Skuteczne rozwiązania, aby wyeliminować roztocza kurzu domowego

Aby wyeliminować roztocza, możesz wykorzystać te domowe formuły z naturalnych składników o potencjale roztoczobójczym.
Skuteczne rozwiązania, aby wyeliminować roztocza kurzu domowego

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czy chcesz poznać jakieś rozwiązania, aby skutecznie wyeliminować roztocza z Twojego domu? To problem, który ma wiele osób. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Roztocza to małe mikroorganizmy należące do rodziny pajęczaków; rozmnażają się w wielu miejscach naszego domu, zwłaszcza w sypialniach.

Są obecne w kurzu i chociaż nie można ich zobaczyć gołym okiem, rozmnażają się w dużych ilościach w wilgotnym, ciepłym i słabo wentylowanym środowisku.

Chociaż nie zawsze powodują problemy, często wywołują alergie układu oddechowego, oczu i skóry, które z pozoru pojawiają się bez żadnego wyraźnego powodu.

Ogólne sprzątanie w domu pomaga wyeliminować roztocza, ale tylko częściowo. Czasami, aby pozbyć się większości z nich, konieczne jest użycie dodatkowych produktów.

Na szczęście oprócz komercyjnych akarycydów istnieją również naturalne rozwiązania, które mogą pomóc w eliminacji roztoczy. Szczegółowo wyjaśnimy poniżej cztery najlepsze metody. Podamy także siedem innych środków zapobiegawczych, które powinnaś podjąć w swoim domu.

1. Soda oczyszczona i olejek z drzewa herbacianego

Mieszanka sody oczyszczonej z olejkiem eterycznym z drzewa herbacianego to jeden z alternatywnych produktów, które pomagają wyeliminować roztocza, które rozwijają się na materacach i poduszkach. Właściwości tego preparatu zmieniają środowisko, którego te mikroorganizmy potrzebują do rozmnażania, a dodatkowo neutralizują nieprzyjemne zapachy.

Składniki

 • 1 szklanka sody oczyszczonej (150 g)
 • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego

Przygotowanie

 • Wsyp sodę oczyszczoną do miski i wymieszaj ją z olejkiem eterycznym z drzewa herbacianego.

Instrukcja użycia

 • Rozpyl produkt na elementy, które chcesz wyczyścić (np. materac) a następnie pozostaw na godzinę.
 • Po tym czasie powierzchnie należy przetrzeć szczotką lub pędzelkiem, a nadmiar usunąć odkurzaczem ręcznym.
 • Dezynfekuj podatne miejsca co najmniej raz w miesiącu.

2. Biały ocet skutecznie się sprawdza, jeśli chcesz wyeliminować roztocza

Kwasy organiczne zawarte w białym occie czynią go przyjaznym dla środowiska środkiem czyszczącym. Związki te pomagają dezynfekować powierzchnie, a po skutecznym usunięciu kurzu redukują obecność roztoczy.

Składniki

Przygotowanie

 • Połącz biały ocet z taką samą ilością wody i przechowuj go w butelce ze spryskiwaczem.

Jak go stosować

 • Spryskaj roztworem wszystkie miejsca, w których widać kurz i pozostaw na 3 do 5 minut.
 • Następnie usuń nadmiar ściereczką, aby powierzchnia pozostała czysta.
 • Jeśli chcesz, możesz nałożyć go na materac, a następnie pozostawić na kilka godzin.
 • Powtarzaj stosowanie do 2 razy w tygodniu.

3. Alkohol i olejki eteryczne

Jak wyeliminować roztocza.
Alkohol jest szeroko stosowany w domu w wielu kontekstach. Jest szczególnie skuteczny w eliminacji roztoczy.

Z alkoholu, który masz w apteczce, możesz przygotować własny środek owadobójczy, aby wyeliminować roztocza i zdezynfekować swój dom. Po prostu połącz ten składnik z antybakteryjnymi olejkami eterycznymi, aby zabić te i inne mikroorganizmy.

Składniki

Przygotowanie

 • Alkohol wlej do butelki ze spryskiwaczem, a następnie wymieszaj z olejkiem eterycznym z cytryny i olejkiem eukaliptusowym.

Jak go stosować

 • Wstrząśnij produktem przed użyciem a następnie spryskaj nim łóżka, kołdry, poduszki i wszelkiego rodzaju przedmioty, w których często bytują roztocza.
 • Używaj go również na powierzchniach, na których zauważysz gromadzenie się kurzu.
 • Włączaj ten zabieg regularnie do swoich zadań związanych z czyszczeniem.

4. Aby wyeliminować roztocza, zastosuj anyż, goździki i lawenda

Łącząc właściwości anyżu z goździkami i lawendą uzyskujemy w 100% ekologiczny środek dezynfekujący. Idealnie nadaje się do usuwania kurzu i pozostawia przyjemny zapach w najbardziej zamkniętych przestrzeniach domu.

Polecany jest szczególnie do stosowania w sypialni i meblach, ponieważ zabija mikroorganizmy wywołujące alergie i usuwa nieprzyjemne zapachy.

Składniki

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 2 łyżki anyżu (20 g)
 • 1 łyżka goździków (10 g)
 • 3 łyżki kwiatów lawendy (30 g)

Przygotowanie

 • Wlej szklankę wody do garnka i dodaj anyż, goździki i lawendę.
 • Gotuj od 3 do 5 minut, a następnie przykryj i odstaw, aż osiągnie temperaturę pokojową.
 • Potem odcedź płyn i przelej go do butelki ze spryskiwaczem.

Instrukcja użycia

 • Rozpyl roztwór na łóżko, poduszki i inne miejsca najbardziej narażone na rozprzestrzenianie się roztoczy.
 • Aplikację powtarzaj dwa razy w tygodniu.

Uzupełniające środki, aby wyeliminować roztocza

Oprócz produktów wymienionych powyżej, do rutynowego sprzątania i konserwacji domu możesz dodać następujące środki – pomogą one zapobiec rozprzestrzenianiu się roztoczy.

5. Utrzymuj wilgotność pod kontrolą!

Roztocza nawadniają się wilgocią w środowisku. Skutecznym sposobem ich zwalczania jest zainstalowanie osuszacza i uzyskanie wilgotności względnej poniżej 45%. Roztocza są wrażliwe na odwodnienie i nie mają zdolności do przyjmowania wody z otoczenia, z wyjątkiem tej, którą pozyskują z pożywienia.

6. Wyczyść materac i poduszki

Gdybyś mogła zobaczyć swój materac pod mikroskopem, zastanowiłabyś się dwa razy przed pójściem spać. Praktycznym i skutecznym rozwiązaniem jest dokładne odkurzenie całego łóżka i zastosowanie pokrowców odpornych na roztocza.

Inną opcją jest wymieszanie łyżki detergentu z litrem zimnej wody, aż wytworzy się wystarczająca ilość piany. Następnie za pomocą gąbki nałóż go na powierzchnię łóżka. Pozostaw do wyschnięcia na słońcu lub użyj suszarki do włosów.

7. Otwórz okna

Wentylacja domu to kolejny środek, który należy stosować regularnie. Niezbędne jest otwieranie drzwi i okien w celu wentylacji poprzecznej przez co najmniej pół godziny.

8. Wyeliminuj kurz

Pierwszym środkiem jest odkurzanie. Użyj wilgotnej szmatki, aby podczas czyszczenia powierzchni roztocza nie rozprzestrzeniały się i nie unosiły w powietrzu. Jeśli masz odkurzacz, zrobisz znacznie skuteczniej.

9. Wypierz prześcieradła

Niektóre arkusze.

Zmieniaj prześcieradła raz w tygodniu. A podczas prania stosuj temperaturę 60°C. Zimna woda ich nie eliminuje, ale zmniejszysz ich ilość, jeśli wypłuczesz pranie cztery razy.

10. Unikaj dywanów

Dywany stanowią przytulną dekorację, ale ze względu na wilgotność lub materiał, z którego są wykonane, stanowią ulubioną kryjówkę dla roztoczy. Unikaj wełny lub innych naturalnych tkanin oraz grubego lub długiego włosia. Jeśli się na nie zdecydujesz, upewnij się, że są wykonane z materiałów nadających się do prania i w każdym przypadku pamiętaj o częstym odkurzaniu.

11. Utrzymuj w czystości zwierzaka

Jeśli masz zwierzaka, mycie go raz lub dwa razy w tygodniu jest niezbędne, aby kontrolować proliferację tych pajęczaków. Regularnie szczotkuj pupila i upewnij się, że stosujesz dietę, która będzie promować nawilżenie skóry. Być może nie zdołasz całkowicie powstrzymać osiadania roztoczy na łóżkach lub meblach. Musisz jednak pamiętać, że jeśli próbujesz walczyć z tymi mikroskopijnymi gośćmi, twój zwierzak jest ich aktywnym nosicielem.

Spróbuj wyeliminować roztocza z Twojego otoczenia!

Czy dokucza ci kichanie, swędzenie oczu i przekrwienie? Jeśli nie możesz opanować objawów alergii, prawdopodobnie roztocza atakują Twój dom. Przygotuj powyższe rozwiązania i zacznij cieszyć się czystszym środowiskiem.

To może Cię zainteresować ...
Alergia na roztocza – dowiedz się, jak sobie z nią radzić
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Alergia na roztocza – dowiedz się, jak sobie z nią radzić

Alergia na roztocza wymaga ścisłej kontroli otoczenia, w tym wilgoci i kurzu w domu. Najlepiej, aby Twój dom był suchy i czysty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.