Wypróbuj te składniki, aby Twoja łazienka była nieskazitelna

Łazienka to jedno z miejsc w domu, w którym gromadzi się najwięcej bakterii. Podpowiemy Ci kilka rozwiązań, dzięki którym samodzielnie przygotujesz naturalne środki czyszczące a Twoja łazienka będzie nieskazitelnie czysta.
Wypróbuj te składniki, aby Twoja łazienka była nieskazitelna

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2022

Na rynku istnieje wiele skutecznych produktów chemicznych, które usuwają nawet najtrudniejsze plamy i zabrudzenia. Problem pojawia się wtedy, gdy te produkty pozostawiają w łazience szkodliwe substancje i silne zapachy. Dlatego wskazane jest stosowanie naturalnych składników, aby Twoja łazienka była nieskazitelna pod każdym względem.

Naturalne środki czyszczące można czasem kupić w sklepach, ale na ogół trudno je znaleźć i mają wyższe ceny.

Dlatego w Krok do Zdrowia pokażemy Ci kilka naturalnych produktów o doskonałych właściwościach czyszczących. Co najlepsze, możesz je zrobić w domu ze składników, które na pewno masz pod ręką. Te proste środki sprawią, ze Twoja łazienka będzie nieskazitelna. A ponadto zapobiegniesz również infekcjom bakteryjnym.

Naturalne składniki, które sprawią, że Twoja łazienka będzie nieskazitelna

Na pewno zgodzisz się z tym, że o wiele lepiej jest robić własne naturalne środki czystości niż wprowadzać do domu więcej substancji chemicznych.

Poniżej znajdziesz kilka skutecznych rozwiązań. Postaramy się w jasny sposób wyjaśnić, jak je przygotować. Są tak proste w zastosowaniu, że aż trudno uwierzyć, że rzeczywiście działają.

1. Soda oczyszczona i ocet

Soda oczyszczona i ocet.

Jednym z najbardziej znanych naturalnych środków do czyszczenia wanien i płytek jest soda oczyszczona z dodatkiem białego octu. Odbywa się to według następujących kroków:

  • Najpierw wlej 1 1/2 szklanki (190 g) sody oczyszczonej do butelki ze spryskiwaczem.
  • Następnie dodaj pół szklanki (120 ml) mydła w płynie, pół szklanki (120 ml) wody i 2 łyżki (30 ml) białego octu.
  • Zamknij butelkę i energicznie wstrząśnij, aby dobrze wymieszać wszystkie składniki.
  • Na koniec spryskaj obszar, który chcesz wyczyścić a potem wyszoruj ręcznikiem lub gąbką.

Znajdź inne świetne rozwiązanie do czyszczenia tutaj: Jak używać sody oczyszczonej do czyszczenia toalety

2. Boraks i biały ocet

Jeśli masz problem z pleśnią, nie martw się! Można ją usunąć mieszanką uzyskaną z dwóch dostępnych składników. Wlej do płytkiej miski pół szklanki (120 g) boraksu i pół szklanki (120 ml) białego octu.

Musisz je dokładnie wymieszać, aż powstanie gęsta pasta. Następnie nałóż ją na zabrudzenia za pomocą pędzla do czyszczenia i porządnie wyszoruj. Pozostaw pastę na pleśni przez 1 godzinę zanim ją spłuczesz.

3. Biały ocet i woda

Natomiast w przypadku okien i innych elementów szklanych, takich jak lustra lub ekrany, wymieszaj 1/4 szklanki (60 ml) białego octu z co najmniej 3 szklankami (710 ml) ciepłej wody w butelce ze spryskiwaczem.

Dobrze wstrząśnij butelką a następnie spryskaj szklane powierzchnie uzyskanym roztworem. Na koniec wytrzyj lustra i szyby suchym ręcznikiem. Lśniący efekt sprawi, że Twoja łazienka będzie naprawdę nieskazitelna.

4. Coca-cola

Coca cola w toalecie.

Innym tanim i zaskakującym rozwiązaniem jest wlanie do toalety coca-coli, która natychmiast usunie plamy. Pozostaw ją na około 30 minut, a następnie spłucz toaletę.

Co więcej, ten napój nie tylko usunie plamy z powierzchni, ale także sprawi, że rury będą udrożnione. Działanie coli usuwa bowiem wszelki materiał, który mógłby spowodować zatkanie rur. Nieskazitelna i higieniczna łazienka nie istnieje bez czystej toalety.

Przeczytaj więcej o zastosowaniach coli tutaj: Coca-Cola: 8 ciekawych zastosowań domowych

5. Nierozcieńczony ocet

Innym sposobem na pozbycie się plamy z zastałej wody w wannie jest użycie nierozcieńczonego octu. Można go nakładać gąbką, szmatką lub ręcznikami papierowymi.

Może być również stosowany do płytek, plam wilgoci lub grzybów. Aby to zrobić, musisz wymieszać ocet i wodę w równych częściach, przelać płyn do pojemnika ze spryskiwaczem i zastosować do czyszczenia płytek.

Idealnie, jeśli masz również pod ręką zestaw przyborów i środków czyszczących. Dzięki temu cotygodniowe dokładne czyszczenie będzie mniej uciążliwe. Dlatego konieczne jest posiadanie szczotki, aby móc wyczyścić toaletę po użyciu. Zapobiegnie to tworzeniu się kamienia i pojawianiu się plam. Dobrze też mieć spryskiwacz z octem i ściereczkę w pobliżu, aby móc w każdej chwili usunąć powstałe zabrudzenie.

6. Olejki eteryczne

Olejki eteryczne.

Nie zaszkodzi dodać olejki eteryczne do tych mieszanek czyszczących (z wyjątkiem płynu do mycia okien), aby uzyskać lepszy aromat. Do najpopularniejszych olejków eterycznych należą lawendowy, tymiankowy, cytrynowy i eukaliptusowy.

W łazience nie wystarczy powierzchowne sprzątanie. Przyjemny, świeży zapach jest niezbędny, aby to miejsce było nienaganne.

Musimy jednak pamiętać, że podobnie jak komercyjne środki czyszczące, odświeżacze powietrza wykonane z chemikaliów mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Z tego powodu lepiej jest przygotować te produkty samodzielnie, z surowców dostępnych w każdym domu lub supermarkecie.

Przykładem może być umieszczenie kilku plasterków owoców cytrusowych (np. pomarańczy, cytryny itp.) w gorącej wodzie. Następnie wymieszaj je z odrobiną esencji waniliowej lub laską cynamonu. Na koniec dodaj liście aromatycznych roślin (takich jak tymianek, rozmaryn itp.).

Podsumowując, nie masz już więcej wymówek, aby sprawić, że Twoja łazienka pozostanie nieskazitelna dzięki tanim, łatwym do wykonania naturalnym środkom. Które rozwiązanie wypróbujesz w pierwszej kolejności?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Olaechea, Pedro M. “Infecciones bacterianas en el paciente crítico: revisión de los estudios publicados entre 2006 y 2008.” Medicina intensiva 33.4 (2009): 196-206.
  • Timmer, Lavern Wayne, and Larry W. Duncan. Citrus health management. No. 634.3049 C5. 1999.
  • Trujillo-Negrellos, Eliseo. “Biocontrol de hongos fitopatógenos en cítricos.” CienciaUAT 4.3 (2010): 20-23.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.