Dolegliwości i stany wywołane przez wysokie temperatury

Wysokie temperatury mogą być powodem do niepokoju. Możliwe jest jednak podjęcie pewnych środków, aby zapobiec ich wpływowi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Dolegliwości i stany wywołane przez wysokie temperatury
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 16 listopada, 2022

Istnieją różne dolegliwości i stany chorobowe wywołane przez wysokie temperatury, które mogą wystąpić latem. Zwłaszcza, gdy przychodzą fale upałów.

Mogą powodować różne objawy, takie jak:

  • Nadmierne pocenie.
  • Odwodnienie.
  • Skurcze.
  • Uczucie wyczerpania.
  • Zawroty głowy.
  • Częstoskurcz.
  • Omdlenia

Dlatego należy podjąć środki ostrożności, gdy termometr zbliża się do 40° Celsjusza lub przekracza ten poziom. Jeśli pojawią się wyżej wymienione objawy, należy podjąć natychmiastowe działania, aby uniknąć powikłań.

Objawy spowodowane przez wysokie temperatury

Czy to na półkuli północnej, czy południowej, wraz z nadejściem lata temperatura zaczyna rosnąć. Jednak niektóre lata są cieplejsze niż inne, z powodu różnych zjawisk klimatycznych, takich jak el Niño.

To normalne, że ciało uruchamia mechanizmy chłodzenia poprzez pocenie. Czasem jednak organizm nie jest w stanie w wystarczająco szybkim tempie pozbyć się przeciążenia cieplnego i dochodzi do utraty równowagi termicznej.

Następnie temperatura ciała wzrasta do poziomów, które mogą stać się niebezpieczne, powodując różne niepokojące objawy:

  • Zawroty głowy.
  • Częstoskurcz serca
  • Majaczenie i splątanie.
  • Trudne do ugaszenia pragnienie.
  • Uczucie zmęczenia i słabości.
  • Wysypki skórne i zaczerwienienia.
  • Skąpomocz (zmniejszona produkcja moczu).
  • Nagłe wzrosty i spadki ciśnienia krwi.
  • Anhydroza lub nadmierne pocenie się (odpowiednio zmniejszona lub nadmierna produkcja potu).
zmiana klimatu
Zmiany klimatyczne, przez które przechodzi obecnie nasza planeta, są naznaczone gorącymi porami roku, które są często niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Wraz ze wzrostem słupka rtęci w termometrze wzrasta możliwość wystąpienia problemów wywołanych przez wysokie temperatury. Już od 35°C może być odczuwalny dyskomfort.

Złe samopoczucie znacznie się natomiast zwiększa, gdy jesteś wystawiony na działanie ciepła przez długi czas. Na przykład podczas pracy lub ćwiczeń na świeżym powietrzu lub jeśli nie używasz żadnego narzędzia, które pomaga rozproszyć lub obniżyć temperaturę.

Z drugiej strony niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na wysokie temperatury. Wśród czynników ryzyka predysponujących do występowania schorzeń związanych z takimi warunkami wymienia się:

  • Spożycie alkoholu.
  • Osoby z otyłością
  • Niskie lub niewystarczające nawilżenie.
  • Ludzie przyzwyczajeni do zimnych klimatów.
  • Bardzo małe dzieci i osoby starsze.
  • Pacjenci z nadciśnieniem i chorobami układu krążenia.
  • Spożywanie niektórych leków (beta-blokery, diuretyki, antydepresanty).

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak zmiany temperatury wpływają na ludzkie ciało

Dolegliwości i stany wywołane przez wysokie temperatury

Niektóre z wyżej wymienionych objawów mogą być wspólne dla różnych stanów wywołanych przez wysokie temperatury. Jednak każdy ma swoją specyfikę. Zobaczmy.

1. Udar słoneczny

Terminy udar cieplny i udar słoneczny są często używane zamiennie. Są jednak eksperci, którzy ustalają różnice między nimi, wskazując, że udar słoneczny jest zwykle prekursorem udaru cieplnego i nie powoduje zmian poznawczych.

Z drugiej strony stwierdza się również, że udar słoneczny ma być wynikiem przedłużonej ekspozycji na słońce, przez co charakteryzuje się wrażliwością, uszkodzeniami i poparzeniami skóry. Ponadto występuje również odwodnienie, ogólne złe samopoczucie, ból głowy, nudności, tachykardia i drażliwość.

2. Udar cieplny

Udar cieplny jest jednym z najbardziej ryzykownych stanów związanych z wysokimi temperaturami. Występuje, gdy organizm przekracza barierę 40 ° C lub 104 ° F.

Należy zauważyć, że istnieją dwa podstawowe rodzaje udaru cieplnego:

  • Wysiłkowy: jest wynikiem długotrwałej aktywności fizycznej w bardzo gorącym i wilgotnym środowisku. Rozwija się w krótkim czasie. Na przykład w zawodach maratońskich.
  • Niewysiłkowy: występuje, gdy wzrost temperatury otoczenia jest połączony z innymi warunkami, takimi jak wiek lub podstawowe problemy zdrowotne. Rozwija się przez kilka dni.

Ogólnie objawy udaru cieplnego obejmują odwodnienie, zmęczenie, uczucie splątania, tachykardię i zawroty głowy. U osoby pozostawionej bez opieki mogą wystąpić konwulsje, omdlenia, a nawet śpiączka i śmierć.

3. Wysokie temperatury a odwodnienie

Aby zwalczyć wysokie temperatury, organizm wytwarza pot. A jeśli sytuacja się utrzymuje, pocenie się zwiększa. Gdy nie jest to kompensowane odpowiednią podażą płynów, następuje odwodnienie.

Wszystko to prowadzi do innych krótko- i długoterminowych powikłań, takich jak między innymi suchość i pękanie ust, dezorientacja i splątanie, tachykardia, zaparcia, problemy z nerkami.

4. Wyczerpanie cieplne

Osoba narażona na ciepło po pewnym czasie może odczuwać zmęczenie, które przekłada się na trudności w wykonywaniu jakiejkolwiek czynności, poczucie, że najmniejszy ruch wymaga zbyt dużego wysiłku.

5. Wysokie temperatury powodują skurcze

Wraz z poceniem organizm traci również sole i minerały niezbędne do normalnego funkcjonowania. Chodzi o chlor, sód, potas i magnez, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu mięśni

Z tego powodu skurcze i drżenia mięśni mogą wystąpić w rękach i nogach, a także w innych częściach ciała; nawet w brzuchu. Ten objaw często występuje również po intensywnym wysiłku fizycznym.

6. Stany chorobowe skóry

Wysypka to stan skóry, który wygląda jak czerwone grudki lub małe pęcherze. Najczęściej występuje w fałdach (pachy, pachwiny).

Zazwyczaj jest to spowodowana substancją podrażniającą skórę, a także nadmierną potliwością i zatkanymi porami. Często występuje u dzieci, zwłaszcza gdy otoczenie jest ciepłe i wilgotne.

Prowadzi do stanów zapalnych, podrażnień, swędzenia, pieczenia, suchości i łuszczenia skóry. Oprócz dyskomfortu, jaki generuje, mogą wystąpić powikłania związane z infekcjami.

7. Choroby przewodu pokarmowego

Choroby przewodu pokarmowego występują częściej w czasie upałów. Z jednej strony żywność rozkłada się szybciej, zwiększając ilość zawartych w niej bakterii.

Podobnie muchy i inne owady mają tendencję do większego rozmnażania się w czasie upałów. Szczególnie w miejscach, gdzie nie ma odpowiednich warunków sanitarnych.

8. Problemy z nerkami

Wraz z utratą płynów zmniejsza się częstotliwość oddawania moczu. Może to prowadzić do różnych konsekwencji, takich jak podwyższony poziom kwasu moczowego.

Według przeglądu na ten temat stwierdzono, że fale upałów zwiększają ryzyko niewydolności nerek, przy czym najbardziej dotknięte są dzieci, osoby starsze, osoby niepełnosprawne i pacjenci z różnymi chorobami przewlekłymi.

warunki związane z wysokimi temperaturami
Osoby starsze są bardziej podatne na działanie fal upałów, dlatego powinny podjąć ekstremalne środki ostrożności.

Konsekwencje i możliwe komplikacje

Kiedy ciało się przegrzewa, naczynia krwionośne rozszerzają się, zmuszając serce do szybszego i mocniejszego bicia. To z kolei wpływa na mięśnie i funkcjonowanie ważnych narządów, w tym mózgu.

Powikłania związane z podwyższoną temperaturą to najczęściej:

  • Hiperwentylacja.
  • Ostra niewydolność oddechowa.
  • Niewydolność nerek i wątroby.
  • Dysfunkcja metaboliczna.
  • Wstrząs hipowolemiczny.

Dodatkowo, istnieją pewne patologie, które mogą być zaostrzone przez wysokie temperatury, takie jak choroby skóry (trądzik, trądzik różowaty), choroby układu oddechowego (POChP, astma), cukrzyca i toczeń.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Związek między temperaturą ciała a gorączką

Zapobieganie stanom wywołanym przez wysokie temperatury

Jeśli zostaną podjęte niezbędne środki, można uniknąć tych dolegliwości związanych z wysoką temperaturą lub im zapobiec. W związku z tym należy wziąć pod uwagę kilka zaleceń.

Powinniśmy zwracać uwagę na prognozy pogody, pić wystarczającą ilość płynów i unikać ekspozycji na słońce w godzinach szczytu. Gdy wychodzisz na zewnątrz, nakryj głowę kapeluszem lub czapką. Najlepiej jednak pozostań w chłodnym i przewiewnym otoczeniu.

Wzięcie chłodnego prysznica, jeśli jest Ci bardzo gorąco, jest optymalnym środkiem. Pomaga również ograniczenie ruchu i nie noszenie zbyt ciepłych ubrań.

Jeśli chodzi o posiłki, nie jedz na ulicy, dobrze dezynfekuj owoce i warzywa, unikaj również dużych, bardzo gorących lub tłustych posiłków.

Zmniejsz spożycie alkoholu lub kofeiny.

W domu korzystaj z niezbędnych urządzeń do chłodzenia, takich jak wentylatory i klimatyzatory. Jak najmniej Używaj piekarnika.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli temperatura jest bardzo wysoka i występuje kilka z powyższych objawów, należy zwrócić się o pomoc lekarską. Zanim przybędzie personel pierwszej pomocy możesz pomóc obniżyć temperaturę osoby, stosując okłady z lodu lub chłodne kompresy na obszary takie jak pachy, pachwiny i szyja.

Jeśli to możliwe, wykąp lub przynajmniej spryskaj wodą osobę dotkniętą przez wysokie temperatury. Pomóż jej również zdjąć odzież. Kolejnym ważnym środkiem jest nawodnienie za pomocą napojów izotonicznych.

W przypadku udaru cieplnego niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Jeśli uda się go wyleczyć na czas, nie ma powodu do obaw o komplikacje. Masz członków rodziny, którzy mieszkają samotnie? Powinieneś utrzymywać z nimi stały kontakt, aby wiedzieć, jak sobie radzą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fleta Zaragozano J, González García G, Muñoz Jalle E, Faci Alcalde E, Aurensanz Clemente E. Golpe de calor. Boletín de la Sociedad de Pediatría de Aragón, La Rioja y Soria. 2013; 43(2): 53-59.
  • Kovats R. El Niño and human health. Bulletin of the World Health Organization. 2000; 78 (9): 1127-1135.
  • Lorenzo, A, Liano F. High temperatures and nephrology: The climate change problem. Nefrología (Madr.). 2017; 37(5): 492-500.
  • Peña R, Valdés M, Nazzal C. Efecto de las temperaturas extremas en la incidencia de enfermedades cardiovasculares: revisión bibliográfica 2016-2022. Rev Chil Cardiol. 2022;  41(1): 51-64.
  • Piñeiro Sande N, Martínez Melgar J, Alemparte Pardavilla E, Rodríguez García J. Golpe de Calor. Revisión. Emergencias. 2004; 16: 116-125.
  • Villamil Cajoto I, Díaz Peromingo J, Villacian Vicedo G, Sánchez Leira J, et al. Impacto de la ola de calor de 2003 en el Hospital de Riveira (A Coruña). An. Med. Interna (Madrid). 2005;  22(1): 15-20.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.