Trzepotanie przedsionków: objawy i przyczyny tego problemu

Trzepotanie przedsionków może powodować osłabienie, zawroty głowy i kołatanie serca. Dowiedz się więcej na temat tego problemu zdrowotnego z naszego artykułu.
Trzepotanie przedsionków: objawy i przyczyny tego problemu

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trzepotanie przedsionków to jedna z odmian arytmii, czyli zaburzeń rytmu serca. Polega ona na generowaniu nienormalnych i szybkich wyładowań elektrycznych w przedsionkach. Wyładowania te powodują szybszy skurcz tych części serca.

Dlatego też tylko niektóre z tych impulsów elektrycznych docierają do komór. To sprawia, że kurczą się one nieregularnie, szybciej i mniej skutecznie niż zwykle.

Trzepotanie przedsionków jest podobnym problemem zdrowotnym do migotania przedsionków. Jednak rytm pracy serca jest zauważalnie bardziej regularny podczas trzepotania, niż podczas migotania. To stosunkowo często spotykane zaburzenie. W rzeczywistości najwyższa zapadalność na tę chorobę występuje u mężczyzn w średnim wieku (około 60 roku życia).

Trzepotanie przedsionków może powodować osłabienie, zawroty głowy i kołatanie serca. Dowiedz się więcej na temat tego problemu zdrowotnego z naszego dzisiejszego artykułu. Wyjaśnimy Ci w nim, czym jest trzepotanie przedsionków oraz zaprezentujemy Ci jego najbardziej typowe objawy i przyczyny. Zapraszamy do lektury!

Jak powstaje trzepotanie przedsionków?

W normalnych warunkach jamy serca (przedsionki i komory) rytmicznie i synchronicznie kurczą się pod wpływem impulsów elektrycznych. Impuls ten pochodzi z przedsionka, a następnie trafia do odpowiedniej komory serca. Efektem tego jest proces określany przez nas potocznie jako bicie serca.

Jego normalna częstotliwość wynosi od 50 do 100 uderzeń na minutę. Jednak mechanizm ten zmienia się podczas arytmii. Serce przestaje się wtedy regularnie kurczyć. Jeśli rytm jego bicia staje się większy niż 100 uderzeń na minutę, wówczas stan ten nazywamy tachykardią.

Zdrowie serca jest kluczowe dla całego organizmu.

Jeśli jednak chodzi o trzepotanie przedsionków, to ich aktywność pozostaje z reguły skoordynowana. Problem pojawia się wtedy, kiedy przedsionki kurczą się z częstotliwością wynoszącą ponad 250 razy na minutę. Wtedy właśnie impulsy elektryczne nie mogą w prawidłowy sposób dotrzeć do komór serca.

W efekcie komory pobudzane są wtedy przez jeden na dwa lub więcej impulsów. Powoduje to tętno wynikowe wynoszące około 150 uderzeń na minutę. Z medycznego punktu widzenia trzepotanie przedsionków jest tachykardią wytwarzaną przez węzeł zatokowo-przedsionkowy.

Co powoduje trzepotanie przedsionków?

Trzepotanie przedsionków jest często spotykaną odmianą arytmii u pacjentów z jednym z podstawowych problemów z sercem. Na przykład częściej występuje ono u osób z nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca lub kardiomiopatią. Może jednak wystąpić także u osób o zupełnie zdrowym sercu.

Niektóre z przyczyn, które mogą wywoływać to zaburzenie, są następujące:

  • Jak wspomnieliśmy już powyżej, wszelkie wcześniej przebyte choroby serca. Należą do nich problemy z zastawkami serca i niedomagania tętnic wieńcowych. Podobnie kardiomiopatie, które są zmianami w mięśniu sercowym, mogą wywoływać trzepotanie przedsionków.
  • Nadciśnienie tętnicze.
  • Spożywanie alkoholu. Trzepotanie przedsionków jest szczególnie związane z nadmiernym spożyciem tej używki w krótkim czasie.
  • Inne choroby, takie jak zaburzenia funkcjonowania płuc lub nadczynność tarczycy.
  • Stan po wcześniej przebytym zawale mięśnia sercowego. Trzepotanie przedsionków może również wystąpić u osób, które doświadczyły rewaskularyzacji (zabiegu, który ma umożliwić krwi przepływ przez naczynie) tętnic wieńcowych.
  • Zażywanie niektórych leków.
  • Zapalenie osierdzia.

Objawy charakteryzujące trzepotanie przedsionków

Poszczególne objawy będą zależeć przede wszystkim od prędkości kurczenia się komór. Zmniejsza to ogólnie rzecz biorąc zdolność serca do pompowania krwi. W rzeczywistości objawy mogą nagle się pojawić lub zniknąć samoistnie.

Interpretacja badania EKG

Najbardziej typowymi objawami są zawroty głowy i niewydolność oddechowa. Inne bardzo często spotykane symptomy trzepotania przedsionków to między innymi:

  • Ogólne poczucie słabości.
  • Ból w klatce piersiowej, szczególnie u tych osób, które miały wcześniej problemy z sercem.
  • Przyspieszony puls, „dudnienie” w uszach i nieregularność tętna.
  • Kołatanie serca
  • Poczucie dezorientacji lub omdlenie
  • Utrata zdolności do ćwiczeń

Trzepotanie przedsionków może okazać się także skomplikowanym problemem zdrowotnym. Szczególnie jeśli w przedsionkach mają miejsce zakrzepy krwi.. Może się to zdarzyć w przypadkach, gdy przedsionki nie opróżniają się całkowicie, a zastygająca w nich krew tworzy zakrzepy podczas szybkiego bicia serca.

Fragmenty skrzepu mogą również oderwać się i przejść przez krwiobieg do innych miejsc w Twoim ciele. Jeśli te skrzepy zatkają tętnicę, mogą doprowadzić do rozwoju problemów niedokrwiennych w innych obszarach ciała, takich jak płucna choroba zakrzepowo-zatorowa lub udar mózgu.

Jak lekarze diagnozują ten problem z sercem?

Lekarz najpierw wysłucha bicia Twojego serca i zmierzy Twój puls. Jego częstotliwość, zauważone objawy i wyniki elektrokardiogramu (EKG) są podstawą do postawienia odpowiedniej diagnozy.

Trzepotanie przedsionków może być jednak zjawiskiem występującym okresowo. Dlatego Twój lekarz może zastosować także inne metody. Umożliwią mu one rejestrowanie Twojego tętna przez dłuższy czas. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:

  • Monitorowanie wszelkich zdarzeń związanych z Twoim sercem (od 3 do 4 tygodni)
  • Dedykowany monitor serca – holter (badanie obejmujące pełną dobę)
  • Wszczepialny rejestrator podskórny (szczegółowe monitorowanie)

Jak już wspomniano powyżej, trzepotanie przedsionków zwykle dotyka ludzi z podstawową chorobą serca. Dlatego też lekarze zwykle wykonują także badania dodatkowe, takie jak echokardiografia i angiografia. Podobnie wykonują również badania krwi, za pomocą których lekarz ocenia również między innymi jakość funkcjonowania Twojej tarczycy.

Kilka słów tytułem podsumowania naszych dzisiejszych rozważań

Trzepotanie przedsionków jest stosunkowo częstym zaburzeniem rytmu serca. Dlatego musisz znać jego objawy i udać się do lekarza, jeśli zauważysz coś podejrzanego. Jest to najlepszy sposób na powstrzymanie wszelkich możliwych przyszłych problemów ze swoim sercem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.