Ostry zespół wieńcowy (OZW) - skrócony opis tej choroby

Ostry zespół wieńcowy jest poważnym schorzeniem serca, które charakteryzuje się nieprawidłowym przepływem krwi do mięśnia serca. W tym artykule poznasz jego objawy i sposób diagnozowania.
Ostry zespół wieńcowy (OZW) - skrócony opis tej choroby

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2020

Ostry zespół wieńcowy lub OZW występuje, gdy przepływ krwi do mięśnia serca staje się drastycznie zmniejszony. W większości przypadków jest to spowodowane oderwaniem się płytki miażdżycowej w tętnicach wieńcowych.

Płytki miażdżycowe to nieprawidłowe nagromadzenie materiałów w ścianach naczyń krwionośnych. Oderwanie fragmentu złogu miażdżycowego powoduje tworzenie się zatoru. Następnie dochodzi do całkowitego lub częściowego zablokowania tętnicy wieńcowej, czego efektem może być ostry zespół wieńcowy.

Tętnice wieńcowe są głównymi naczyniami krwionośnymi zaopatrującymi serce. Dlatego ich niedrożność powoduje zmniejszenie ilości krwi dostarczanej do mięśnia serca. Prowadzi to do kardiopatologii niedokrwiennej.

Jest to główna przyczyna OZW. Jednak niektóre inne czynniki również mogą do tego doprowadzić.

Zaliczają się do nich:

  • Choroba Kawasaki
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Uraz
  • Zakrzepica naczyń wieńcowych
  • Stany nadkrzepliwości
  • Zatorowość tętnicza
  • Spontaniczne rozwarstwienie tętnicy wieńcowej
  • Wady wrodzone.

Ostry zespół wieńcowy (OZW) – objawy kliniczne

Głównym objawem OZW jest ból w klatce piersiowej, który umiejscowiony jest wokół mostka lub w okolicy żołądka. Ponadto ból ten może rozprzestrzeniać się na obszary takie jak ramiona, szyja lub szczęka.

Ból w okolicy serca - Ostry zespół wieńcowy
Głównym objawem OZW jest ból w klatce piersiowej. Mogą jednak wystąpić również inne objawy.

Ból jest nagły i z czasem staje się coraz bardziej intensywny. Zazwyczaj szczyt osiąga po około dwóch do pięciu minut. Jednak epizody mogą być czasami przerywane.

Inne objawy to nudności, wymioty, ból brzucha lub zawroty głowy. Ponadto niektórzy pacjenci mogą wykazywać niedociśnienie, pocenie się, bladość i mieć nieregularny puls.

Jednak u młodych pacjentów w wieku od 25 do 40 lat oraz u pacjentów w wieku powyżej 75 lat obraz kliniczny może być nietypowy i niespecyficzny. To powiedziawszy, stan ten może objawiać się u nich bólem w nadbrzuszu, niestrawnością, zmęczeniem. Może dojść do omdleń.

Ostry zespół wieńcowy – rozpoznanie

Zazwyczaj lekarze diagnozują OZW w momencie, gdy pacjent z podejrzeniem niedokrwienia odczuwa ból w klatce piersiowej. W takich przypadkach lekarz przeprowadzi dodatkowe testy w celu potwierdzenia występowania OZW oraz określenia jego ciężkości.

Przyjrzyjmy się więc poszczególnym badaniom.

Elektrokardiogram

Ogólnie rzecz biorąc, badanie EKG (elektrokardiogram) jest testem diagnostycznym z wyboru w przypadku problemów z sercem.

Interpretacja badania EKG

Jest to badanie medyczne, które rejestruje aktywność elektryczną serca przy każdym jego uderzeniu. W wynikach wykorzystuje graficzną reprezentację, która przedstawia stymulację elektryczną przedsionków i komór (ruch serca).

W przypadku podejrzenia OZW lekarz powinien wykonać elektrokardiogram w ciągu pierwszych dziesięciu minut swojego badania. Jeśli wyniki nie są jednoznaczne, ale nadal istnieją dowody kliniczne na występowanie OZW, eksperci zalecają lekarzom powtarzanie elektrokardiogramu co 15–30 minut, aby dokonać kompleksowej oceny stanu pacjenta.

Ostry zespół wieńcowy – enzymy sercowe

Ponadto pobiera się próbki krwi, które pozwalają lekarzom przeanalizować poziom enzymów sercowych. Są one markerami obecności martwicy mięśnia sercowego. Jeśli enzymy te, czyli troponiny i izoenzym sercowy kinazy keratynowej, są wysokie, lekarz powinien skłaniać się ku diagnozie zawału mięśnia sercowego.

Specjaliści zalecają lekarzom przeanalizowanie tych markerów w ciągu pierwszych 60 minut.

Należy pamiętać, że brak tych markerów podczas wstępnej analizy nie wyklucza jednak uszkodzenia mięśnia sercowego. Dlatego lekarze powinni zalecić powtórzenie badania po 6 i 12 godzinach od wystąpienia bólu w klatce piersiowej.

Echokardiogram

Echokardiogram (echo serca) lub sonogram serca pozwala lekarzom na bardziej szczegółowe badanie serca.

Echo serca jest bardzo popularnym testem medycznym. Dzieje się tak, ponieważ przedstawia ruchomy obraz serca. W ten sposób lekarz może ocenić stan komór serca i ich ruchy. Pozwala to potwierdzić lub wykluczyć niedokrwienie.

Echo serca

Ponadto ocenia się również rozmiar i siłę mięśnia serca oraz stan ścian jego komór. Warto zaznaczyć, że jest to nieinwazyjny test, który nie wiąże się z ryzykiem dla pacjenta. Jest tak, ponieważ do uzyskania obrazów serca wykorzystuje się ultradźwięki.

Jeśli lekarz zdecyduje się wykonać to badanie, to brak zaburzeń ruchowych w obrazie ściany serca pozwala ostatecznie wykluczyć niedokrwienie. Istnienie zaburzeń ruchowych nie jest unikalne w przypadku ostrego zespołu wieńcowego. Z tego powodu powinno się oceniać wspólnie wyniki wszystkich testów i objawy.

Inne badania w przypadku ostrego zespołu wieńcowego

Czasami lekarze mogą zalecić koronarografię. Jest to test wykorzystujący środek kontrastowy i promieniowanie rentgenowskie do obserwowania przepływu krwi przez naczynia wieńcowe serca.

Ponadto lekarze mogą przeprowadzać również inne testy w celu zdiagnozowania pacjenta. Mogą to być: test wysiłkowy serca, izotopowe badanie serca (zwane także scyntygrafia) oraz echokardiogram wysiłkowy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cabrera S, Serrano I, Sans J, Bardají A. Protocolo diagnóstico del dolor torácico agudo. En: Urgencias. Unidades de dolor torácico. Medicine 2009;10(37)2511-4.
  • Fauci, Braunwald, Kasper, Hauser, Longo, Jameson et al. Harrison, principios de Medicina Interna. Vol I-17a Edición. Mc Graw Hill Año 2009:87-91.
  • Segura De La Cal, T., Carbonell San Román, S. A., & Zamorano Gómez, J. L. (2013). Síndrome coronario agudo. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/S0304-5412(13)70608-5
  • Sociedad Española de Cardiología. (2017). Proceso asistencial simplificado del síndrome coronario agudo. Sociedad Española de Cardiología. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.2139/
  • Lee Th, Goldman L. Evaluation Of The Patient With Acte Chest Pain. New England Journal Med 2000;342:1187-95

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.