Paznokcie żelowe - wszystko, co musisz wiedzieć

Paznokcie żelowe wyglądają znacznie bardziej naturalnie niż paznokcie akrylowe, dlatego należą do ulubionych technik współczesnych manikiurzystek. Dowiedz się, jakie inne zalety ma ta opcja!
Paznokcie żelowe - wszystko, co musisz wiedzieć
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2022

Piękny i stylowy manicure jest możliwy, jeśli zastosujesz paznokcie żelowe, modnej techniki wśród stałych bywalczyń salonów kosmetycznych. Dzięki szerokiej gamie alternatyw do zdobienia czy opcji prostego wykończenia, ten zabieg sprawia, że paznokcie są wyjątkowo silne a przy tym eleganckie.

Ponadto dbanie o tę część dłoni to świetny sposób na wyrażenie siebie lub uzupełnienie stroju. Z drugiej strony niektóre osoby używają nawet lakieru do paznokci, aby ukryć pewne schorzenia płytki paznokciowej.

Należy jednak pamiętać, że malowanie paznokci nie zawsze jest właściwym sposobem na ukrycie problemów, takich jak chociażby te wymienione przez Hiszpańską Akademię Dermatologii i Wenerologii (AEDV).

Czym są paznokcie żelowe?

Paznokcie żelowe wykonujemy za pomocą rodzaju półtrwałego żelu lub lakieru, który utwardza się pod specjalną lampą. Substancja trafia bezpośrednio na bazę paznokcia. Nakłada się kilka warstw w zależności od pożądanej grubości.

Promieniowanie LED gwarantuje efekt zbliżony do zwykłego manicure, z tą różnicą, że żel przedłuża pielęgnację od 3 do 5 tygodni. W tym okresie pod nałożoną warstwą wciąż rośnie naturalny paznokieć.

Jeśli nie chcesz przedłużyć paznokci, stosuje się miękki żel. Z drugiej strony, aby je przedłużyć, zaleca się użycie żelu twardego. Można go usunąć zmywaczem acetonowym, ale lepiej działa szpatułka i pilnik.

W przypadku ponownego zabiegu profesjonalna manikiurzystka po prostu wypełnia nową część płytki, aż powierzchnia się wyrówna.

Przyrządy do pracy z paznokciami żelowymi

Aplikacja żelu wymaga podstawowego sprzętu: pędzli, pilników gruboziarnistych, bloczków, popychacza do skórek i lampy. Ponadto osoba wykonująca zawodowo paznokcie żelowe posiada następujące materiały:

  • Środek dezynfekujący lub antyseptyczny: służy do zapobiegania osadzaniu się bakterii.
  • Spoiwo lub baza wstępna: czyści i zmiękcza skórkę, do której przylega żel.
  • Żel: Dostępna jest szeroka gama kolorów, a konsystencja zależy od marki.
  • Warstwa wierzchnia: jest to warstwa ochronna nakładana po żelu. Działa jako osłona przed wstrząsami i nadaje połysk.
Paznokcie żelowe
Profesjonalny zabieg nakładania paznokci żelowych wymaga użycia różnych narzędzi.

Jak się nakłada paznokcie żelowe

Chociaż wydaje się, że chodzi o pięć prostych kroków, tylko fachowe wykonanie gwarantuje pierwszorzędne wykończenie. Mając to na uwadze, spójrzmy na etapy tej pracy.

1. Czyszczenie i polerowanie

To jest faza przygotowań. Po oczyszczeniu środkiem antyseptycznym w tej fazie powierzchnie są piłowane i polerowane. W ten sposób paznokcie są gotowe na przyjęcie żelu.

2. Odsuwanie skórek

Pod koniec polerowania usuwa się cały pył. Następnie odsuwa się skórki za pomocą popychacza do skórek lub patyczka z drewna pomarańczowego. Zawsze lepiej odsuwać skórki niż wycinać, ponieważ naskórek przylega do paznokcia, a jeśli zostanie usunięty, istnieje ryzyko infekcji, jak wyjaśnia artykuł z Kliniki Mayo.

3. Nakładanie żelu

Paznokieć po paznokciu, nakłada się cienką warstwę żelu aż do uzyskania pożądanej grubości. Każdą warstwę utwardza się poprzez promieniowanie lampy przez kilka minut. Tylko ciepło i światło zapewniają prawidłowe utwardzenie.

4. Kolorowanie

Niektórzy uważają ten krok za opcjonalny, ponieważ wolą naturalny wygląd. Najlepsze do tego celu są różowe i przejrzyste rodzaje żelu; często dołącza do nich biel, jeśli wybierasz manicure francuski. Jeśli jednak lubisz zdobienia paznokci, możesz również bawić się różnymi odcieniami i pomysłami.

5. Nawilżanie dłoni

Na koniec manikiurzystka nawilża dłonie i skórki specjalnymi olejkami. Migdał, kakao, słonecznik i olej kokosowy to świetne alternatywy.

Jakie zalety mają paznokcie żelowe

Główną zaletą noszenia paznokci żelowych jest ich wydłużenie i trwałość, gdyż mogą one utrzymywać się nawet kilka tygodni, jeśli odpowiednio o nie zadbasz. Jeśli chodzi o wszechstronność, metoda pozwala również na dowolny kształt, dekorację i długość. A jakie są inne korzyści?

  • Paznokcie żelowe są mocne i wygodne.
  • Kosztują mniej niż inne techniki.
  • Nie musisz co tydzień chodzić do salonu.
  • Paznokcie żelowe wyglądają bardziej naturalnie niż sztuczne paznokcie.
  • Pozwalają na korekty w procesie manicure.
  • Działają jako przedłużenie, które maskuje obgryzione lub krótkie paznokcie.
zdejmowanie paznokci żelowych
Istnieje kilka domowych technik, które można wykorzystać do usuwania paznokci żelowych, na przykład przy użyciu folii aluminiowej, chociaż najlepiej udać się do profesjonalnego gabinetu, aby je usunąć.

Czy istnieją przeciwwskazania do manicure żelowego?

Jak w przypadku każdej opcji lakieru, nadużywanie żelu osłabia paznokcie. Dlatego ważne jest, aby między kolejnymi zabiegami upłynęło trochę czasu, aby zapobiec problemom.

Z drugiej strony istnieją samouczki, jak zrobić paznokcie bez pomocy manikiurzystki. Jednak ze względu na ewentualne zagrożenia przy użyciu domowych metod, najlepiej udać się do licencjonowanych salonów. Na ten temat czasopismo Actas Dermo-Sifilográficas dodaje, że wprowadzanie do obrotu produktów do paznokci zawierających akrylany może przyspieszyć przypadki alergicznego zapalenia skóry.

A jeśli chodzi o grzybicę paznokci w wyniku manicure, jednym ze środków ostrożności jest przyniesienie własnych narzędzi lub wysterylizowanie narzędzi na miejscu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Strategie zapobiegające obgryzaniu paznokci przez dzieci

Dbaj o swoje paznokcie

Po usunięciu żelu niezbędna jest specjalna pielęgnacja, ponieważ paznokieć pod nim jest miękki. Zapytaj swoją manikiurzystkę, jakich produktów możesz użyć do odżywienia płytki, jeśli usuniesz paznokcie żelowe.

Kilka dodatkowych wskazówek to regularne piłowanie i przycinanie paznokci, nawilżanie ich olejkami lub wazeliną oraz użycie utwardzającego lakieru. Na koniec pozwól swoim paznokciom odpocząć przez jakiś czas  od lakieru lub po prostu użyj podkładu, aby je wzmocnić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.