Czego nie czyścisz wystarczająco dobrze w domu?

Czego nie czyścisz wystarczająco dobrze w domu?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jeśli w Twoim domu istnieją rzeczy, których nie czyścisz wystarczająco dobrze lub wystarczająco często, taki zły nawyk może prowadzić do nagromadzania się bakterii. Dowiedz się więcej czytając dzisiejszy artykuł!

Utrzymywanie właściwej higieny w domu nie oznacza, że wszystko ma lśnić. Jednak jeśli nie czyścisz wystarczająco dobrze niektórych kluczowych miejsc, prawdopodobnie pozwalasz rozprzestrzeniać się bakteriom po całym domu. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się czy sprzątasz swój dom we właściwy sposób.

Czego nie czyścisz wystarczająco dobrze: 10 podstępnych zakamarków

Zanim zaczniemy, należy nadmienić, że w naszych domach żyje wiele bakterii. W rzeczywistości w każdym domu istnieją miliony tych malutkich plag. Chociaż nie wszystkie są niebezpieczne, dobrze jest zachować podstawą higienę, aby nie dopuścić do ich rozrostu.

Czyszczenie kuchenki

Powinnaś zwracać uwagę na dokładne czyszczenie całego domu, nawet w najmniej widocznych zakamarkach.Gdzie się ukrywają?

Na pewno znajdziesz je w takich miejscach jak:

  • Zmywaki druciane i gąbki: Nie wywracaj drucianych zmywaków na drugą stronę zbyt wiele razy, aby wytrzymały przez kilka tygodni. Ten przedmiot jest zawsze wilgotny oraz stanowi potencjalne miejsce życia wielu bakterii. Właśnie dlatego powinnaś je wyrzucać po krótkim czasie i korzystać z nowych. Kolejna opcja to regularna dezynfekcja.
  • Zasłony prysznicowe: Powinnaś czyścić zasłony prysznicowe co 15 dni. Ponieważ takie zadanie może okazać się czasochłonne, najlepiej jest wrzucić je do pralki z letnią wodą i kilkoma ręcznikami. Do usuwania pleśni doskonale sprawdzi się soda oczyszczona i ocet.
  • Toaleta: Chociaż może Cię to zaskoczyć, Twój komputer i urządzenia mogą być bardziej zanieczyszczone niż toaleta. Jednak nie oznacza to, że nie powinnaś czyścić sedesu co najmniej co siedem dni. Mamy dla Ciebie podpowiedź: opuszczaj klapę kiedy spuszczasz wodę, żeby nic się nie rozchlapało.
  • Ręczniki: Aby upewnić się, że czyścisz każdy zakamarek swojego domu, zastanów się kiedy ostatnim razem prałaś ręczniki. Do ręczników, podobnie jak do ubrań i prześcieradeł, przywierają martwe komórki. Oznacza to, że stanowią doskonałe siedlisko dla bakterii i zarazków. Właśnie dlatego najlepiej jest wymieniać je co trzy dni.
  • Inne przedmioty w łazience: Zapewne nie musimy nawet wspominać, że powinnaś dokładnie czyścić każdy zakamarek swojej łazienki. Jednak zacznij od płytek. Jeśli będziesz je wycierać po każdym prysznicu, zbierze się na nich mniej brudu. Poza tym powinnaś czyścić mydelniczki, lusterka i szkło, jak również wszystkie powierzchnie.

Może Cię również zainteresować: Ekologiczne środki czyszczące do domu: 5 przepisów

Inne rzeczy i miejsca, które wymagają specjalnego czyszczenia

Odkurzanie
Istnieją obszary i przedmioty, które trzeba bardzo często czyścić.
  • Prześcieradła: Chociaż myjesz się lub kąpiesz każdego dnia, nie powinnaś używać tego samego prześcieradła dłużej niż tydzień. Musisz pamiętać, że każdej nocy pozostają na nim martwe komórki skóry. Oczywiście możesz odkurzać je każdego dnia, ale włożenie ich do pralki z ciepłą wodą i detergentem zapewni właściwe czyszczenie.
  • Podłogi: Czyszczenie podłóg zależy od wielu czynników. W każdym pokoju przez cały dzień panuje różnych ruch. Być może masz zwierzęta, które pozostawiają po sobie sierść. Poza tym mogą pojawić się deszczowe i mokre dni, przez które Twoje podłogi będą bardziej zabrudzone. W często używanych miejscach nie powinnaś czekać z porządnym czyszczeniem podłóg dłużej niż tydzień.
  • Klamki i klucze: Nie warto zastanawiać się nad liczbą bakterii, które żyją na tych obiektach. Jeśli nie będziesz czyścić ich wystarczająco często, zapewne zbierze się na nich kilka kolonii zarazków. Jeden z dobrych środków czyszczących to alkohol izopropylowy.
  • Komputer, myszka, pilot, komórka: W tym punkcie artykułu zapewne rozumiesz już, że w każdym miejscu, którego dotykasz, pozostawiasz bakterie, zarazki czy pleśń. Co gorsza możesz je również zbierać. Polecamy, abyś przynajmniej raz w tygodniu używała alkoholu do czyszczenia wymienionych wyżej przedmiotów.

Pamiętaj także, że meble, dywany i obicia powinny być często odkurzane. Codzienne czyszczenie nie jest konieczne. To prawda, że jeśli nie czyścisz swojego domu wystarczająco dobrze, otwierasz drzwi bakteriom i zarazkom. Byłoby idealnie, gdybyś czyściła wszystko raz w tygodniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.