Detoks z bazylii i szałwii na oczyszczanie nerek

Dzięki moczopędnym właściwościom bazylii i szałwii możesz oczyszczać nerki oraz poprawiać stan zdrowia poprzez promowanie eliminacji toksyn.
Detoks z bazylii i szałwii na oczyszczanie nerek
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Aby zachować dobry stan zdrowia i zapobiegać chorobom przewlekłym lub zwyrodnieniowym, ważne jest zachowanie dobrych nawyków życiowych. Wśród nich dobre nawodnienie jest na pierwszym miejscu. Zgodnie z powszechnym przekonaniem, możesz uzupełnić swoje nawodnienie włączając napoje z roślin leczniczych, takich jak bazylia i szałwia. Detoks z bazylii i szałwii doskonale wspomaga bowiem naturalną pracę nerek. 

Dlaczego dobre funkcjonowanie nerek jest ważne?

Jak sugerują eksperci z National Institutes of Health, nerki przyczyniają się do równowagi całego organizmu. Eliminują bowiem odpady i nadmiar płynów z naszego organizmu, a w rezultacie kwas wytwarzany przez nasze komórki. Ponadto „utrzymują zdrową równowagę wody, soli i minerałów (takich jak sód, wapń, fosfor i potas) we krwi”.

Zasadniczo nerki są odpowiedzialne za filtrowanie różnych substancji – pomagając wyeliminować te, które są zbędne – i przez to utrzymują równowagę w całym ciele. Ogólnie rzecz biorąc, bez dobrej pracy nerek nie będziesz mieć równowagi w organizmie ani dobrego zdrowia.

Czy musimy pomagać nerkom w wykonywaniu ich pracy?

Wielu z nas być może uważa, że jeśli nasze nerki są zdrowe, nie potrzebują dodatkowej pomocy, jaką mogą zapewnić zdrowe nawyki życiowe. Jednak wspomaganie nawodnienia naturalnymi napojami może przynieść wymierne korzyści. Dzieje się tak również dlatego, że pomagają unikać picia napojów przemysłowych (napojów gazowanych, wód smakowych, herbat, alkoholi itp.).

Bazylia

Bazylia to nie tylko aromatyczne zioło, które można wykorzystać do przygotowania pysznych sosów, sałatek i dań z makaronu. To także naturalny środek o właściwościach trawiennych i relaksacyjnych. Dlatego wiele osób uważa, że warto mieć bazylię w spiżarni lub w stanie naturalnym. W dowolnej chwili możesz ją użyć do przygotowania naparu lub jako przyprawy.

Panuje ponadto pogląd, że regularne spożywanie bazylii w ramach zbilansowanej diety pomaga rozpuszczać kamienie nerkowe lub im zapobiegać. Poprawia także pracę nerek i łagodzi skurcze żołądka. Ponadto eksperci hiszpańskiej Fundacji na rzecz Żywienia (Fundación Española de la Nutrición) wskazują, że „wśród właściwości terapeutycznych tej rośliny wyróżnia się pobudzanie apetytu i ułatwianie trawienia”.

Szałwia

Szałwia to z kolei zioło lecznicze, którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „leczyć”. Mając to na uwadze, możemy powiedzieć, że sama nazwa potwierdza liczne korzyści zdrowotne, jakie wiele osób w kulturze popularnej przypisuje tej roślinie!

Jak stwierdzono w artykule opublikowanym w Elsevier, “według Niemieckiej Komisji E., jej liście mają właściwości antybakteryjne, grzybostatyczne i wirusostatyczne. Działają również ściągająco i hamują pocenie”.

Są też osoby, które uważają tę aromatyczną roślinę za doskonałą, jeśli chodzi o pracę nerek, dzięki jej właściwościom moczopędnym i oczyszczającym. Spożywanie jej przez dłuższy czas może pomóc nam w utrzymaniu organizmu w równowadze dzięki eliminacji płynów. Zapobiega to również wzdęciom, stanom zapalnym i obrzękom.

Detoks z bazylii i szałwii

Jeśli chcesz wypić coś innego i naturalnego, możesz przyrządzić następujący środek. To pomoże ci uniknąć wpadania w pułapkę picia napojów przemysłowych, które zawierają tylko duże ilości sodu, cukru i są w dużej mierze szkodliwe dla zdrowia nerek.

*Jeśli stale zażywasz jakieś leki, przed spożyciem jakiegokolwiek naturalnego środka skonsultuj się z lekarzem, aby uniknąć interakcji i skutków ubocznych.

Składniki na detoks z szałwii i bazylii

 • 1 szklanka wody (2/5 litra)
 • 5 świeżych liści szałwii
 • 10 świeżych liści bazylii
 • 1 łyżka miodu (4/5 uncji)

Przygotowanie

 • Aby przygotować to lekarstwo, musisz mieć świeże zioła. W ten sposób będziesz mieć pewność, że zachowują wszystkie swoje dobroczynne właściwości.
 • Wystarczy ubić, zmiksować lub zmiażdżyć liście bazylii i szałwii z wodą.
 • Po zmieszaniu ziół z wodą dodaj miód do osłodzenia.

Jak spożywać detoks z szałwii i bazylii

 • Aby czerpać korzyści z tego środka, należy go zażywać zaraz po przebudzeniu, przed jedzeniem. Pij go co najmniej 30 minut przed śniadaniem.
 • Postaraj się, aby lekarstwo było świeże każdego ranka i nie zostawiaj na później. Po prostu wypij zaraz po przygotowaniu.
 • Możesz regularnie pić ten środek, ale pamiętaj, aby robić to co najmniej przez cały tydzień.
 • Pamiętaj, nie stosuj tego naturalnego leczenia bez nadzoru lekarza, jeśli cierpisz na jakąkolwiek chorobę lub przyjmujesz leki.
pić liście szałwii
Anegdotyczne dane sugerują, że liście szałwii są przydatne w neutralizowaniu bólu stóp.

Dodatkowe porady

Aby detoks z szałwii i bazylii przyniósł ci jak największe korzyści, należy wziąć pod uwagę następujące porady:

 • Pij dużo wody każdego dnia, poza posiłkami.
 • Ogranicz ilość spożywanego nabiału a także soli.
 • Zwiększ ilość spożywanych surowych warzyw i staraj się włączać je do każdego posiłku.
 • Ćwicz, aby przyspieszyć metabolizm i zwiększyć ilość wydzielanego potu. Ułatwia to pracę nerek.
 • Utrzymuj ciepło w okolicy nerek (pomiędzy środkową i dolną częścią pleców), ponieważ narządy te są bardzo wrażliwe na zimno. W razie potrzeby nałóż na ten obszar termofor, podkładkę grzewczą lub worek z ciepłą wodą.

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dowody na korzystne właściwości bazylii i szałwii dla naszego zdrowia, zwłaszcza dla nerek. Jednak ten środek sam w sobie nie stanowi metody leczenia i nigdy nie powinien go zastępować. Niezależnie od wszystkiego, dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem, jeśli rozważasz jego spożycie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Alomar M, Y. Physiological and histopathological study on the influence of Ocimum basilicum leaves extract on thioacetamide-induced nephrotoxicity in male rats. Saudi Journal of Biological Sciences. Julio 2020. 27 (7). 1843-1849.
 • Hernández-Agero T, Carretero Accame Mª T, et al. Salvia. Fotoquímica, farmacologia y terapéutica. Farmacia Profesional. Julio 2002. 16 (7): 59-64.
 • National Kidney Foundation. 7 reglas de oro para la prevención de la enfermedad renal.
 • Nash, R. J. (2002). Sage: The Genus Salvia. Phytochemistry.
 • Neimat Allah S, Haggag M, et al. Effect of aqueous extract of sage and marjoram on chronic kidney patients. Egyptian Journal of Applied Sciences. Noviembre-Dicimebre 2020. 35 (11): 186-201.
 • Opalchenova, G., & Obreshkova, D. (2003). Comparative studies on the activity of basil – An essential oil from Ocimum basilicum L. – Against multidrug resistant clinical isolates of the genera Staphylococcus, Enterococcus and Pseudomonas by using different test methods. Journal of Microbiological Methods.
 • U.S. Department of Health and Human Services. (2009). The Kidneys and How They Work. National Institutes of Health.
 • Walch S. G, Kubulla Th, et al. Determination of the biologically active flavor substances and camphor in foods and medicines containing sage (Salvia officinalis L.). Chemistry Central Journal. Julio 2011. 5:44.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.