Poznaj 4 mity na temat ibuprofenu

Poznaj 4 mity na temat ibuprofenu
Franciele Rohor de Souza

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Franciele Rohor de Souza.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Mity na temat ibuprofenu w dużej mierze pochodzą z zamieszania, które powstaje między nim a paracetamolem. Odkryj w tym artykule 4 mity na temat ibuprofenu i jaka jest prawda.

Ibuprofen jest jednym z najlepiej sprzedających się leków w naszym kraju i jest dostępny dla wszystkich. Ibuprofen w niższej dawce można kupić w aptece bez recepty. Będąc tak powszechnie używanym lekiem stał się ofiarą wielu mitów, które należy wyjaśnić.

Chociaż niektóre leki są dostępne bez recepty w aptece i nie potrzebujesz recepty, aby je kupić nie oznacza to, że nie mają konkretnych zaleceń dotyczących ich stosowania. Niewłaściwe stosowanie jakiegokolwiek leku może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Dlatego zarówno w przypadku ibuprofenu, jak i innych leków dostępnych bez recepty musimy być świadomi możliwych działań niepożądanych. Zobaczmy zatem różne mity na temat ibuprofenu, które krążą wśród ludzi.

Używasz tego leku? Jeśli tak, to poznaj mity na temat ibuprofenu!

Jest to lek należący do rodziny niesteroidowych leków przeciwbólowych. Jest stosowany przede wszystkim w leczeniu bólu, procesów zapalnych i w celu obniżenia gorączki.

Pomimo tego, że jest tak szeroko stosowanym lekiem i jest całkiem bezpieczny nie brakuje mu działań niepożądanych. Wśród nich znajdziemy:

  • Problemy żołądkowe, takie jak wrzód dwunastnicy
  • Reakcje alergiczne
  • Problemy sercowo-naczyniowe

Z tego powodu konieczne jest racjonalne stosowanie zarówno tego, jak i innych leków, pomimo faktu, że można je uzyskać w aptece za grosze. Zawsze musimy poznać zalecenia i przeciwwskazania dla danego leku.

1. Paracetamol i ibuprofen to to samo

To, że ibuprofen to to samo, co paracetamol jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów na jego temat. Nie jest to jednak prawda.

Paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego, a ibuprofen tak. Zatem gdy cierpimy z powodu bólu związanego ze stanem zapalnym, wskazany jest ten drugi lek. Przykładem jest ból menstruacyjny, który występuje przy zapaleniu jajników i gdzie ibuprofen będzie bardziej skuteczny.

W innych okolicznościach paracetamol jest bardziej skuteczny w leczeniu gorączki, chociaż oba leki mają działanie przeciwgorączkowe.

2. Zażywanie ibuprofenu przed piciem alkoholu pomaga na kaca

Bardzo często młodzi ludzie rozpowszechniają różne mity, na temat tego, jak pozbyć się kaca po zakrapianej imprezie. Wśród tych mitów jest jeden, który mówi, że zażywanie ibuprofenu przed imprezą zapobiega kacowi dnia następnego.

picie alkoholu

Prawda jest taka, że to stwierdzenie jest całkowicie fałszywe. Ponadto, jeśli weźmiesz ibuprofen, a później będziesz pił alkohol, nie tylko nie zapobiegniesz kacowi, ale możesz go wzmocnić.

Powodem tego jest to, że zarówno ibuprofen, jak i alkohol są metabolizowane w wątrobie, dając dwukrotnie więcej pracy temu samemu narządowi. Może to zwiększyć stężenie alkoholu we krwi, co zwiększa jego wpływ na organizm.

3. Może uzależniać

Powszechne jest stosowanie łagodnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w połączeniu z bardziej złożonymi lekami przeciwbólowymi, jak ma to miejsce w przypadku opioidów. Wśród tych pierwszych, czyli rodziny ibuprofenu, nie pojawia się uzależnienie ani tolerancja.

Innymi słowy, stosowanie ibuprofenu w krótkich, dobrze rozpisanych dawkach nie wywoła u pacjenta impulsywnej potrzeby kontynuowania leczenia.

Prawdą jest, że czasami możesz mieć poczucie, że Twój organizm toleruje lek i nie działa tak dobrze, jak wcześniej. Powodem tego jest jednak intensywność odczuwanego bólu, a nie nieskuteczność leku.

4. Przyjmowanie ibuprofenu może prowadzić do problemów z wątrobą

Popularne mity na temat ibuprofenu głoszą jego potencjalne, niepożądane działanie na wątrobę, które ten lek może wywoływać. Bardzo często mylone jest to z uszkodzeniem wątroby, które może wywoływać paracetamol.

Prawda jest taka, że ibuprofen nie uszkadza wątroby, ale wpływa na żołądek i może powodować wrzody. Z drugiej strony sam paracetamol jest hepatotoksyczny, czyli toksyczny dla wątroby.

Podsumowanie

Jak widzimy, istnieje kilka fałszywych przekonań i mitów na temat ibuprofenu, które są szeroko rozpowszechnione wśród ogólnej populacji. I pomimo faktu, że niektórzy specjaliści popierają samoleczenia się tym lekiem zalecamy, aby zawsze skonsultować się ze specjalistą, zanim zaczniemy go zażywać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Espallargas Vargas, I., & Rodríguez De La Serna, A. (2004). Ibuprofeno. DOLOR. https://doi.org/10.2165/00128415-201214270-00079
  • Bejarano, P. F. (2016). Ibuprofeno y analgesia. Ibuprofeno y Analgesia.
  • Carabaño Aguado, I., Jiménez López, I., López-Cerón Pinilla, M., Calvo García, I., Pello Lázaro, A. M., Balugo Bengoechea, P., … Ruiz Contreras, J. (2005). Eficacia de ibuprofeno y paracetamol como antitérmicos. Anales de Pediatria. https://doi.org/10.1157/13071307

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.