Skąpomocz - możliwe przyczyny, leczenie i objawy

Objawy skąpomoczu są w rzeczywistości objawami choroby podstawowej. To dlatego, że skąpomocz sama w sobie nie jest chorobą. Dowiedz się więcej w tym artykule!
Skąpomocz - możliwe przyczyny, leczenie i objawy

Ostatnia aktualizacja: 29 lipca, 2022

Przewlekła niewydolność nerek (CRF) to postępująca, trwała i nieodwracalna utrata szybkości filtracji kłębuszkowej nerek w różnym okresie czasu. Skąpomocz jest jednym z objawów tej choroby. Dowiedz się więcej o przyczynach, leczeniu i objawach przypadłości znanej jako skąpomocz.

Według danych epidemiologicznych 17,8% dorosłych może cierpieć na tę chorobę. Jednak u osób starszych liczba ta wzrasta do 45%. Skąpomocz jest ogólnie definiowany jako zmniejszenie ilości wydalanego moczu (diureza).

Oprócz przewlekłej niewydolności nerek może być również oznaką ostrej choroby nerek, odwodnienia, ostrej martwicy kanalików nerkowych i wielu innych czynników etiologicznych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym stanie klinicznym.

Co to jest skąpomocz?

Osoba pijąca 2 litry wody dziennie powinna chodzić do łazienki średnio co cztery godziny, aby oddać mocz. Jej nerki nieustannie pracują nad oczyszczaniem krwi, więc nasze ciała produkują około 1,5 l moczu dziennie.

Według Kliniki Uniwersyteckiej Navarra oliguria to zmniejszenie objętości moczu poniżej niezbędnego poziomu. Ogólnie rzecz biorąc, eksperci twierdzą, że jest to problem kliniczny, gdy produkujesz tylko 3 ml moczu na minutę lub mniej niż 400 ml co 24 godziny.

Oczywiście ta spodziewana ilość moczu dotyczy „przeciętnej” osoby. Oznacza to, że osoba, która waży około 65 kg, ma normalny poziom ciśnienia krwi i ma optymalną funkcję nerek. Według portalu MSDmanuals eksperci dzielą oligurię na trzy różne typy:

 1. Przednerkowe: związane z przepływem krwi
 2. Nerki: spowodowane przez stany wewnętrzne kłębuszków nerkowych i innych struktur nerek
 3. Post-nerkowe: niedrożność struktur, przez które mocz wydostaje się z organizmu

Jest też etap po skąpomoczu zwany bezmoczem. Na tym etapie w ogóle nie ma produkcji moczu. Lekarze uważają, że stanem jest bezmocz, gdy pacjent produkuje mniej niż 100 ml moczu w ciągu 24 godzin. To najpoważniejsza forma tego schorzenia.

Ogólne warunki

Zgodnie z parametrami w Electronic Journal of Medical Portals i innymi informacjami zebranymi przez ekspertów, są to etapy kliniczne, jeśli chodzi o schorzenia układu moczowego:

 • Normalna produkcja moczu: od 800 ml do 1800 ml dziennie
 • Oliguria: od 100 ml do 400 ml dziennie
 • Bezmocz: mniej niż 100 ml dziennie
 • Bezmocz bezwzględny: brak produkcji moczu. O ile nie udowodniono inaczej, powinieneś założyć, że twój układ moczowy jest zablokowany.

Objawy oligurii

Kobieta z bólem brzucha

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, skąpomocz nie jest chorobą samą w sobie. Zamiast tego jest to kliniczny objaw innego stanu. Objawy skąpomoczu mogą być bardzo różne i zależą od choroby podstawowej. Następnie porozmawiamy o objawach ostrej choroby nerek:

 • Skąpomocz: zmniejszenie objętości moczu opuszczającego organizm, ale w niektórych przypadkach może pozostać stabilne.
 • Brak oddawania moczu powoduje zatrzymanie płynów, co powoduje puchnięcie nóg, kostek i stóp.
 • Duszność, zmęczenie i dezorientacja.
 • Nudności i osłabienie.
 • Nieregularne bicie serca.
 • Ból lub ucisk w klatce piersiowej.
 • W najcięższych przypadkach śpiączka i utrata przytomności.

Wszystkie objawy wskazują, że coś jest nie tak z nerkami. Kiedy te organy nie działają dobrze, toksyczne i szkodliwe substancje. Dodatkowo powoduje brak równowagi w składzie krwi. Ponadto pacjent straci równowagę homeostatyczną.

Możliwe komplikacje

Jeśli nerki nie filtrują dobrze, może to spowodować gromadzenie się płynu w pęcherzykach płucnych. Może to sprawić, że poczujesz się przytłoczony, duszność, a nawet śmierć, jeśli pacjent nie zareaguje szybko.

Ponadto, z powodu procesów leżących u podstaw, może wystąpić zapalenie osierdzia. Może to powodować ból w klatce piersiowej lub zmianę tętna. Ostatecznie wszystkie te warunki mogą doprowadzić do śmierci. Dlatego musisz udać się do lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki niewydolności nerek.

Główne przyczyny origurii

Jak powiedzieliśmy, skąpomocz może być przednerkowy, nerkowy lub pozanerkowy. Ponadto istnieją różne przyczyny tego stanu, a te przyczyny zależą od dotkniętych narządów i struktur.

Odwodnienie

Jeśli w organizmie nie ma płynu, nerki nie mogą wytwarzać moczu. Przedłużająca się biegunka lub powtarzające się wymioty z powodu choroby zakaźnej mogą spowodować utratę płynów i elektrolitów w organizmie. Dlatego skąpomocz jest wyraźną oznaką odwodnienia.

Niedrożność dróg moczowych

W takich okolicznościach prawdopodobnie masz do czynienia z czynnikiem etiologicznym pozanerkowym. Portal MSDmanuals podaje, że przyczyną niedrożności dróg moczowych u dorosłych są na ogół kamienie nerkowe, łagodny przerost prostaty oraz, w najcięższych przypadkach, rak prostaty.

Choroba nerek

Jeśli nerki nie filtrują odpowiednio krwi, mogą wystąpić objawy skąpomoczu. Przewlekła choroba nerek, ostra choroba nerek (AKD), kłębuszkowe zapalenie nerek lub zespół hemolityczno-mocznicowy to stany kliniczne, które mogą drastycznie zmniejszyć częstość oddawania moczu.

Niski rzut serca

Rzut serca to ilość krwi, którą komora wyrzuca w ciągu jednej minuty. Jeśli serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi, nerki mniej filtrują i produkują mniej moczu. Ponadto niedokrwistość, krwawienie i nadciśnienie mogą powodować skąpomocz przednerkowy.

Diagnoza skąpomoczu

Skąpomocz nie jest chorobą, więc diagnoza będzie dotyczyła stanu, który ją powoduje. Najpierw specjalista porozumie się z pacjentem. Następnie, jeśli pacjent ma pilną potrzebę oddania moczu, ale nie może, skąpomocz jest prawdopodobnie wynikiem niedrożności dróg moczowych.

Z drugiej strony, jeśli pacjent jest bardzo spragniony, ale nie czuje potrzeby pójścia, prawdopodobnie jest odwodniony. Również stopniowe zmniejszanie ilości moczu wytwarzanego przez organizm w ciągu dni (lub miesięcy) może wskazywać na ostrą martwicę kanalików nerkowych lub przyczynę przednerkową.

Po tych wstępnych rozróżnieniach lekarz zdecyduje, które badania wykonać. Ponadto nie trzeba dodawać, że rak prostaty to nie to samo, co zmniejszona pojemność minutowa serca z powodu nadciśnienia. Każdy stan kliniczny będzie wymagał serii określonych testów do diagnozy.

Kiedy zwrócić się o pomoc medyczną?

Czasami oddawanie moczu mniej niż normalnie jest bardzo normalne. Możesz po prostu nie nawadniać wystarczająco dużo w ciągu dnia pracy. Jeśli jednak brakowi oddawania moczu towarzyszy którykolwiek z poniższych objawów, powinieneś udać się do lekarza:

 1. Nie oddajesz wystarczająco dużo moczu, a twoje kończyny są spuchnięte.
 2. Czujesz się zmęczony, zdezorientowany i masz problem ze złapaniem oddechu.
 3. Czujesz nudności i masz ból/ucisk w klatce piersiowej.

Zabiegi

Pacjent u lekarza

Według cytowanych wcześniej portali medycznych leczenie będzie zależeć wyłącznie od przyczyny skąpomoczu. Przed podjęciem decyzji o leczeniu, pracownik służby zdrowia powinien zadać następujące pytania:

 1. Czy masz normalne ciśnienie krwi?
 2. Czy to możliwe, że masz chorobę nerek?
 3. Istnieją dowody na niedrożność dróg moczowych?

Na podstawie tych 3 pytań i odpowiedzi na nie lekarz zasugeruje opcje leczenia. Oto niektóre z najczęstszych podejść w zależności od rodzaju skąpomoczu.

1. Jeśli przyczyna jest przednerkowa

Jeśli skąpomocz jest spowodowany dysfunkcją ciśnienia krwi (a zatem rzutu serca), może być odwracalna. Będzie to wymagało odpowiedniego leczenia i wczesnego rozpoznania stanu. Najpierw wypróbują dożylną terapię płynami, a następnie zastosują niezbędne leki, aby ustabilizować sytuację.

2. Jeśli przyczyną jest nerka

Według fundacji Kidney Foundation leczenie problemów z nerkami będzie w pierwszej kolejności zależeć od tego, co spowodowało problem. Aby ustabilizować stan pacjenta, lekarz może podać hemodializę i leki kontrolujące ilość witamin i minerałów we krwi. Dodatkowo mogą stosować leki, które ustabilizują objętość płynów w organizmie.

3. Jeśli przyczyna jest pozanerkowa

Jeśli przyczyną niedrożności dróg moczowych są kamienie nerkowe, lekarz zazwyczaj spróbuje litotrypsji fali uderzeniowej. Fale te rozbijają osad na małe kawałki, aby pacjent mógł się ich łatwiej pozbyć. W rezultacie usunie to „zatyczkę”, która uniemożliwiała wydostawanie się moczu.

Objawy skąpomoczu są w rzeczywistości objawami choroby podstawowej

Podsumowując, skąpomocz nie jest chorobą samą w sobie, ale raczej stanem klinicznym. To znak, że doświadczasz problemu na poziomie naczyń, nerek lub dróg moczowych.

Ponadto leczenie będzie zależeć wyłącznie od przyczyny. To dlatego, że nie będziesz leczyć uszkodzenia nerek w taki sam sposób, jak leczysz raka prostaty. Tak więc, jeśli zauważyłeś spadek poziomu moczu, zalecamy wizytę u lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.