Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z klimatyzatorów?

Jeśli zauważysz, że Twój klimatyzator brzydko pachnie, czas zastosować w praktyce kilka wskazówek, aby wyeliminować ten nieprzyjemny zapach. Sprawdź je tutaj!
Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z klimatyzatorów?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy po kilku miesiącach włączyłeś klimatyzator i poczułeś raczej nieprzyjemny zapach? Ta scena jest znacznie bardziej powszechna niż nam się wydaje. Wraz z nadejściem cieplejszych dni urządzenia te ponownie wracają do użytku i to normalne, że emanują innym aromatem. Istnieje jednak kilka sposobów, aby usunąć nieprzyjemne zapachy z klimatyzatorów, którym przyjrzymy się w tym artykule.

Właściwie samo urządzenie nie wydziela żadnego zapachu, ale wiąże się to z czynnikami zewnętrznymi, dotyczącymi jego części, takich jak filtry, wymienniki czy brudne wentylatory. Również odpływ w złym stanie i powietrze krążące w sprzęcie mogą powodować nieprzyjemną woń. Zobaczmy, dlaczego powstaje ten smród i jak można się go pozbyć.

Dlaczego klimatyzator brzydko pachnie?

Od ostatniego włączenia klimatyzatora minęło kilka miesięcy i dlatego emanuje zapachem równie specyficznym, co nieprzyjemnym. Wynika to między innymi z faktu, że w okresie niewielkiego użytkowania w różnych jego częściach zgromadził się brud.

Na przykład cząsteczki kurzu zebrały się w filtrach, wentylatorze i misce ociekowej. Jeśli nie wyczyścimy ich porządnie w odpowiednim czasie, stają się wilgotne, a po pewnym czasie tworzy się grzyb.

Pamiętajmy, że urządzenie pochłania powietrze z otoczenia, dlatego musimy zwracać uwagę na jakość tego powietrza. Jeśli znajdzie się w nim dym tytoniowy, zapach jedzenia lub śmieci, trafią również do klimatyzatora.

usuń nieprzyjemne zapachy z klimatyzatorów
Różne części urządzenia mogą gromadzić substancje lub ulegać uszkodzeniu, i w konsekwencji wytwarzać nieprzyjemne zapachy. 

Teraz, gdy wiemy, skąd pochodzi ten zapach, zobaczmy, jak temu zaradzić.

1. Aby usunąć nieprzyjemne zapachy z klimatyzatorów, wyczyść filtr

Brudne filtry są często główną przyczyną brzydkiego zapachu klimatyzatora. Zadaniem tych części jest filtrowanie powietrza i zapobieganie rozmnażaniu się bakterii i innych mikroorganizmów a także przeciwdziałanie uszkodzeniu sprzętu.

Podobnie, brudne filtry zmniejszają wydajność urządzenia, przez co będzie ono zużywać więcej energii i nie będzie działać prawidłowo. Z tych wszystkich powodów konieczne jest utrzymywanie ich w czystości.

Aby wyczyścić filtry, po prostu je wyjmij, spłucz ciepłą wodą i delikatnie przetrzyj rękoma. W razie potrzeby możesz użyć neutralnego mydła, ale nigdy nie używaj produktów ściernych ani szczotek z twardym włosiem, ponieważ mogą one uszkodzić skład filtra. Pozwól im dobrze wyschnąć przed ponowną instalacją.

Filtry jednostek dzielonych znajdują się po wewnętrznej stronie urządzenia, z przodu. Oznacza to, że musisz podnieść pokrywę i tam je zobaczysz.

Możesz być zainteresowany przeczytaniem również tego wpisu: Jak ponownie wykorzystać wodę z klimatyzatora

2. Dokładnie wyczyść wnętrze urządzenia

Czyszczenie filtrów pomoże nam usunąć nieprzyjemne zapachy z klimatyzatorów, jednak musimy zadbać o wszystkie części sprzętu, które mogą je powodować. W przypadku wewnętrznych części musimy skupić się na kanałach. Możesz użyć specjalnych środków dezynfekujących zakupionych do tego celu.

3. Oczyszczenie odpływu eliminuje nieprzyjemne zapachy z klimatyzatorów

Klimatyzatory wydalają wodę w wyniku kondensacji. Zjawisko to występuje, gdy wilgoć wydziela się z wnętrza, które jest zimniejsze od otoczenia.

Stąd pochodzą kropelki, które trafiają do miski ściekowej. Problem pojawia się, gdy woda gromadzi się i nie jest usuwana. Może się to zdarzyć, jeśli nachylenie węży nie jest dobrze wyregulowane.

Wilgoć, która nie odpływa, może powodować niedogodności i nieprzyjemny zapach. W szczególności wilgoć jest idealnym środowiskiem do namnażania się grzybów.

Aby uniknąć takiej sytuacji musimy sprzęt wysuszyć. Chociaż prawdą jest, że niektóre nowoczesne maszyny mają samoczyszczące filtry eliminujące wirusy i bakterie, nadal istnieje wiele urządzeń, które tego nie robią.

W takich przypadkach pod koniec sezonu letniego możemy na kilka godzin włączyć nawiew w trybie wentylacji. W ten sposób zniknie pozostała wilgoć, a wraz z nią możliwość rozwoju mikroorganizmów.

Innym sposobem osuszenia klimatyzatora jest przełączenie go na kilka minut w tryb ogrzewania. W ten sposób dobrze się wysuszy.

4. Zadbaj o otaczające powietrze

Jak wspomniano powyżej, sprzęt współpracuje z powietrzem krążącym w otoczeniu, dlatego należy zadbać również o jego jakość. Tytoń, żywność, śmieci i dym z innych obiektów to tylko niektóre z czynników wpływających na urządzenie.

Jeśli dym papierosowy zostanie przechwycony przez sprzęt klimatyzacyjny, podczas pracy będzie wydzielał nieprzyjemny zapach.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Wskazówki, jak chronić się przed skutkami zanieczyszczenia powietrza

Regularna konserwacja to najlepszy sposób, aby usunąć nieprzyjemne zapachy z klimatyzatorów

Mamy nadzieję, że zastosujesz niektóre z tych wskazówek i w ten sposób położysz kres nieprzyjemnemu zapachowi wydobywającemu się z klimatyzatora. Zresztą chcemy podkreślić, że konserwację tego typu sprzętu należy wykonywać na bieżąco.

Unikaj gromadzenia się brudu z więcej niż jednego sezonu, ponieważ później będzie trudniej go usunąć. Wreszcie, jeśli masz wątpliwości, najlepiej skontaktować się z profesjonalnymi instalatorami, ponieważ są to delikatne maszyny, które wymagają wykwalifikowanej obsługi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Quadri, N. P. (2001). Sistemas de aire acondicionado. TECNIBOOK EDICIONES.
  • Aponte Rodríguez, L. A., & Albarracín Martínez, L. (2016). Diseño, mantenimiento, suministro e instalación de sistemas de aire acondicionado.
  • Poot Poot, E. D. J. (2018). Experiencia laboral en mantenimiento preventivo de aires acondicionados tipo minisplit.
  • Sulaiman, N. A., Abdullah, M. P., Abdullah, H., Zainudin, M. N. S., & Yusop, A. M. (2020). Fault detection for air conditioning system using machine learning. IAES International Journal of Artificial Intelligence, 9(1), 109–116.
  • AGUDELO, A. M. G. DESARROLLO E IMPLEMENTACIÓN DE UNA METODOLOGÍA PARA ORIENTAR A USUARIOS DE SISTEMAS DE AIRE ACONDICIONADO EN LA ELECCIÓN DE LA MEJOR OPCIÓN BASADO EN CRITERIOS ECONÓMICOS Y AMBIENTALES, EN LA EMPRESA AIRE ACONDICIONADO Y VENTILACIÓN SAS.
  • Maldonado Fuertes, M. A. (2013). Comparación de los Sistemas de AC Inverters y Convencional. Civil Engineering;.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.