Suszarki do paznokci: rodzaje, zalety i wady

Suszarki do paznokci stały się niezbędnym narzędziem do wykonywania manicure, zarówno w domu, jak i w salonach kosmetycznych. Chcesz dowiedzieć się więcej?
Suszarki do paznokci: rodzaje, zalety i wady

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego, 2023

Z czasem manicure stał się czynnością zawodową, a w niektórych przypadkach wręcz artystyczną. W dzisiejszych czasach można zobaczyć bardzo oryginalne i pomysłowe zdobienia wykonane za pomocą lakieru do paznokci. W tym kontekście suszarki do paznokci stały się niezbędnym narzędziem do uzyskania profesjonalnego wykończenia.

Niezależnie od tego, czy myślisz o zrobieniu sobie paznokci, czy wolisz iść do salonu, ważne jest, aby znać różne dostępne suszarki. Jest wiele kobiet, które decydują się na robienie sobie paznokci w domu i być może warto pomyśleć o zakupie niektórych modeli przedstawionych poniżej.

Czym są suszarki do paznokci?

Decydując się na zrobienie paznokci w domu, możesz użyć zwykłych lakierów do paznokci. Chociaż dają dobre wykończenie, to jednak jest ono dalekie od tego, które uzyskuje się, gdy paznokcie robi profesjonalista. Dzieje się tak dlatego, że w salonach stosuje się lakiery żelowe lub akrylowe, których mają znacznie bardziej błyszczące i odporne wykończenie.

Profesjonalne lakiery nie suszą się na powietrzu, ale wymagają specjalnych suszarek do paznokci.

Chociaż istnieją różne rodzaje suszarek do manicure, generalnie są to urządzenia, które działają za pomocą światła ultrafioletowego. Jego właściwości utwardzają żel UV profesjonalnego lakieru. Narzędzie to charakteryzuje się zaskakująco szybkim czasem suszenia.

Jeśli masz tak zrobione paznokcie, wiesz o czym mówimy. Wręcz przeciwnie, jeśli nigdy nie próbowałaś tych suszarek, zdziwisz się, gdy po kilku sekundach zauważysz, że Twój lakier jest całkowicie suchy.

Mówimy o maksymalnie 120 sekundach na wysuszenie, po których możesz kontynuować codzienne czynności. Chociaż prawdą jest, że istnieją modele o niższej mocy, żaden z nich nie suszy dłużej niż 5 minut.

Robienie paznokci.
Profesjonalny manicure wymaga pewnych narzędzi, które zapewniają schludne i efektowne wykończenie.

Rodzaje suszarek do paznokci

Istnieją różne rodzaje suszarek do paznokci. Wybór będzie różny w zależności od tego, czego potrzebujemy.

Znajdziemy wśród nich urządzenia do użytku domowego, jak i te do zastosowania profesjonalnego. Przyjrzyjmy się więc pokrótce, czym się wyróżnia każde z nich.

Przenośne suszarki do paznokci

Są małe i możesz je zabrać ze sobą, gdzie tylko chcesz. Ogólnie rzecz biorąc, są zwykle zasilane bateryjnie i niezwykle łatwe w użyciu.

Suszarki LED

Ten model może być używany w domu lub w profesjonalnych salonach. Jest trochę drogi, ale wart swojej ceny ze względu na wysoką skuteczność. Wykorzystuje żarówki, które nie powodują zanieczyszczenia środowiska.

Suszarka z lampą ultrafioletową (UV)

Najczęściej stosowana w salonach kosmetycznych ze względu na koszt i szybkość suszenia. Oferuje również kilka poziomów mocy dla każdego rodzaju lakieru do paznokci.

Jaka suszarka do paznokci jest najlepsza?

Jeśli odłożymy na bok koszt suszarki (pod tym względem suszarka na światło ultrafioletowe byłaby zawsze najlepszą opcją), musimy wziąć pod uwagę inne zmienne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Czas suszenia

Jeśli chodzi o czas schnięcia, to wiemy, że każdy z tych modeli wysuszy nasze paznokcie znacznie szybciej, niż gdybyśmy pozwolili im schnąć na świeżym powietrzu (o ile lakier na to pozwala). Suszarka LED to ta, która każe nam najmniej czekać, natomiast suszarka UV może to robić kilka sekund dłużej.

Żarówki

W tym momencie żarówki LED zajmują zdecydowanie pierwsze miejsce. To dlatego, że wytrzymują około 50 000 godzin (5 lat bez ich wyłączania).

Z drugiej strony żarówki suszarki UV mogą służyć do około 5000 godzin. Jednak żarówka UV jest wymienna, a dioda LED nie.

Przy zakupie suszarki do paznokci, zastanów się i zdecyduj, która z nich będzie dla Ciebie odpowiednia.

Wymiary

Tutaj również opinie są podzielone. Niektórzy wolą duże suszarki do suszenia obu rąk w tym samym czasie. Natomiast profesjonaliści często osuszają jedną rękę, kontynuując pracę z drugą. W każdym razie czas suszenia jest bardzo krótki, więc suszenie jednej dłoni na raz raczej nie stanowi problemu.

Inne rzeczy, o których należy pamiętać

Wreszcie są też inne szczegóły, które mogą wpłynąć na nasz wybór. Zapoznaj się z dodatkowymi opcjami:

 • Modele, które mają wbudowany timer do wyłączenia po upływie zaprogramowanego czasu.
 • Suszarki do paznokci z wbudowanymi czujnikami ruchu, które włączają się po umieszczeniu rąk.
 • Urządzenia zawierające przyspieszacze suszenia, takie jak dodatkowe wentylatory.

Zalety suszarek do paznokci

Przyjrzyjmy się teraz głównym korzyściom płynącym z używania suszarki do paznokci:

 • Suszenie trwa zaledwie kilka minut i nie musisz czekać bez ruchu, aż wyschnie nałożony lakier.
 • Wykończenie, które uzyskujemy jest bardziej błyszczące i znacznie trwalsze. Innymi słowy, osiągasz efekt jak w salonie piękności.
 • Jeśli poświęcisz się temu zadaniu, zaoszczędzisz czas, a co za tym idzie, możesz pozyskać więcej klientów. Ponadto dbasz o perfekcyjną jakość swojej pracy.
Suszarki do paznokci.
W salonach kosmetycznych styliści często wybierają modele, które oszczędzają czas klientek i pozwalają obsłużyć więcej osób w tym samym czasie.

Wady suszarek do paznokci

Na koniec, oto kilka kwestii, o których należy pamiętać przed wyborem takiej czy innej suszarki:

 • Rodzaj lakieru do paznokci: istnieją lakiery na bazie żelu, które utwardza się lampami UV, ale przy użyciu suszarki LED efekt nie będzie taki sam.
 • Obie suszarki (UV i LED) emitują promieniowanie UVA, które wiąże się z problemami skórnymi, takimi jak przedwczesne starzenie się i rak. Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zalecamy skonsultowanie się z dermatologiem.

Suszarki do paznokci to opłacalna inwestycja

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które lubią mieć paznokcie zawsze w dobrym stanie, uważamy, że dobrym pomysłem może być zakup jednej z tych suszarek, aby zaoszczędzić czas na manicure.

Zaleca się nałożenie od 3 do 4 cienkich warstw lakieru, aby przyspieszyć suszenie. Pamiętaj, aby stopniowo testować prędkość suszarki, ponieważ nie zawsze ta największa jest najwygodniejsza. Czy wybrałaś już stylizację paznokci, którą wypróbujesz?

To może Cię zainteresować ...
Pofalowane paznokcie – dlaczego się pojawiają i co można zrobić?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Pofalowane paznokcie – dlaczego się pojawiają i co można zrobić?

Pofalowane paznokcie mogą być oznaką problemu zdrowotnego. Czasami jednak wystarczy tylko nieco pielęgnacji, aby przywrócić im zdrowy wygląd.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • OZUNA LEYVA, G. Y. (2016). Sustentabilidad en el cuidado y belleza de uñas (Master’s thesis, OZUNA LEYVA, GLORIA YAZMIN).
 • RIOS, M. S. A., PINEDA, M. D. C. E., NUÑEZ, F. A. C., GOMEZ, P. A. M., & ALVAREZ, R. A. V. ELABORACIÓN NATURAL Y FABRICACIÓN DE REMOVEDORES ECOLÓGICOS PARA QUITAR EL ESMALTE DE UÑAS, LIBRE DE ACETONA Y DISOLVENTES CONTAMINANTES.
 • Rivera, Z., & Rivera, I. Lámparas UV usadas por manicuristas: ¿significa un riesgo de cáncer de piel?
 • Wilson, J., & Maraka, J. (2016). Need for sun cream with your manicure? Dangers of UV nail dryers. Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery69(6), 871.
 • Parker-Pope, T. (2014). Study sees skin cancer risk in nail salon lamps. Telegram & Gazette (Worcester, MA).

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.