Grzybica paznokci - pozbądź się jej za pomocą kurkumy

Dzięki właściwościom leczniczym kurkuminy, aktywnego składnika kurkumy, jesteśmy w stanie pozbyć się grzybicy paznokci w sposób skuteczny wzmacniając jednocześnie płytkę paznokcia.
Grzybica paznokci - pozbądź się jej za pomocą kurkumy
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Grzybica paznokci, zarówno na dłoniach jak i stopach, znana jest również pod naukową nazwą – onychomykoza. Jest to infekcja spowodowana obecnością chorobotwórczych grzybów i drożdżaków, które – w odpowiednich warunkach – mogą z łatwością namnażać się i rozwijać.

Grzybica paznokci to bardzo często pojawiający się w społeczeństwie problem zdrowotny. I choć istnieje wiele sposobów zapobiegania jej, u większości osób pojawia się przynajmniej raz w życiu.

Nie jest to wprawdzie poważny problem zdrowotny, ale grzybica paznokci wywołuje osłabianie się płytki paznokciowej, jej łamliwość a z czasem nawet całkowitą utratę paznokcia.

Co więcej, u niektórych osób pojawia się bolesność podczas używania pewnych rodzajów obuwia. Z biegiem czasu paznokcie nabierają nieestetycznego, żółtawego koloru.

Na szczęście problem, jakim jest grzybica paznokci można leczyć naturalnie. Wykorzystamy do tego przeciwgrzybicze składniki znajdujące się w kurkumie. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym, dlaczego jest taka skuteczna i w jaki sposób można ją w tym celu wykorzystać. Koniecznie przeczytaj!

Grzybica paznokci stóp – naturalna kuracja z wykorzystaniem kurkumy

Kurkuma (Curcuma Longa) to korzeń należący do tej samej rodziny co imbir: do rodziny imbirowatych. Już od starożytności roślinę tę ceniono za wysoką zawartość składników odżywczych oraz za właściwości pozytywnie wpływające na zdrowie. Zarówno od zewnątrz jak i od środka wspomaga ona zdrowie organizmu.

Bose stopy a grzybica

Może zainteresuje Cię również artykuł: Kurkuma: 8 korzyści z jej stosowania

Kurkumę stosuje się jako naturalny barwnik oraz aromatyczną przyprawę w wielu potrawach. Jest składnikiem, którego nigdy nie brakuje w kuchni milionów osób. Choć większość zastosowań kurkumy wiąże się z kuchnią oraz przyrządzaniem posiłków, okazuje się, że można ją zastosować również w wielu domowych remediach.

Dzieje się tak dzięki właściwościom przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz antybiotycznym, jakie kryją się w kurkumie. Ich wchłanianie się pomaga poczuć ulgę w wielu dolegliwościach i chorobach.

Dlaczego stosować kurkumę gdy pojawia się grzybica paznokci?

Gdy pojawia się grzybica stóp, bardzo korzystne dla nas mogą się okazać właściwości kurkumy. Nie tylko bowiem pomaga ona zwalczyć drobnoustroje, ale też wzmacnia osłabioną płytkę paznokciową i wybiela ją, usuwając negatywne efekty choroby.

Kurkuma w proszku na drewnianej łyżce
 • Główny, aktywny składnik kurkumy, jakim jest kurkumina, działa jako silny naturalny środek przeciwgrzybiczy i antybakteryjny. Pomaga to zatrzymać namnażanie się grzybów wywołujących chorobę.
 • Co więcej, korzeń ten dostarcza naszym tkankom cennych składników odżywczych, pomagając nam zadbać o skórki i płytkę paznokciową. Wzmacnia paznokcie i zapobiega ich łamaniu się.
 • Z powodu wysokiej zawartości witamin, przeciwutleniaczy i minerałów, kurkuma stanowi naszego wielkiego sprzymierzeńca w odwracaniu zniszczeń spowodowanych przez ciągły kontakt ze żrącymi środkami chemicznymi i zanieczyszczeniami obecnymi w środowisku.

Naturalne remedium na grzybicę paznokci – przygotowanie

Gdy pojawia się grzybica paznokci, a my chcemy wykorzystać w leczeniu kurkumę, możemy zwiększyć jej działanie poprzez połączenie jej z olejem kokosowym.

Składnik ten zawiera elementy o właściwościach przeciwbakteryjnych i antygrzybiczych, dzięki czemu – po wchłonięciu się do organizmu – ułatwiają niszczenie grzybów wywołujących choroby.

Kurkuma w słoiku

Co więcej, dzięki cennym kwasom tłuszczowym, olej kokosowy zapewnia skórze nawilżenie i doskonale odżywia skórę, co z kolei pomaga kontrolować suchość i łamliwość paznokci.

Składniki

 • 3 łyżki oleju kokosowego z organicznego źródła (45 g)
 • 3 łyżki kurkumy w proszku (30 g)

Narzędzia

 • Szklany pojemnik z przykrywką

Sposób przygotowania

 • Rozpuść olej kokosowy. Pamiętaj, że musi on być w 100% organiczny. Gdy już będzie płynny, zmieszaj go ze sproszkowaną kurkumą.
 • Upewnij się, że całość uzyskała kremową i jednolitą konsystencję a następnie usuń naczynie ze źródła ciepła.
 • Pozostaw na kilka minut, a gdy to naturalne remedium będzie już letnie, przełóż do szklanego pojemnika.
 • Gdy już stężeje, możesz zacząć stosować na paznokcie.

Sposób zastosowania

 • Weź odpowiednią ilość tego remedium i nałóż na miejsca, w których pojawiła się grzybica paznokci.
 • Pozostaw do wchłonięcia się na jakieś 20 – 30 minut, a następnie spłucz letnią wodą.
 • Jeżeli chcesz, możesz nałożyć to remedium na spody stóp bądź inne obszary podatne grzybicę.
 • Powtarzaj czynność codziennie aż zauważysz wyleczenie.

Grzybica paznokci – kilka ważnych wskazówek!

Pamiętaj, że – aby uzyskać optymalne rezultaty swoich wysiłków – aplikację remedium musisz uzupełnić dobrymi nawykami związanymi z higieną osobistą oraz odpowiednią troską o swoje obuwie. Czynnikiem kluczowym jest wietrzenie butów.

Postaraj się unikać kontaktu z wilgotnym środowiskiem, ponieważ wilgoć bardzo ułatwia pojawienie się problemu, jakim jest grzybica paznokci.

Dokładnie czyść swoje obuwie i pierz skarpetki, zwłaszcza jeśli grzybica już weszła z nimi w kontakt.

Co więcej, unikaj wspólnego używania produktów do pielęgnacji takich jak:

 • Mydło
 • Obcinaczki i nożyczki do paznokci
 • Ręcznik
 • Lakier do paznokci
 • Pilnik

Co więcej, postaraj się wzmocnić swój układ odpornościowy poprzez pielęgnowanie odpowiednich nawyków żywieniowych. Dzięki temu Twój organizm jeszcze skuteczniej obroni się przed grzybami i bakteriami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.