Łamliwe paznokcie – cztery naturalne sposoby leczenia

Jest wiele różnych opcji leczenia łamliwych paznokci. W dzisiejszym artykule poznasz cztery naturalne składniki (być może masz je w swoim domu), które pomogą Ci rozwiązać ten problem. Czytaj dalej!
Łamliwe paznokcie – cztery naturalne sposoby leczenia

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby leczyć łamliwe paznokcie, musisz sięgnąć po produkty odżywcze, które mogą je wzmocnić. Jest tak, ponieważ są dwa powody, dla których paznokcie mogą się łuszczyć lub kruszyć.

Po pierwsze – dzieje się tak, jeśli większość czasu pracujesz z rękami zanurzonymi w wodzie. To osłabia paznokcie i sprawia, że wyglądają niezdrowo. Drugi powód to niewłaściwa dieta. Niski poziom żelaza i wapnia powoduje łamliwe paznokcie i ich ogólne osłabienie.

Czy chcesz z tym walczyć w naturalny sposób? Jeśli tak, czytaj dalej!

Naturalne lekarstwa na łamliwe paznokcie

Ogólnie rzecz biorąc powinnaś po prostu udać się do lekarza, aby sprawdzić, czy masz odpowiedni poziom żelaza i wapnia. Oto kilka składników, które skutecznie leczą łamliwe paznokcie, jeśli jest to jedynie problem estetyczny.

1. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest produktem o wielu zastosowaniach. Pomaga nie tylko na łamliwe paznokcie, ale także w walce z suchą skórą. Bierze się to z jej właściwości, które są wyszczególnione w niektórych badaniach. Oliwa z oliwek:

 • głęboko nawilża,
 • sprawia, że paznokcie są piękne,
 • rozjaśnia płytkę paznokcia,
 • odżywia skórki.
Oliwa z oliwek na łamliwe paznokcie

Oliwa zawiera kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze, które pomagają wzmocnić łamliwe paznokcie.

Najlepszym sposobem na użycie oliwy z oliwek jest wmasowanie jej bezpośrednio w paznokcie. Lepiej jest zrobić to wieczorem i położyć się spać bez mycia rąk, aby oliwa całkowicie wchłonęła się w płytkę.

2. Olej z awokado

Awokado jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Owoc ten jest pełen zdrowych tłuszczów i innych składników, dzięki czemu jest dobrym wyborem w przypadku leczenia łamliwych paznokci. Olejek głęboko nawilża paznokcie, odżywia je i restrukturyzuje.

Chociaż olej z awokado można kupić w większości sklepów, możesz także własnoręcznie przygotować pastę z awokado w domu. Aby to zrobić, wystarczy obrać awokado, rozgnieść je w misce, a następnie nałożyć na paznokcie.

3. Czosnek

Czy słyszałaś kiedyś o czosnkowym lakierze do paznokci, czyli jednej z opcji leczenia ich? Istnieje jednak jeszcze bardziej naturalny sposób.

 • Wystarczy pokroić ząbki czosnku, włożyć je do miski z wodą i zostawić na chwilę.
 • Następnie mocz paznokcie w wodzie z czosnkiem przez około 10 minut.
 • Na koniec pozwól, by paznokcie same wyschły, aby zwiększyć korzystne działanie tej metody.
Dbanie o paznokcie

Czosnek jest jednym z najbardziej naturalnych składników do leczenia słabych i łamliwych paznokci.

 • Ma on właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą być pomocne, jeśli stan Twoich paznokci jest spowodowany grzybicą. Możesz używać tego środka każdego dnia.

4. Olej rycynowy

To ostatni sposób, którym chcemy się podzielić w tym artykule poświęconym leczeniu łamliwych paznokci. Olej rycynowy pomaga nawilżyć je, wnikając między warstwy i wzmacniając je. Olej ten składa się również z kwasów tłuszczowych, o czym możesz przeczytać w artykule: „Olej rycynowy: naturalne lekarstwo i kosmetyk”.

Podobnie jak w dwóch pierwszych opcjach, należy wmasować olej bezpośrednio w paznokcie. Powinnaś to robić codziennie, aż zobaczysz poprawę.

Wskazówki pozwalające leczyć łamliwe paznokcie

Stosując powyższe środki do leczenia kruchych paznokci, ważne jest, aby pamiętać o kilku wskazówkach, które mogą przyspieszyć ich regenerację i zapobiec ponownemu wystąpieniu tego problemu.

 • Noś rękawiczki, jeśli Twoje paznokcie są moczone w wodzie przez dłuższy czas. Rękawiczki ochronią Twoje dłonie i zapobiegną problemowi łamliwej płytki.
 • Jeśli Twoje paznokcie łamią się z powodu złej diety, musisz zacząć zdrowo się odżywiać. Aby to zrobić, skonsultuj się z dietetykiem.
 • W obu przypadkach lub w ramach rutyny pielęgnacyjnej możesz używać produktów, które wymieniliśmy powyżej, aby nawilżyć paznokcie i zachować ich dobrą formę. Możesz stosować nasze metody codziennie, a nie tylko wtedy, gdy pojawi się problem.

Czy kiedykolwiek korzystałaś z wymienionych przez nas olejków lub czosnku, aby leczyć łamliwe paznokcie? Czy widziałaś pozytywne rezultaty?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Cardona V, S. M., González C, R., Franco C, A., Cardeño L, F., & Ríos, L. A. (2010). Production of monoglycerides from castor oil using crude and refined glycerin. Study of the main variables of the process. Vitae17(2), 128–134.
 • Carrillo, P. Propiedades del aceite de oliva en el mantenimiento de la integridad cutánea
 • Chalar Vargas, Luis Rodrigo, Moya Mamani, Juan Carlos, Vargas Alvarez, Elmer, Sejas Rebollo, Magaly, & Romero, Betzabe. (2014). Función Antimicrobiana de la Alicina de Ajo en cultivos de Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa y Escherichia coli. Revista Científica Ciencia Médica17(1), 26-28.
 • Guzmán Vera, Carmen Karina, Baldeon Santos, Margaret Karen, Rodrigues Barata, Ana Rita, & Conde-Salazar Gómez, Luis. (2012). Afectación ungueal de origen ocupacional. Medicina y Seguridad del Trabajo58(229), 321-326.
 • Jiménez, Ma. Elena, Aguilar, Ma. del Rosario, Zambrano, Ma. de la Luz, & Kolar, Eva. (2001). Propiedades físicas y químicas del aceite de aguacate obtenido de puré deshidratado por microondas. Revista de la Sociedad Química de México45(2), 89-92.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.