Farba - jak usunąć plamy z podłogi?

Podczas malowania domu możliwe jest rozlanie winylu na podłogę. Jednak dzięki natychmiastowemu i dokładnemu oczyszczeniu problem można rozwiązać.
Farba - jak usunąć plamy z podłogi?

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 marca, 2023

Farby są świetnymi sprzymierzeńcami w dekoracji wnętrz, ponieważ pozwalają nadać ścianom kolor, teksturę i styl. Jednak ten produkt może narobić dużo spustoszenia, jeśli jest niedbale nakładany i kapie na inne obszary. Dowiedz się w tym artykule, jak usunąć plamy farby z podłogi!

Do zdarzenia może dojść podczas potknięcia się i przewrócenia słoika lub postawienia pędzla z farbą na niezabezpieczonych powierzchniach. Niezależnie od przyczyny, należy zachować spokój i pamiętać, że przy odpowiednim czyszczeniu możliwe jest przywrócenie wyglądu zniszczonej podłogi.

W przypadku kontaktu farby z podłogą, meblami lub porcelaną ważne jest, aby działać szybko. Zaschnięta farba wymaga o wiele więcej wysiłku, aby ją usunąć. Ponadto, jeśli produkt nie zostanie usunięty na czas, może zacząć łuszczyć się lub odbarwiać najdelikatniejsze materiały.

Usuń farbę z płytek

Materiały, których można użyć do usunięcia farby z płytek to miotła, szmatka, woda, ocet, środek do usuwania farby i szpachelka.

Pierwszą rzeczą jest oczyszczenie przestrzeni miotłą, aby usunąć brud, który może tworzyć grudki podczas nakładania środka czyszczącego. Następnie warto przygotować roztwór octu i gorącej wody, spryskać plamę i mocno przetrzeć ściereczką.

Jeśli ta pierwsza technika nie daje oczekiwanych rezultatów, konieczne jest użycie płynu zawierającego chemikalia. Dlatego należy kupić stripper, nałożyć go równomiernie na plamy, pozostawić na 25 minut, przetrzeć ściereczką i umyć gorącą wodą, aby usunąć ślady produktu.

Dodatkowo, gdy farba mocno przylega do podłogi, można użyć metalowej szpatułki do osłabienia najbardziej stwardniałych części. W tym momencie konieczne jest zeskrobanie w tę samą stronę, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się plamy.

Akcesoria malarskie
Podczas malowania ściany lub dowolnej przestrzeni w domu niektóre krople mogą spaść na podłogę lub zniszczyć pobliskie meble.

Usuń farbę z drewnianej podłogi

Aby usunąć plamy farby z podłóg drewnianych, można zastosować dwie różne techniki. Materiały potrzebne do pierwszej to woda, płyn do naczyń i dwa ręczniki o dobrej teksturze.

Metodę tę należy stosować, gdy rozlana farba jest wodna. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zmoczenie jednego z ręczników i dodanie do niego odpowiedniej ilości mydła. Następnie konieczne jest ciągłe szorowanie, aby plama stopniowo znikała.

Na koniec pozostaje już tylko użyć suchego ręcznika do usunięcia resztek mydła i farby, aby podłoga powróciła do swojego pierwotnego wyglądu.

Z drugiej strony, jeśli jest to farba olejna, konieczne jest wykonanie drugiego wariantu. W tym przypadku wymagane materiały, to dobrej jakości rozcieńczalnik do farb, pędzel i czysty ręcznik.

Najczęściej stosowanym rozcieńczalnikiem jest rozcieńczalnik uniwersalny, jednak ważne jest, aby zasięgnąć porady w sklepie z narzędziami, aby uniknąć zakupu produktu osłabiającego drewno. Płyn ten należy nakładać za pomocą pędzla, aby równomiernie go rozprowadzić. Należy odstawić na około 2o minut, aby farba zmiękła.

Następnie ręcznikiem należy oczyścić plamy i usunąć ślady użytego rozcieńczalnika. Dzięki temu podłoga znów będzie sucha i lśniąca.

Usuń plamy farby z dywanu

Do usunięcia farby z dywanu potrzebny będzie ręcznik, aceton, odplamiacz, dwie szczoteczki do zębów, rękawiczki, przyłbica i odkurzacz.

Najpierw należy przetrzeć plamy ręcznikiem, aby usunąć świeżą farbę. Ważne jest, aby pamiętać, że nie należy naciskać w dół, aby uniknąć wprowadzenia farby między włókna.

Następnym krokiem jest założenie maski i rękawiczek, ponieważ aceton jest silną substancją chemiczną, którą należy stosować, używając środków ochronnych. Następnie spryskaj nim jedną ze szczotek i zacznij dokładnie wcierać w plamę.

Aceton osłabi odpryski farby, które są bardziej przyczepne i zmniejszy rozmiar plamy. Jednak niewielkie ślady winylu mogą być nadal widoczne po nałożeniu.

Dlatego następnym krokiem jest nałożenie środka do czyszczenia dywanów i szorowanie czystą szczotką, aż wszystkie zlokalizowane pozostałości zostaną usunięte. Na koniec należy użyć odkurzacza do wchłonięcia użytych płynów, wysuszenia dywanu i odzyskania autentycznych tonów.

Odkurzanie dywanu
Dywany i dywaniki wymagają więcej pracy i ostrożności podczas usuwania plam z farby.

Wybór odpowiednich produktów to podstawa

Do usuwania plam z farby z podłogi niezbędne jest stosowanie środków czyszczących, które nie zmieniają właściwości. Dlatego warto zasięgnąć porady eksperta, aby dowiedzieć się, który produkt najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i nie powoduje przebarwień ani niszczenia warstw lakieru ochronnego.

Należy również pamiętać, że nie zaleca się używania ostrych narzędzi, takich jak szpatułki lub noże na podłogach drewnianych lub dywanowych, ponieważ mogą one spowodować tępe uszkodzenia. Nie rozpaczaj więc. Po prostu weź się do pracy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pérez A. Aplicación de pinturas e imprimaciones protectoras [Internet]. Málaga: IC Editorial; 2013. [citado 08 de junio de 2021]
  • (S.A). Los decapantes químicos industriales [Internet]. Francia: (S.E); 2006. [citado 08 de junio de 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.