Malowanie płytek domowych - unikaj tych błędów

Nawet jeśli nie masz doświadczenia w malowaniu płytek, możesz to zrobić, jeśli się na to zdecydujesz. Oto 7 błędów, których należy unikać.
Malowanie płytek domowych - unikaj tych błędów

Ostatnia aktualizacja: 09 września, 2022

Remont domu to coś, co większość z nas lubi robić, ale czasami nie mamy na to środków w budżecie. Dlatego musimy sami zabrać się do pracy, nawet przy bardziej skomplikowanych zadaniach, takich jak malowanie płytek w domu. Brzmi prosto, ale są tacy, którzy popełniają błędy.

Jeśli chcesz nadać świeży wygląd swojej kuchni lub łazience malując płytki z profesjonalnym wykończeniem, powinieneś wiedzieć, że istnieją profesjonalne emalie, które nadają również piękny połysk. Ale to nie wszystko. Aby osiągnąć wynik wysokiej jakości, trzeba również zwrócić uwagę na technikę, którą zastosujesz.

Malowanie płytek a błędy, których należy unikać

Niedoświadczona osoba może z powodzeniem pomalować kafelki w domu, ale tylko wtedy, gdy nie popełni typowych błędów, których praktycznie nie da się już naprawić. Opisujemy je poniżej.

1. Malowanie płytek nieodpowiednią farbą

Jeśli nałożysz satynową, gumową lub nawet olejną farbę, płytki najprawdopodobniej zostaną zniszczone do tego stopnia, że będą wyglądać gorzej niż na początku.

Po krótkim czasie farba zacznie się łuszczyć i pojawią się plamy, zwłaszcza jeśli płytki znajdują się w łazience lub w kuchni. Aby uniknąć tych błędów należy dokupić specjalną farbę do tych powłok. Idź do sklepu i zapytają o taki produkt.

Specjalistyczna farba może optymalnie przylegać do płytek, niezależnie od tego, czy w pomieszczeniu jest wilgoć, jak w łazience. Ponadto te wyspecjalizowane produkty odpychają wodę, tłuszcz i kurz.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Oryginalne pomysły na dekoracje z butelek

2. Malowanie płytek bez pomocy pędzla lub packi

Wałek oczywiście przyspiesza malowanie płytek. Nie ma co do tego wątpliwości. Ale będziesz potrzebować pomocy packi, aby uzyskać dobre wykończenie, ponieważ wałek może pozostawić niepomalowane obszary w fugach.

Dlatego zaleca się rozpoczęcie malowania packą lub pędzlem, zwracając szczególną uwagę na fugi i pory. Zakończ wałkiem na całej powierzchni, malując starannie w jednym kierunku.

malowanie płytek
Wałek oszczędza czas, ale nie jest narzędziem do wykańczania drobnych detali.

3. Wybrany wałek jest niewystarczający

Rodzaj wałka będzie zależał od rozmiaru i faktury płytek. Jeśli są duże, pamiętaj, że będziesz potrzebować wystarczającej ilości farby, aby je pokryć. Z tego powodu zaleca się wałki piankowe.

Z drugiej strony wałki wełniane są przydatne dla tych malarzy, którzy nie mają dużego doświadczenia, ponieważ wchłaniają więcej substancji i ułatwiają odmierzenie ilości.

4. Malowanie płytek bez oczyszczenia powierzchni

Prawda jest taka, że zwykle pomijamy czyszczenie powierzchni, która ma zostać poddana obróbce. Być może dlatego, że chcemy szybko zobaczyć transformację powierzchni lub dlatego, że jesteśmy leniwi.

Należy jednak pamiętać, że brud, tłuszcz i resztki mydła, które przywierają do płytek powodują, że powierzchnia nie jest jednolita. W rezultacie farba nie będzie optymalnie przylegać, a z drugiej strony może się zbrylić. Czyszczenie płytek to krok, którego nie należy pomijać, jeśli malowanie ma dać profesjonalny efekt.

5. Rozpoczynanie malowania bez zabezpieczenia krawędzi

Po zakończeniu czyszczenia ceramiki osusz ją ściereczką. W tym momencie nadszedł czas na wyznaczenie obszaru roboczego za pomocą plastikowego arkusza chroniącego podłogę i taśmy maskującej na pozostałych krawędziach.

6. Malowanie płytek bez szlifowania

Jeśli pomalowałeś już raz płytki i chcesz je przemalować, musisz przeszlifować powierzchnię lub ryzykujesz grudkowaty i nieporządny efekt. Pamiętaj, że poprzednia farba może być w złym stanie. Po oczyszczeniu płytek przystąp do ich szlifowania za pomocą ręcznego papieru ściernego.

Ponadto, jeśli uznasz to za konieczne, użyj szlifierki elektrycznej, aby usunąć część połysku płytki. W ten sposób nakładane produkty będą mogły z czasem stwardnieć bez rozmazywania.

7. Pomijanie podkładu do płytek

Jeżeli płytki są już oczyszczone i przeszlifowane, należy nałożyć warstwę utrwalacza. Ten produkt można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. To niezbędny szczegół, aby specjalna farba do płytek miała lepszą przyczepność.

Techniką, którą należy zastosować, jest użycie packi lub szpatułki w celu nałożenia utrwalacza w spoiny. Następnie użyj małego wałka, aby pokryć cały obszar.

malowanie płytek
Zmiana, jaką można osiągnąć używając farby do płytek, wystarczy, aby odmienić wygląd kuchni lub łazienki.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Zrównoważony dom – jak troszczyć się o naszą planetę na co dzień

Samodzielne malowanie płytek przyniesie sukces, jeśli unikniesz błędów

Gwarantem sukcesu przy malowaniu płytek domowych są odpowiednie materiały i postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Dlatego oprócz zastosowania naszych zaleceń, musisz zapewnić wystarczający czas schnięcia między nałożeniem uszczelniacza a farbą.

Sugerowana temperatura do schnięcia wynosi między 15 a 25 stopni Celsjusza, więc jeśli masz ogrzewanie lub bojler, należy go wyłączyć do czasu zakończenia malowania ceramiki. Nie zapomnij, aby mieć pod ręką specjalny produkt lub rozcieńczalnik do czyszczenia pędzli po zakończeniu pracy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.