Olejek herbaciany do zwalczania pcheł i kleszczy

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antybiotyczne i antyseptyczne, dzięki czemu może skutecznie zwalczać pchły i kleszcze. Nie należy go jednak nakładać bezpośrednio na skórę, ponieważ może ją podrażniać.
Olejek herbaciany do zwalczania pcheł i kleszczy

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Zwierzęta domowe są w stanie zapewnić atmosferę spokoju i szczęścia członkom naszego gospodarstwa domowego. Jednak kiedy atakują je pchły i kleszcze, staje się to uciążliwe dla wszystkich. Aby zwalczyć to zło, wyjaśnimy jak zastosować olejek herbaciany.

Infestacja przez te pasożyty jest dość powszechna, gdy nie ma odpowiednich warunków higienicznych. Jednak nawet jeśli utrzymujemy nasze zwierzęta w czystości, są one zawsze podatne na pojawienie się tych denerwujących insektów. Czy wiedziałaś, że olejek herbaciany może pomóc w pozbyciu się tej plagi?

W sezonie letnim, z powodu utrzymywania się wysokiej temperatury, pasożyty te rozmnażają się szczególnie szybko. Pchła i kleszcz są małe i zawsze żyją w rodzinach. Żywią się głównie krwią żywiciela, kiedy przylegają do skóry i pozostawiają małe swędzące krosty w miejscu ugryzienia.

Choroby przenoszone przez pchły i kleszcze

Są zdolne do tworzenia reakcji alergicznej u ludzi, która wywołuje stan zapalny i swędzenie w miejscu ukąszenia. Obecność tych pasożytów w naszych domach prowadzi do ryzyka zarażenia się niektórymi chorobami, które są bardzo szkodliwe dla ludzi.

Erlichioza

Erlichioza jest jedną z chorób, która jest przenoszona przez kleszcza. Ta patologia jest śmiertelna dla zwierząt domowych i powoduje dość poważne problemy u ludzi.

Objawia się gorączką, bólem stawów i zaburzeniami w obrazie krwi. Może prowadzić do ryzyka krwawienia z powodu zmniejszenia liczby płytek krwi.

Dżuma dymienicza

Ta choroba jest przenoszona przez pchły. Wśród jej objawów można wyróżnić wysoką gorączkę, zapalenie węzłów chłonnych na szyi i pod pachami. Może również zagrażać układowi oddechowemu, dlatego wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Dolegliwości skórne

Proste ugryzienie pcheł może wywołać alergiczne zapalenie skóry. Mogą również pojawić się pęcherzyki lub krosty, które są zainfekowane przez bakterie.

Musimy zatem być czujni i uważać na obecność któregokolwiek z tych niechcianych gości.

Olejek z drzewa herbacianego.

Aby zwalczać pchły i kleszcze, istnieją naturalne środki, które pomogą zmniejszyć ryzyko. Olejek herbaciany ma właściwości, które pomagają rozwiązać ten problem. Omówimy tu korzyści i zabiegi z użyciem tego naturalnego oleju.

Co to jest olejek herbaciany?

Melaleuca alternifolia to łacińska nazwa rośliny powszechnie nazywanej drzewem herbacianym. Pochodzi ona z Australii i nie ma nic wspólnego z herbatą, oprócz nazwy. Jest to mały krzew o małych, cienkich liściach, białych kwiatach i przyjemnym zapachu.

Olejek herbaciany, czy też olejek z drzewa herbacianego, który ma liczne właściwości lecznicze, jest wyciągiem z tej rośliny. Jego zastosowanie jest powszechne w zwalczaniu trądziku i wykonywaniu zabiegów estetycznych w celu wzmocnienia skóry i zapobiegania zmianom skórnym.

Właściwości olejku z drzewa herbacianego

Roślina drzewa herbacianego zawiera przezroczysty olejek eteryczny. Wyróżnia się charakterystycznym zapachem, a także wieloma składnikami chemicznymi, które nadają mu właściwości antybiotyczne i antyseptyczne.

Olejek herbaciany działa toksycznie po spożyciu, dlatego nie zaleca się jego wewnętrznego stosowania u zwierząt i ludzi. Intensywny zapach tego oleju powoduje, że pchły i kleszcze spadają ze skóry zwierzęcia. Możesz oglądać je na podłodze natychmiast lub po upływie kilku minut.

Olejek.
  • Nalej kilka kropel tego olejku do kubka ciepłej wody (250 ml) i dodaj mieszankę do szamponu dla zwierząt.
  • W ten sposób olejek herbaciany stworzy z szamponu skuteczny naturalny tonik. Używaj go do kąpania psa lub kota i możesz obserwować, jak pchły i kleszcze spadają na podłogę.

Czy olejek herbaciany skutecznie zwalcza pchły i kleszcze?

Tak, to jedna z najlepszych opcji walki z tymi pasożytami, gdyż jest bezpieczna, tania i naturalna. Wystarczy zastosować olejek herbaciany w formie rozpylanej na sierść zwierzęcia i zostawić na 15 lub 20 minut. Wykonaj ten zabieg oczyszczający w przewiewnym pomieszczeniu w domu i skutecznie zwalcz te dokuczliwe pasożyty.

Uważaj, aby na skórę psa nie nanieść czystego oleju, gdyż może wywoływać silne reakcje alergiczne. Zaleca się stosowanie tego leku codziennie przez tydzień lub do momentu, gdy zobaczysz, że na Twoim pupilu nie ma już żadnych pcheł.

Olejek herbaciany należy jednocześnie zastosować na ubrania, meble i materace w naszym domu. Jest to uzupełnienie rutynowego sprzątania, a jednocześnie zabieg dezynfekujący. Możesz go zatem stosować raz w tygodniu, aby zachować środowisko wolne od pcheł i kleszczy.

To rzeczywiście dość prosta metoda na pozbycie się tego irytującego problemu z domu. Aromatyczny olejek herbaciany ma ogromne zalety dla zdrowia Twojej rodziny i Twojego zwierzaka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.