Jak naturalnie wzmocnić paznokcie: 5 wskazówek

Obecnie istnieje wiele metod i zabiegów kosmetycznych, które pomagają w naturalny sposób wzmocnić paznokcie. Sekret tkwi jednak w ich regularnym stosowaniu. W tym artykule powiemy Ci więcej!
Jak naturalnie wzmocnić paznokcie: 5 wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chcesz wiedzieć jak naturalnie wzmocnić paznokcie? Odkryj 5 skutecznych wskazówek w poniższym artykule.

Nasze paznokcie składają się z szeregu warstw białka zwanego keratyną. Kiedy są zdrowe, ich powierzchnia jest gładka i twarda, bez nierówności i pęknięć. Jeżeli jednak paznokcie są słabe, mogą wydawać się cienkie i żółtawe.

Wygląd naszych paznokci to coś więcej niż zwykły problem estetyczny. Stan paznokci ujawnia też pewne aspekty naszego zdrowia. Dlatego gdy są słabe i kruche ważne jest, aby ocenić możliwość wystąpienia niedoborów żywieniowych lub chorób leżących u ich podstaw.

W takim przypadku będziesz musiał zastosować leczenie przepisane przez lekarza, zanim zdecydujesz się na naturalne środki zaradcze. Jeżeli jednak lekarz stwierdzi, że problem jest łagodny, wystarczy zwykła pielęgnacja.

Jak naturalnie wzmocnić paznokcie?

Istnieje kilka podstawowych nawyków, by wzmocnić paznokcie w sposób naturalny i możesz je wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej. Stosowanie produktów komercyjnych może być bardzo pomocne, generalnie jednak warto skorzystać z podstawowych technik pielęgnacyjnych, które pomagają zachować zdrowie paznokci.

1. Spożywaj pokarmy zawierające biotynę

Witamina B7
Odpowiednie odżywianie i przyswajanie biotyny poprawia strukturę paznokci, zapobiegając ich osłabieniu i łamaniu.

Regularne spożywanie pokarmów zawierających biotynę to doskonały sposób na naturalne wzmocnienie paznokci. Ta odmiana witaminy B umożliwia organizmowi przekształcanie pokarmów w energię, a także pomaga w tworzeniu mocnych paznokci i włosów.

W rzeczywistości badanie przeprowadzone przez Weill Cornell Medicine sugeruje, że codzienne przyjmowanie suplementów biotyny może poprawić stan paznokci w ciągu zaledwie kilku tygodni.

Możesz zwiększyć spożycie biotyny, spożywając następujące pokarmy:

 • Drożdże piwne.
 • Jajka gotowane.
 • Sardynki.
 • Orzechy i produkty z orzechów.
 • Płatki zbożowe.
 • Rośliny strączkowe.
 • Kalafior.
 • Banany.
 • Grzyby.

2. Unikaj stosowania past i sztucznych paznokci

Ciągłe używanie lakieru i sztucznych paznokci może znacznie przyczynić się do osłabienia wierzchnich warstw paznokci. Dlatego jeżeli chcesz je wzmocnić, powinnaś trzymać się jak najdalej od tych produktów.

W przypadku lakieru do paznokci należy zwracać uwagę na etykiety i sprawdzać, czy nie zawierają następujących substancji:

 • Toluen.
 • Formaldehyd.
 • Ftalan dibutylu (DBP).

Najlepsze formuły lakieru do paznokci to te na bazie wody zawierające naturalne składniki. Apteki i sklepy sprzedające kosmetyki już teraz mają w ofercie coraz więcej produktów, które zawierają delikatne, przyjazne dla paznokci składniki.

3. Noś rękawice ochronne, aby naturalnie wzmocnić paznokcie

Do czyszczenia używaj rękawic
Używanie rękawic ochronnych podczas pracy z chemicznymi środkami czyszczącymi zapobiega osłabieniu paznokci.

Kontakt z produktami chemicznymi może w znacznym stopniu przyczynić się do niszczenia paznokci. Dlatego, aby zachować mocne paznokcie, podczas wykonywania prac domowych wymagających użycia środków czyszczących, należy zakładać rękawice ochronne.

Ponadto warto używać wyłącznie produktów przyjaznych dla środowiska. W końcu to, co jest dobre dla środowiska jest również dobre dla Twojego ciała!

Bez względu na wszystko rękawiczki działają jak bariera, która zapobiega bezpośredniemu kontaktowi chemikaliów z paznokciami. Co więcej, chronią one skórę dłoni przed kontaktem ze środkami chemicznymi.

4. Utrzymuj odpowiednią higienę

Dobre nawyki higieniczne są świetnym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o wzmocnienie paznokci. Pomagają stymulować ich wzrost i minimalizować pękanie. Dlatego przede wszystkim ważne jest, aby regularnie myć ręce i usuwać brud spod paznokci.

Dobrym pomysłem jest również obcinanie paznokci ostrym obcinaczem do paznokci. Najpierw należy je ucinać prosto, a następnie zaokrąglić rogi pilnikiem. Kluczowe znaczenie ma nawilżanie skórek i powierzchni paznokci.

Wystarczy delikatnie wmasować nawilżający balsam, krem ​​lub olejek.

5. Spożywaj białko, aby naturalnie wzmocnić paznokcie

Białko wzmacnia paznokcie
Włączenie do diety odpowiedniej ilości białek zapewni odpowiednie składniki odżywcze potrzebne do tworzenia keratyny.

Według materiałów zaczerpniętych z biblioteki medycznej United States National Library of Medicine, paznokcie składają się głównie z włóknistego białka znanego keratyną.

Dlatego, aby Twoje paznokcie były mocne i zdrowe, musisz upewnić się, że Twoja dieta zawiera wystarczającą ilość białka. W ten sposób na pewno zwiększysz produkcję keratyny w swoim organizmie.

Niektóre produkty zawierające keratynę to:

 • Wieprzowina i wołowina.
 • Kurczak i indyk.
 • Jajka.
 • Nabiał.
 • Tłuste ryby.
 • Rośliny strączkowe.
 • Suche orzechy i nasiona.
 • Płatki zbożowe.

Skonsultuj się ze specjalistą

Możesz wzmocnić paznokcie w sposób naturalny, wprowadzając zmiany w diecie i podstawowej rutynie pielęgnacyjnej. Najważniejsza  jest jednak konsekwencja. Nic nie wzmocni Twoich paznokci z dnia na dzień, więc musisz wypracować i utrzymać nowe nawyki.

Jeżeli jednak stan paznokci mimo zabiegów pielęgnacyjnych nadal się nie poprawi, należy udać się do lekarza. Pamiętaj, że słabe i łamliwe paznokcie mogą być również oznaką zaburzeń hormonalnych lub nieodpowiedniego odżywiania się.

To może Cię zainteresować ...
Wzmocnić włosy odpowiednią dietą – zobacz, to proste!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Wzmocnić włosy odpowiednią dietą – zobacz, to proste!

Aby wzmocnić włosy, trzeba wiedzieć, jakich mikroelementow dostarczyć organizmowi. Zobacz, które pokarmy pomogą Ci w pielęgnacji włosów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.