taśma maskująca
Taśma papierowa ma mniejszą przyczepność, co pozwala na jej usunięcie bez uszkodzenia powierzchni.

Wskazówki dotyczące używania taśmy maskującej

Przed nałożeniem taśmy, powierzchnię należy oczyścić, aby brud, kurz lub pozostałości nie miały wpływu na klej. Ponadto ważne jest, aby upewnić się, że element jest dobrze zabezpieczony i nie poruszy się, dopóki proces nie zostanie zakończony.

Taśmy maskującej nigdy nie należy przecinać przed nałożeniem jej na powierzchnię, ponieważ niektóre obszary mogą pozostać niezabezpieczone, jeśli pomylimy się w pomiarach. Ponadto ważne jest, aby wziąć pod uwagę okresy trwałości każdego kleju, aby zawsze mieć gwarancję dobrego wykonania pracy.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Otwarta koncepcja: styl dekoracyjny, o którym chcesz wiedzieć

Faza planowania jest niezbędna przy stosowaniu taśmy maskującej

Taśma maskująca to element, który cieszy się dużym powodzeniem, ponieważ pozwala zabezpieczyć i ozdobić powierzchnie. Aby określić, ile taśmy jest potrzebne, zakupić niezbędne ilości i móc ukończyć wszystkie prace z oczekiwanymi wynikami, niezbędna jest faza planowania.

Ponadto ten etap to dobry czas na ustalenie wszystkich potrzebnych narzędzi. Należy do nich na przykład metalowa szpachelka, która bardzo przydaje się do wzmocnienia instalacji taśmy lub do jej usunięcia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ferrer J. Preparación de superficies [Internet]. (S.L): Editex; 2014. [citado 22 de junio de 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.