Lakier do drewna - wskazówki dotyczące skutecznego usuwania

Lakiery poprawiają wygląd mebli oraz chronią je przed słońcem, wodą i mikroorganizmami. Gdy produkt wykazuje ślady zużycia, konieczne jest usunięcie lakieru z drewna w celu nałożenia nowych warstw.
Lakier do drewna - wskazówki dotyczące skutecznego usuwania

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Lakier do drewna to przezroczysty płyn złożony z mieszanki olejków, który nadaje połysk i wzmacnia kolory. Dzięki temu jest jednym z najpopularniejszych produktów do upiększania mebli. Ale czasami pojawia się pomysł ich odnowienia. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób traktować lakier do drewna, na którym widać już zużycie.

Rozwiązanie to działa jak warstwa ochronna, ponieważ chroni przedmioty przed promieniami słonecznymi, wilgocią i proliferacją grzybów. Jednak, jak każdy produkt, z biegiem lat może się zużywać i konieczne jest jego usunięcie, aby nałożyć nowy.

Oprócz możliwego zużycia lakier można usunąć, aby nałożyć taki, który umożliwia inną jasność, teksturę lub gamę kolorów. Niezbędne jest usunięcie wszystkich poprzednich produktów, aby meble pozostały w doskonałym wykończeniu i jednolitym odcieniu.

Lakier do drewna – wskazówki dotyczące usuwania

Istnieją różne techniki usuwania lakieru z drewna i każdy dom może wybrać określony sposób. Wybór zależy od rodzaju mebla i liczby warstw, które należy usunąć. Ponadto metodę można również wybrać na podstawie ilości czasu, jaki chcesz poświęcić na proces. Poniżej przedstawiono najskuteczniejsze procedury usuwania lakieru z drewna.

1. Środek do usuwania farby do usuwania lakieru

Środki do usuwania lakieru to roztwory chemiczne, których głównym zadaniem jest osłabianie starych lakierów przyklejonych do każdego rodzaju powierzchni. Do obchodzenia się z produktem potrzebne są rękawice, osłony i maseczki na twarz, aby uniknąć kontaktu z toksycznymi substancjami podrażniającymi drogi oddechowe lub skórę.

Pierwszą fazę procesu można rozpocząć od przeszlifowania lakieru, aby produkt zaczął rozluźniać najbardziej utwardzone miejsca. Następnie odpowiednią rzeczą jest nałożenie roztworu za pomocą pędzla, który pomoże szczegółowo rozprowadzić płyn we wszystkich meblach.

Rozpuszczalnik do farb należy pozostawić zaimpregnowany maksymalnie na dwie godziny, w zależności od ilości nałożonego produktu. O zakończeniu działania środka chemicznego można stwierdzić, gdy widać, że stary lakier został zdjęty i usunięty bez większego wysiłku.

Należy koniecznie nałożyć gorącą wodę i przetrzeć ręcznikiem, aby usunąć ślady naniesionego roztworu i ostatnie ślady lakieru. Technika kończy się, gdy drewno wygląda na wypolerowane, bez grudek, plam i zabrudzeń. W każdym razie postępuj zgodnie ze wskazówkami na etykiecie kupowanego produktu.

usuwanie lakieru z mebli
Lakier i usuwające go substancje mogą być szkodliwe dla zdrowia. Należy podjąć odpowiednie środki ostrożności.

2. Przeszlifuj powierzchnię drewna

Ta technika jest idealna do usuwania lakierów, które mają kilka warstw aplikacji, ponieważ można ją ręcznie osłabiać pojedynczo. Ponadto jest to bardziej wskazane w przypadku gładkich mebli, ponieważ manipulacja jest wygodniejsza. Proces należy rozpocząć drobnym papierem ściernym, który umożliwia przecięcie wszystkich obszarów i usuwa jak najwięcej lakieru. Ponadto należy go zawsze szlifować w tym samym kierunku.

Po zakończeniu pierwszej warstwy nowy papier ścierny służy do dokładniejszego szlifowania, usunięcia brakującego lakieru i wyrównania części, które nie wyglądają na jednorodne. Należy pamiętać, że szlifowanie powinno odbywać się bez użycia nadmiernej siły, która porysuje oryginalne drewno.

Na koniec należy przetrzeć wszystkie miejsca pracy czystym ręcznikiem, aby usunąć niewielkie ilości lakieru i kurzu. Osoba odpowiedzialna musi upewnić się, że po nałożeniu nowego środka do konserwacji drewna nie pozostały żadne zabrudzenia powodujące powstawanie plam.

3. Opalarka

Jest to najbardziej wyrafinowana metoda usuwania lakieru, który należy wymienić, ponieważ całe drewno czyści się opalarką. Odbywa się to bez konieczności pocierania ręcznikiem, który stopniowo odejmuje produkt.

Narzędzie to jest odpowiedzialne za dostarczenie ciepła, dzięki któremu lakier nabiera wysokiej temperatury, nadmuchuje i odkleja się od powierzchni. Tak więc, po przesunięciu pistoletu po meblach, pozostaje tylko potrząsnąć nim pędzlem, aby drewno wyglądało na lśniące.

Ta technika musi być wykonana przez przeszkolonego specjalistę, ponieważ jeśli drewno otrzyma nadmierne ciepło, może się spalić. Podczas procesu należy ustalić czasy odpoczynku, aby nie spowodować nieodwracalnych szkód.

Ta procedura jest najbardziej przyjazna dla środowiska. Nie wymaga stosowania toksycznych płynów, które zmieniają równowagę środowiska. Ponadto jest najmniej uciążliwy dla człowieka, ponieważ nie krążą w nim substancje wywołujące alergie czy poważne problemy zdrowotne.

Nakładanie szpachli
Szlifowanie drewna w celu usunięcia lakieru wymaga intensywnej pracy ręcznej, ponieważ żadne obszary nie mogą pozostać bez obróbki podczas renowacji.

Pielęgnacja, aby usunąć lakier z drewna

Usuwanie lakieru z drewna wymaga środków chemicznych i procesów, które mogą wpływać na jakość powietrza. Z tego powodu najlepiej pracować w dobrze wentylowanej przestrzeni. Podobnie wiatr jest niezbędny, aby produkt wyschnął w najlepszy sposób i zapewnił wspaniały połysk.

W leczeniu lakieru zawsze konieczne jest stosowanie elementów ochronnych, aby uniknąć wdychania lub obchodzenia się z toksynami. Również roztwory chemiczne muszą być całkowicie usunięte, aby meble nie działały jako zanieczyszczenie przestrzeni.

Ważne jest, aby brać pod uwagę opinie specjalistów, aby dobrać lakier najlepiej dopasowany do potrzeb domu i stylu mebli. Ponadto należy zadbać o to, aby powłoka ochronna wytrzymała kilka lat.

Najczęściej zadawane pytania podczas usuwania lakieru z drewna

Szczegółowo wyjaśniliśmy dostępne alternatywy, w tym sposób ich użycia. Jednak prawdopodobnie masz wątpliwości co do tego procesu. Oto odpowiedzi na kilka z nich.

Jak długo powinienem czekać na przemalowanie drewna po usunięciu lakieru?

Jeśli naprawdę chcesz uzyskać wysokiej jakości wykończenie, powinieneś odczekać co najmniej 24 godziny przed nałożeniem nowego lakieru lub innego wykończenia na drewno. Dotyczy to głównie sytuacji, w których stosowałeś metody chemiczne. Dzieje się tak, aby produkt całkowicie wysychał i nie przeszkadzał w ostatecznym wykończeniu, jakie chcesz osiągnąć.

Czy mogę użyć szczotki drucianej do usunięcia starego lakieru?

Do usuwania lakieru z drewna nie zaleca się szczotek drucianych, padów z wełny stalowej i innych narzędzi tego samego kalibru. Powód jest bardzo prosty: używanie ich może naruszyć integralność samego drewna, a nie tylko jego wykończenie. Nie zaleca się również stosowania szlifierek elektrycznych ze względu na trudność w ocenie postępu procesu.

Czy mogę usunąć lakier z drewna alkoholem?

Chociaż przy pomocy denaturowanego alkoholu można osiągnąć pewne efekty, to prawda jest taka, że jest to technika niezalecana. Proces ten jest bardzo żmudny, niewygodny i może powodować powstawanie plam na drewnie. Ponadto jego zapach może mieć negatywne skutki, a jego łatwopalność może być niebezpieczna przy stosowaniu na dużą skalę.

Dlaczego lakier się starzeje?

Powodów jest wiele, choć w zasadzie jest to wykończenie, które nie ma być niezniszczalne. Wystawienie na słońce i wodę są prawdopodobnie najbardziej szkodliwymi czynnikami lakieru. Ten sam efekt mogą mieć inne czynniki naturalne, takie jak dym. Inne powody to nieprzestrzeganie czasu schnięcia, używanie produktu o złej jakości i nieodpowiednia obróbka drewna.

Jeśli masz wątpliwości co do usuwania lakieru z drewna, zawsze możesz skonsultować się z profesjonalistą. Zrób to szczególnie, jeśli cenisz sobie meble lub przedmiot, nad którym chcesz pracować, ponieważ zła technika może je zepsuć. W każdym razie przedstawione tutaj wskazówki będą bardzo pomocne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Camacho A. Barnizado o acabado de la madera [Internet]. (S.L): (S.E); (S.F) [citado 04 de mayo de 2021]
  • Castro A. Solventes y diluyentes para la remoción de barnices: revisión de la teoría básica para la conceptualización del trabajo práctico [Internet]. (S.L): (S.E); 2004 [citado 04 de mayo de 2021]
  • Valverde H. Manual de barnices y preparación de charoles según los procederes más recientes [Internet]. París: Librería de Rosas y Bouret; 1869 [citado 04 de mayo de 2021]
  • Sánchez A. Sedano U. Pérez S. Soler J. Desplechin H. Palao M. Sistemas para la eliminación o reducción de barnices. Estudio de residuos. Protocolos de actuación [Internet]. Barcelona: (S.E); 2006 [citado 04 de mayo de 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.