Kołatanie serca i jego cztery możliwe przyczyny

Chociaż strach jest naturalną reakcją na kołatanie serca, nie musisz się obawiać, jako że może być one spowodowane przez wiele rzeczy. Powinieneś jednak odwiedzić lekarza.
Kołatanie serca i jego cztery możliwe przyczyny
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Każdy mówi Ci, abyś udał się do lekarza, ale nie masz zamiaru tego zrobić. Udajesz, że Cię to nie obchodzi, jednak w środku czujesz niepokój. Już od jakiegoś czasu miewasz kołatanie serca, lecz nie wiesz dlaczego.

Robisz te same rzeczy, co wcześniej, nagle pojawia się to uczucie, a Ty boisz się, że dzieje się coś poważnego. Jednak odczuwając kołatanie serca, decydujesz się je ignorować, abyś nie musiał stawiać czoła niepokojącym myślom.

Twoi przyjaciele oraz rodzina mają rację. Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić to udać się do lekarza, nawet jeśli to coś przejściowego. Może to być początek czegoś poważniejszego, lecz będącego pod kontrolą lekarzy. Czy chcesz się dowiedzieć co może powodować kołatanie serca?

Dlaczego odczuwasz kołatanie serca?

1. Kawa i papierosy

To mogłoby być coś tak prostego. Intensywnie pracujemy przez długi dzień, który staramy się przeżyć za pomocą kawy lub herbaty.

Jednak nie każdy układ nerwowy jest taki sam. Niektóre osoby są bardziej wrażliwe, jeśli chodzi o tego typu stymulanty.

  • Staraj się ograniczyć picie kawy przez przynajmniej dwa tygodnie. Zobacz jak się będziesz czuć.

Jeśli kołatanie serca ustąpi, ale będziesz odczuwać duże zmęczenie, proponujemy, żebyś znalazł inne metody pobudzania, takie jak poranne ćwiczenia czy stymulujące smoothie.

Kobieta pije kawę i pali papierosy.

Jeśli palisz tytoń, to tylko pogarsza sytuację. Nikotyna to również stymulant, dlatego ta mieszanka jest tak wybuchowa.

  • Całkowite rzucenie palenia może być prawdopodobnie zbyt trudne.
  • Najlepiej staraj się stopniowo ograniczać ilość wypalanych papierosów, aż do całkowitego zaprzestania.

2. Niepokój

Zwykle pojawia się wraz z bólem i uczuciem ciężkości, które sprawia wrażenie, że mamy atak serca. Niepokój to stan stałej czujności. Działa w ten sposób: zidentyfikowane jest pewne niebezpieczeństwo, a serce aktywuje się, tak abyś mógł jak najszybciej uciec przed zagrożeniem.

Problem następuje kiedy widzimy w taki sposób nasze życie. Wtedy kołatanie serca pojawia się, aby przestraszyć nas jeszcze bardziej niż już jesteśmy. I dodajemy następny powód do niepokoju.

  • Jedynym sposobem na przerwanie tego koła jest udanie się do lekarza. Będziesz czuć ulgę wiedząc, że to nic fizycznego, i że możesz zabrać się do pracy znając powód swoich problemów.

3. Anemia

Anemia pojawia się kiedy posiadamy niski poziom czerwonych krwinek. Są one niezwykle ważne w procesie dotleniania naszego serca. Zatem jeśli na nią chorujesz, będziesz czuć kołatanie serca.

  • Nieodpowiednie odżywanie się sprawia, że serce zaczyna pracować ciężej i zauważamy, że bije ono mocniej niż zwykle.
  • Nie jest to nadzwyczajny objaw. Jednak kiedy go zauważamy, zaczynami się stresować, co tylko pogarsza nasz nastrój.
  • Łatwiej też się męczymy. Zwykłe wchodzenie po schodach może nas wykończyć, a my nie będziemy wiedzieć dlaczego.
Diagnoza: anemia

4. Choroby wieńcowe i sercowo-naczyniowe

To prawda, że kołatanie serca może być oznaką którejś z tych chorób. Może być spowodowane urazem mięśnia, arterii czy problemami z krążeniem. W każdym razie to, że objawiło się to w taki sposób działa na Twoją korzyść.

Wiele osób odkrywa, że choruje na serce, kiedy sytuacja jest już bardzo poważna.

Problemy z sercem
  • Jednak tego typu ostrzeżenia mogą pomóc zlokalizować problem, zanim się to pogorszy. Pamiętajmy, że po przeżytym zawale część serca staje się bezużyteczna.
  • Jednak jeśli o nie zadbasz, możliwe, że będziesz potrzebować wyłącznie lekarstw lub niewielkiego zabiegu operacyjnego.
  • Pamiętaj, że obecnie istnieje wiele rozwiązań medycznych na problemy z sercem.

Z tego powodu tak ważne jest, żebyś zobaczył się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe. Dowiedzą się oni co Ci tak naprawdę dolega oraz pomogą Ci wrócić do zdrowia.

Unikanie tego oznacza odwracanie się plecami do czegoś, co może samo nie ustąpić, dlatego szybkie podjęcie odpowiednich kroków jest niezbędne. Jeżeli coś się okaże nie tak, będziesz mógł z tym walczyć. Jeśli okaże się, że to nic takiego, będziesz mógł odetchnąć z ulgą.

Zawsze wygrywasz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.