Męczennica - naturalna metoda kontroli ciśnienia krwi

Męczennica to popularna roślina, która może być bardzo skuteczna w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Zawsze jednak powinieneś porozmawiać ze specjalistą z dziedziny kardiologii przed rozpoczęciem jej stosowania na własną rękę.
Męczennica - naturalna metoda kontroli ciśnienia krwi

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Leki nie są jedyną opcją, jeśli chodzi o kontrolowanie prawidłowego poziomu ciśnienia krwi. Istnieją również liczne naturalne środki, które mogą Ci zaoferować wiele wspaniałych korzyści. Między innymi pomogą Ci one utrzymać ciśnienie krwi na normalnym poziomie. Męczennica jest właśnie jednym z tych przykładów takich naturalnych środków, które mogą Ci pomóc w tym zadaniu.

Dzisiaj na łamach naszego bloga Krok do zdrowia zaprezentujemy Ci sposób, w jaki męczennica może pomóc Ci kontrolować ciśnienie krwi. A konkretniej poznasz przepis na przegotowanie sobie z niej naparu o właściwościach leczniczych.

Na co więc jeszcze czekasz? Do dzieła!

Czym w ogóle jest męczennica?

Po raz pierwszy odkryli tę roślinę hiszpańscy konkwistadorzy przemierzające rozległe tereny w Ameryce Południowej już w XVI wieku. Obecnie jednak naukowcy uważają, że pochodzi ona z obszaru Meksyku.

Wielu z nich sądzi także, że cywilizacje Azteków i Inków wykorzystywały powszechnie męczennicę ze względu na oferowane przez nią liczne korzyści dla zdrowia i zdolność do leczenia różnych chorób.

Męczennica jest ogólnie rzecz biorąc rodzajem rośliny leczniczej zwanej potocznie pnączami. Jej cechą szczególną jest to, że rośnie ona niezwykle wręcz szybko. Może osiągnąć długość od 6 do 9 metrów.

Dodatkowo jej kwiaty mają bardzo charakterystyczny kształt – są długie, cechują się bardzo silnym, przyjemnym zapachem i są na ogół fioletowego zabarwienia.

Napar z męczennicy

Owoce tej rośliny są jadalne. Dzięki tym właściwościom są one bardzo atrakcyjne zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. W przypadku najpopularniejszej odmiany tej rośliny, jaką jest męczennica jadalna są żółte i noszą swoją własną nazwę „marakuja”.

Owoce te są również bardzo popularne w różnych krajach obu Ameryk, gdzie często są sprzedawane i spożywane. Ale popularność męczennicy szybko dotarła także do Europy i Azji, jest obecnie doskonale znana na całym dosłownie świecie.

Korzyści oferowane przez męczennicę pomagają kontrolować ciśnienie krwi

Wiele osób na całym świecie cierpi na zbyt wysokie ciśnienie krwi. Ten problem zdrowotny może wywoływać różnego rodzaju mniej lub bardziej poważne choroby. Należą do nich między innymi udary mózgu, zawały serca i wiele innych problemów z układem sercowo-naczyniowym.

I chociaż często nie daje ono żadnych niepokojących objawów, nadciśnienie można w łatwy sposób leczyć za pomocą naturalnych środków, takich jak właśnie męczennica.

Roślina ta oferuje naprawdę mnóstwo zalet dla Twojego zdrowia. Pomaga między innymi łagodzić stany nadmiernej nerwowości, bezsenności i nawet dreszcze. Męczennica to także doskonałe lekarstwo na potrzeby regulowania ciśnienia krwi.

Ponadto roślina ta działa, jak naturalny środek uspokajający i rozluźniający mięśnie. Dzięki wysokiej zawartości flawonoidów i alkaloidów doskonale nadaje się na przykład na potrzeby obniżania tętna i ciśnienia krwi.

Może być ona zażywana pod postacią naparów, tabletek lub jako syrop (wyciąg).

Jak zrobić napar z męczennicy?

Przygotowywanie naparu z męczennicy jadalnej jest bardzo szybkim i łatwym zadaniem. Wszystko, co musisz zrobić, to po prostu postępować zgodnie z kilkoma bardzo prostymi krokami.

Pamiętaj, że to zioło jest doskonałym rozwiązaniem na potrzeby kontrolowania ciśnienia krwi. Oznacza to, że warto się przyłożyć do pracy, bo szybko zauważysz różnicę.

Składniki, jakich będziesz potrzebować:

  • 1 saszetka z suszonymi liśćmi męczennicy lub 1 łyżka suszonej rośliny (15 g)
  • 1 szklanka wody

Sposób przygotowania opisywanego naparu:

  • Najłatwiej jest kupić po prostu gotowe torebki z ziołami w sklepie. Wszystko, co musisz wtedy zrobić, to zagotować wodę, wlać ją do szklanki i włożyć torebkę do wrzątku. Ogólnie rzecz biorąc postępujesz wtedy tak samo, jak w przypadku każdej innej szklanki naparu. Możesz także dodać trochę miodu do smaku.
  • Jeśli jednak kupisz świeżą roślinę lub masz ją w ogrodzie, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest pozostawienie jej na słońcu na dwa dni, żeby trochę podeschła.
  • Po upływie tego czasu zagotuj wodę i dodaj jedną łyżkę drobno pociętej lub pokruszonej rośliny do każdej szklanki naparu, którą zamierzasz sobie przygotować.
  • Pozwól męczennicy następnie zaparzać się przez pięć do dziesięciu minut.
  • Następnie odcedź napar, przelej go do nowej szklanki i rozkoszuj się jego smakiem!

Uwagi na zakończenie

Najlepszą rzeczą w tym remedium jest to, że jest ono całkowicie naturalną metodą. Oznacza to, że nie musisz być dzięki temu uzależniony od tabletek.

Musisz po prostu wziąć tę roślinę, posadzić ją w domu i robić sobie regularnie z niej napary. Wkrótce zobaczysz, że męczennica pomaga Ci kontrolować ciśnienie krwi. W efekcie tego będziesz czuć się o wiele lepiej.

Krwinki w akcji

Ale chociaż męczennica jadalna to świetna opcja do kontrolowania ciśnienia krwi, ma też pewne negatywne skutki. Może być toksyczna, jeśli będziesz przyjmować ją w dużych ilościach.

Dlatego też nie należy pić więcej niż jedną szklankę tego naparu dziennie. Nie zaleca się go także podawać kobietom w ciąży lub małym dzieciom.

Pamiętaj zatem, że męczennica to popularna roślina, która może być bardzo skuteczna w kontrolowaniu ciśnienia krwi. Zawsze jednak powinieneś porozmawiać ze specjalistą z dziedziny kardiologii przed rozpoczęciem jej stosowania na własną rękę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.