Tachykardia lękowa - jak powstaje i jak na nią reagować?

Tachykardia lękowa to znak, że emocje nie są odpowiednio kontrolowane. Może wskazywać na poważny problem zdrowotny, choć sama w sobie to tylko sygnał ostrzegawczy.
Tachykardia lękowa - jak powstaje i jak na nią reagować?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Tachykardia lękowa nie jest rzadkością w gabinetach lekarskich. Dzieje się tak, ponieważ współczesny styl życia sprzyja stresowi, który prowadzi do stanów niepokoju, powodując szereg problemów fizycznych i psychicznych.

Zasadniczo tachykardia lękowa nie jest uważana za poważny problem zdrowotny i zwykle nie ma poważnych konsekwencji. Jednak sam lęk może stać się chroniczny i stać się czynnikiem ryzyka bardziej skomplikowanych chorób.

Tachykardia lękowa zwykle trwa tylko kilka minut, a następnie znika. Mimo to osoby, których dotyka, czasami myślą, że zawał serca lub inny niebezpieczny stan. Dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na jej temat. To pozwoli lepiej ją rozpoznawać i radzić sobie z nią, gdy się pojawi.

Lęk a serce – tachykardia lękowa

Osoby zmagające się lękiem maja większe skłonności do zapadania na długotrwałe choroby serca. Lęk to normalne uczucie, gdy pojawia się w odpowiedzi na bodziec, który wiąże się z ryzykiem lub niebezpieczeństwem. Niemal każdy z nas doświadczył jednego z takich epizodów w ciągu swojego życia.

Inaczej dzieje się, gdy nieustannie doświadczamy lęku, i to bez uzasadnionej przyczyny. Można mówić o zaburzeniu lękowym, jeśli objawy występują dłużej niż sześć miesięcy. Szacuje się, że od 5 do 11% populacji cierpi na ten problem.

Przewlekły niepokój obciąża serce i może na dłuższą metę osłabić układ sercowo-naczyniowy. W ciężkich przypadkach może to doprowadzić nawet do zawału serca lub udaru mózgu.

Dzieje się tak, ponieważ hormony i substancje uwalniane w stanach stresu podnoszą między innymi ciśnienie krwi lub zwiększają częstotliwość skurczu naczyń.

Zestresowana kobieta
Potrzebujemy lęku, aby przetrwać sytuacje zagrożenia, ale w ograniczonych dawkach i nie w sposób ciągły

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Trzepotanie przedsionków: objawy i przyczyny tego problemu

Częstoskurcz, czyli tachykardia

Tachykardię definiuje się jako przyspieszenie akcji serca, które powoduje szybsze bicie serca niż normalnie. U zdrowej osoby w stanie spoczynku występuje od 60 do 100 uderzeń na minutę. U osoby z tachykardią bicie serca przekracza 100 na minutę.

Istnieje kilka rodzajów tachykardii, w zależności od obszaru serca, z którego biorą początek. Generalnie dzieli się ten typ nieprawidłowości na dwie duże grupy:

  • Tachykardia przedsionkowa: pochodzi z górnych komór serca, zwanych przedsionkami.
  • Częstoskurcz komorowy: zaczyna się w dolnych partii serca, zwanych komorami.

Tachykardia lękowa jest powszechna, ale nie jest jedyną przyczyną przyspieszenia akcji serca. Może być również spowodowana chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą, bezdechem sennym, problemami z tarczycą, anemią lub używaniem niektórych substancji. Dlatego zawsze wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem.

Tachykardia lękowa

Jeśli tętno jest bardzo wysokie, serce nie jest w stanie skutecznie pompować natlenionej krwi do reszty ciała. W takich okolicznościach mogą wystąpić inne objawy, takie jak kołatanie serca, duszność, zawroty głowy i nudności, zmęczenie, osłabienie, ból w klatce piersiowej i omdlenia.

Z drugiej strony lęk objawia się głownie poprzez stan nerwowości, niepokoju lub pobudzenia. Istnieje poczucie bezpośredniego zagrożenia lub że wydarzy się coś bardzo złego. Oddech przyspiesza, pojawia się drżenie ciała, pocenie się, zmęczenie i osłabienie.

Inne mniej oczywiste objawy to problemy żołądkowo-jelitowe i trudności w zasypianiu. Osoba z przewlekłym lękiem czuje się zaniepokojona i zmartwiona i nie może wypchnąć z głowy groźnych myśli. Lęk wywołuje zmiany fizjologiczne i jest czynnikiem ryzyka dla różnych patologii.

Hiperwentylacja
Stany lękowe niosą ze sobą szereg objawów, które wynikają ze stanu nadmiernej i stałej czujności

Dowiedz się więcej również na ten temat: Elektrokardiogram lub EKG: 7 kroków do jego interpretacji

Co zrobić, gdy masz tachykardią lękową?

Tachykardia lękowa zdarza się bardzo powszechnie i nie ustępuje, dopóki emocje nie zostaną opanowane. Jeśli nie możesz tego dokonać, przede wszystkim musisz zrozumieć, że ten wzrost częstości akcji serca jest wynikiem niepokoju a nie choroby somatycznej.

W takich momentach najlepiej jest przyjąć pozycję spoczynkową, a następnie oddychać powoli i głęboko przez kilka minut. Spróbuj też przywołać jakiś przyjemny obraz, na przykład spokojny krajobraz, miłe zdarzenie lub sytuację albo motywującą osobę. Zrelaksuj się i odpręż.

Po krótkim czasie serce powinno wrócić do normalnego rytmu. Ponadto, wskazane jest wprowadzenie do diety magnezu a także ograniczenie spożycia kofeiny, alkoholu i tytoniu. Regularne ćwiczenia to jedno z najlepszych antidotum na niepokój, a także skuteczny środek ochrony układu krążenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Olivi, R. H. (2013). Apnea del sueño: cuadro clínico y estudio diagnóstico. Revista médica clínica las Condes, 24(3), 359-373.
  • Pablos-Herrero, E., Fabra-Noguera, A. M., & Montserrat-Izquierdo, M. E. (2013). Palpitaciones en situación de estrés. SEMERGEN-Medicina de Familia, 39(1), 56-58.
  • de Matteis, M., & Villamor, I. B. (2015). Protocolo diagnóstico y terapéutico de la ansiedad aguda. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado, 11(84), 5036-5040.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.