Rumień słoneczny: zalecenia i pielęgnacja

Rumień słoneczny uwidacznia się zwłaszcza w miesiącach letnich, kiedy promieniowanie słoneczne jest odczuwalne jako bardziej intensywne. Ponadto ludzie spędzają więcej czasu wystawieni na działanie  słońca i mają tendencję do zaniedbywania ochrony skóry. Podpowiadamy, jak możesz właściwie o siebie zadbać na słońcu
Rumień słoneczny: zalecenia i pielęgnacja
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Rumień słoneczny to typowe oparzenia słoneczne, na które cierpimy, gdy przez długi czas poddajemy się promieniowaniu ultrafioletowemu. Ogólnie rzecz biorąc, najbardziej intensywne objawy pojawiają się w ciągu pierwszych 24 godzin, a następnie zaczynają ustępować.

To, co określa się jako rumień słoneczny, to zbiór objawów o różnym nasileniu. Występują niewielkie zmiany skórne, złuszcza się jedynie powierzchowna warstwa naskórka. Jednak w innych przypadkach rumień słoneczny prowadzi do oderwania część skóry i powoduje pęcherze.

W obu przypadkach dotknięty obszar staje się mocno zaczerwieniony z powodu nagromadzenia krwi i spowolnienia jej krążenia. Nie zawsze występuje stan zapalny, ale może się zdarzyć, że przepływ płynów w tkankach zwiększa ich objętość i dojdzie do zapalenia.

Jak powiedzieliśmy, rumień słoneczny powstaje na skutek długotrwałego działania promieni ultrafioletowych słońca. Chociaż promienie słoneczne mają różne długości fal, promieniowanie, które najbardziej wpływa na skórę, to UVB i UVA.

Promieniowanie UVA penetruje głęboko w naskórek i może docierać nawet do skóry właściwej, która znajduje się pod naskórkiem. Jego negatywny wpływ objawia się również w dłuższej perspektywie. Przyspiesza starzenie się komórek i sprzyja rozwojowi raka skóry.

Z drugiej strony to promieniowanie UVB jest bezpośrednim winowajcą powstawania rumienia słonecznego. Skóra opala się a następnie pali od tego promieniowania. Ten rodzaj promieniowania ma również zdolność do zmiany komórek, nadając im cechy rakowe. Dlatego oba rodzaje napromieniania są czynnikiem ryzyka onkologicznego.

Kto jest najbardziej narażony na rumień słoneczny

Rumień słoneczny może wystąpić u wszystkich, jeśli w nieodpowiedni sposób wystawimy się na działanie promieni słonecznych. Szczególnie, jeśli korzystamy z kąpieli słonecznych w niezalecanych godzinach i nie stosujemy ochrony.

W każdym razie należy jednak stwierdzić, że pewne grupy ludności są bardziej podatne na tego typu oparzenia słoneczne. Należą do nich:

  • Osoby, którzy muszą pracować na zewnątrz, pod bezpośrednim działaniem słońca, szczególnie w południe.
  • Osoby o bardzo jasnej karnacji.
  • Ci, którzy uprawiają sporty wodne lub warunkach wysokogórskich, ponieważ promienie słońca odbite w wodzie lub w śniegu mogą palić się z taką samą intensywnością jak bezpośrednie światło. To zwiększa ich szkodliwe działanie.
  • Mieszkańcy obszarów tropikalnych, gdzie kierunek słońca jest bardziej prostopadły do ​​ziemi, a czas promieniowania jest dłuższy.
  • Pacjenci leczeni niektórymi antybiotykami, takimi jak doksycyklina.
  • Pacjenci z przewlekłymi chorobami autoimmunologicznymi z zajęciem skóry, takimi jak toczeń.
Kobieta na słońcu
Około południa promieniowanie słoneczne ma najbardziej agresywne dzialanie.

Co zrobić jeśli wystąpi rumień słoneczny?

Po wystąpieniu rumienia słonecznego należy podjąć działania w celu złagodzenia objawów. W takich przypadkach wizyta lekarska nie jest zwykle konieczna. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości co do rozwoju oparzenia, konsultacja jest jak najbardziej wskazana.

Jeśli wiemy, że byliśmy bardzo długo wystawieni na słońce i rumień na pewno się pojawi, po powrocie do domu powinniśmy od razu wziąć prysznic pod zimną wodą. Zimne przedmioty można również umieścić na dotkniętej chorobą skórze, aby zacząć kontrolować powstały stan zapalny.

Odzież powinna być luźna w dni, w których utrzymuje się rumień. Pocieranie koszul i spodni o skórę rani i wywołuje ból. Poza tym sprzyja również łuszczeniu, które może być niebezpieczne, jeśli pojawią się pęcherze.

W przypadku pęcherzy z płynem zaleca się ich nie rozrywać. Musisz pozwolić im się zagoić bez zbytnich interwencji. Wokół pęcherzy można stosować kremy z lekami przeciwbólowymi i chłodzącymi.Można je również zakleić sterylnym opatrunkiem, aby nie uległy zakażeniu.

Jeśli chodzi o leki, artykuł „Wyjaśnienia na temat leczenia starzenia się skóry” w magazynie „Ars Pharmaceutica” proponuje stosowanie gotu kola (centella asiatica) w kremie. Ma działanie stymulujące produkcję kolagenu, który uczestniczy w naprawie skóry. Natomiast na uśmierzenie bólu zaleca się przyjmować doustnie paracetamol.

Dowiedz się więcej również na ten ciekawy temat: Ciepło – poznaj 6 skutków wpływu wysokich temperatur na nasz organizm

Zadbaj o siebie używając filtrów przeciwsłonecznych

Akcesoria na plażę
Zalecane minimum to krem ​​przeciwsłoneczny o wartości filtra SPF30

Kremy z filtrem przeciwsłonecznym to podstawowe narzędzie latem ale również przez cały rok. Stowarzyszenia dermatologiczne zalecają ich stosowanie przy bezpośrednim nasłonecznieniu, a tym bardziej u osób w grupach ryzyka.

Filtry przeciwsłoneczne odbijają lub pochłaniają promieniowanie, aby zapobiec jego dotarciu do komórek skóry. Jednostką miary używaną w tych preparatach jest współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF). Każdy SPF jest powiązany z procentem filtracji promieniowania UV.

W praktyce w większości przypadków wystarcza krem ​​z filtrem SPF 30, który blokuje 96,7% promieniowania. Stosowanie większej liczby przydaje się na twarzy, u dzieci lub u osób o bardzo jasnej karnacji.

Sposób w jaki go stosujemy ma jednak kluczowe znaczenie. Aby zapobiec oparzeniom słonecznym należy równomiernie rozprowadzić krem na ciele i utworzyć warstwę co najmniej 2 miligramów na centymetr kwadratowy skóry.

Ochrona przed rumieniem słonecznym to zdrowy nawyk

Chociaż może to wzbudzać opór, ochrona przed promieniowaniem słonecznym to nawyk, który wpływa na nasze przyszłe życie. W większości przypadków możemy uniknąć raka skóry, przestrzegając minimalnych miar ekspozycji na słońce i stosując odpowiednie filtry przeciwsłoneczne.

W przypadku wątpliwości co do stopnia uszkodzenia skóry, czy to w wyniku rumienia słonecznego, czy poważniejszego oparzenia, należy skonsultować się z lekarzem. Najlepiej jest zasięgnąć porady co do powagi stanu i postępować odpowiednio do zaleceń lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ruiz Martínez, Mª, and Mª Morales Hernández. “Aproximación al tratamiento del envejecimiento cutáneo.” Ars Pharmaceutica (Internet) 56.4 (2015): 183-191.
  • Zaragozano, Jesús Fleta, Manuel Bueno Lozano, and Luis A. Moreno Aznar. “Quemadura solar y fotodermatosis.” Boletín de la Sociedad de Pediatría de Aragón, La Rioja y Soria 2 (2016): 48-58.
  • Del Pino, Fabiola, et al. “Lupus eritematoso túmido: variante rara del lupus cutáneo.” Dermatología Venezolana 57.2 (2019).
  • Losantos, Raúl, et al. “Rational design and synthesis of efficient sunscreens to boost the solar protection factor.” Angewandte Chemie 129.10 (2017): 2676-2679.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.