Coca-cola: wykorzystaj ją na 8 praktycznych sposobów

Coca-cola: wykorzystaj ją na 8 praktycznych sposobów

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Coca-cola jest jednym z najbardziej popularnych napojów gazowanych na całym świecie. Niektóre badania i źródła twierdzą, że jest ona także najczęściej wypijanym napojem, zaraz po wodzie.

Produkty firmy Coca-Cola Company dostępne są na rynkach ponad 200 krajów ze wszystkich stron świata. Ponadto opracowany w 1866 roku napój rok w rok zalicza największą liczbę sprzedanych butelek na całym świecie.


Ale pomimo tych ważnych statystyk dla przedsiębiorstwa, coca-cola już od wielu lat jest źródłem licznych kontrowersji. Spowodowane są one wieloma potencjalnymi skutkami ubocznymi, jakie picie tego napoju może powodować w ludzkim organizmie.

Coca-cola została poddana licznym badaniom naukowym. Ich wyniki wskazują jednoznacznie na to, że wysoka zawartość cukru i syntetycznych dodatków może być w dłuższej perspektywie przyczyną wielu poważnych chorób.

Coca-cola z lodem

I chociaż niektórzy ludzie nadal ignorują niewygodne dla nich fakty, niektóre z negatywnych skutków picia napojów gazowanych typu coca-cola występują już po kilku godzinach od wypicia jednej ich szklanki.

Wiele osób wciąż nie wie także, że istnieją inne alternatywne zastosowania, jakie może mieć coca-cola. Przy czym godne uwagi jest to, że większość z nich można wykorzystać bez szkody dla własnego zdrowia.

W dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci osiem najbardziej interesujących zastosowań, do jakich może zostać użyta coca-cola. Oczywiście wszystkie z nich możesz bez przeszkód wypróbować w swoim własnym domu.

Przygotuj więc sobie butelkę coca-coli tak, aby mieć ją pod ręką i zapraszamy do lektury!

1. Coca-cola znakomicie usuwa plamy rdzy z wanny

Kwas fosforowy, który coca-cola zawiera w sporych ilościach jest aktywnym związkiem chemicznym skutecznie pozwalającym nam pozbyć się plam rdzy zalegających w wannie.

Mycie wanny

Jak wykorzystać do tego celu coca-colę?

 • Zamocz szorstką gąbkę w tym napoju i następne energicznie pocieraj plamę, którą zamierzasz usunąć.
 • Powtarzaj tę samą procedurę kilka razy, dopóki całkowicie nie pozbędziesz się uporczywej plamy.

2. Odtłuszczanie ubrań

Gdy ubrania uległy zabarwieniu tłustymi substancjami, które są naszym zdaniem niemożliwe do usunięcia i uważamy je już za całkowicie zniszczone, coca-cola może przyjść nam z pomocą.

Prawda jest bowiem taka, że jej składniki mogą okazać się nieocenioną pomocą przy usuwaniu plam z tłuszczu.

Jak wykorzystać do tego celu coca-colę?

 • Wlej szklankę tego napoju do pralki razem ze zwykłym detergentem, jakiego normalnie używasz i włącz w pralce normalny cykl prania przy temperaturze 40 (lub 60 jeśli Twoje ubrania na to pozwalają) stopni Celsjusza.
 • Po zakończeniu cyklu będziesz w stanie zauważyć, że tłuste plamy zniknęły z Twoich ubrań.

Metoda ta powinna być jednak stosowana jedynie okazjonalne, regularne pranie ubrań z dodatkiem coca-coli może szybko doprowadzić do zniszczenia tkaniny.

3. Czyszczenie monet

Coca-cola cechuje się wysoką skutecznością w polerowaniu metali na wysoki połysk. W ten sposób będziesz w stanie szybko i skutecznie odnowić swoją kolekcję monet, która wtedy bez wątpienia wprawi w zachwyt każdego miłośnika numizmatyki.

Coca-cola, a czyszczenie monet

Jak wykorzystać do tego celu Coca-colę?

 • Włóż wszystkie monety do niewielkiej miski i zalej je coca-colą.
 • Pozostaw całość na kilka minut, aż napój zacznie działać, a następnie wyjmij monety i przetrzyj je czystą ściereczką.

4. Poluzowanie zapieczonych śrub

Wraz z upływem czasu i szczególnie wskutek działania czynników środowiskowych połączenia gwintowane stają się zazwyczaj bardzo trudne do odkręcenia. Z reguły największy problem pojawia się wtedy, kiedy się śpieszymy i musimy koniecznie szybko i sprawnie odkręcić zapieczoną śrubę.

Chociaż możemy poluzować je za pomocą specjalnych preparatów penetrujących na bazie olejów przemysłowych, to możemy również wykorzystać właściwości, jakimi cechuje się coca-cola. Okaże się ona nad wyraz skutecznym narzędziem do tego celu.

Jak wykorzystać do tego celu coca-colę?

 • Polej śrubę odrobiną tego napoju i pozostaw ją na chwilę. Następnie ostrożnie zabierz się do odkręcania opornej śruby.

5. Usuwanie śladów farby z mebli

Kiedy zabierasz się za malowanie ścian lub przedmiotów w swoim domu, to w przeważającej większości przypadków skończy się to zachlapaniem mebli lub podłogi.

Zamiast kupować drogie środki czyszczące, pełne trujących związków chemicznych, zajrzyj do swojej lodówki. Jeśli stoi w niej coca-cola, możesz wykorzystać ją do tego celu.

Usuwanie farby

Jak wykorzystać do tego celu coca-colę?

 • Polej colą zabrudzoną powierzchnię, pozostaw ją na niej przez około 5 minut, a następnie przetrzyj powierzchnię miękką ścierką, a następnie spłucz wodą.

6. Czyszczenie garnków i patelni

Garnki i patelnie w naszej kuchni są najbardziej kłopotliwe w czyszczeniu.

Wskutek gromadzenia się na nich tłuszczu i resztek żywności z czasem nabierają one ciemnej barwy, która wygląda nieestetycznie i sprawia wrażenie wszechobecnego brudu.

Jeśli chcesz przywrócić garnkom i patelniom dawny, czysty wygląd i połysk, przy okazji czyszcząc je z niechcianych osadów, coca-cola może się okazać skuteczną pomocą w tym zadaniu.

Jak wykorzystać do tego celu coca-colę?

 • Wlej pół szklanki tego napoju na dno naczynia i podgrzewaj płyn przez około 4 minuty (nie gotuj go jednak). Teraz opróżnij naczynie i opłucz wodą. Różnica powinna być widoczna na pierwszy rzut oka.

7. Czyszczenie muszli klozetowej

Związki chemiczne wchodzące w skład tego napoju są w stanie skutecznie usunąć żółtawy nalot i nieprzyjemnie wyglądające plamy, nagminnie tworzące się w nawet regularnie czyszczonych muszlach klozetowych.

Coca-cola jest świetna do czyszczenia muszli klozetowej

Jak wykorzystać do tego celu Coca-colę?

 • Wlej szklankę Coca-coli do muszli klozetowej tak, aby dokładnie spryskać całe jej wnętrze.
 • Pozostaw całość na co najmniej jedną godzinę tak, aby zawarty w napoju kwas fosforowy mógł zacząć działać.
 • Po upływie wskazanego czasu wyczyść muszlę klozetową za pomocą standardowych środków, takich jak mleczko do czyszczenia.

8. Odtykanie zatkanych odpływów

Kwasy zawarte w tym napoju są doskonałą alternatywą dla niebezpiecznych substancji chemicznych zawartych w produktach przeznaczonych do odtykania zatkanych odpływów.

Jak wykorzystać do tego celu Coca-colę?

 • Wlej około pół litra Coca-coli do zatkanego odpływu.
 • Pozostaw całość na około godzinę lub dwie pozwalając kwasom wchodzącym w skład tego napoju zadziałać na zalegające w rurach odpady.
 • Teraz możesz ostrożnie wlać dwa litry wrzącej wody do odpływu. Uważaj przy tym, gdyż jeśli zatkanie znajduje się płytko pod wlewem, może nastąpić efekt bulgotania i pryskania wrzącą wodą – co grozi poparzeniem.
 • Bez wątpienia efekt tego działania Cię zaskoczy, a na dodatek pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów, jakie często wydostają się z odpływu.

Czy w Twoim domu Coca-cola ma jeszcze jakieś inne zastosowania? Teraz gdy już wiesz, jak przydatny może być ten sławny napój, nie wahaj się użyć go jako alternatywnego środka na różne domowe problemy i niedogodności.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.