Paznokcie akrylowe – Czy na pewno są bezpieczne dla zdrowia?

Paznokcie żelowe czy akrylowe wyglądają świetnie, jednak okazuje się, że mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wykorzystywana substancja wywoływać może stany zapalne, ból czy reakcje alergiczne.
Paznokcie akrylowe – Czy na pewno są bezpieczne dla zdrowia?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Paznokcie to jedna z tych części naszego ciała, o które my – kobiety – dbamy najbardziej i najchętniej. Wykonanie idealnego manicure to jednak nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli z natury mamy problem z łamliwością czy rozdwajaniem się paznokci.

Wtedy jednak z odsieczą przychodzą nam najnowsze zdobycze kosmetycznych technologii, takie jak paznokcie żelowe, akrylowe czy manicure hybrydowy.

Każdy z tego rodzaju rodzajów manicure jest bardzo efektowny i trwały, jednak okazuje się, że na dłuższą metę może przysporzyć nam więcej szkody niż pożytku. Chcesz poznać możliwe zagrożenia zdrowotne związane z akrylowymi paznokciami? Koniecznie czytaj dalej.

Dlaczego akrylowe paznokcie są tak popularne?

Coraz więcej kobiet w niemal każdym wieku decyduje się na przedłużanie paznokci metodą żelową lub akrylową. Paznokcie akrylowe zapewniają bowiem efekt idealnego manicure, jako że są wykonane z plastycznego i trwałego tworzywa sztucznego. Dzięki temu każda z nas może poczuć się jak gwiazda z pierwszych stron gazet.

Sztuczne paznokcie

Odpowiedź na pytanie, skąd bierze się tak wielka popularność sztucznych paznokci, jest dosyć prosta: jest to najlepszy sposób, by ukryć wszelkie niedoskonałości naszej naturalnej płytki.

W dodatku paznokcie akrylowe czy żelowe pozwalają na wykonanie zdobień, które na naturalnym, a szczególnie krótkim, paznokciu byłyby niemożliwe lub mało efektowne.

Jeśli masz brzydki nawyk obgryzania paznokci lub jeśli po prostu Twoje paznokcie są kruche, łamliwe i krótkie, manicure żelowy czy akrylowy to na pewno świetne rozwiązanie na wesela, imprezy czy inne specjalne okazje, kiedy naprawdę chcesz zabłysnąć.

O jakich zagrożeniach musisz wiedzieć?

Wizyta u kosmetyczki

Manicure akrylowy wydaje się czymś zupełnie naturalnym i nieszkodliwym, jednak warto mieć świadomość możliwych skutków ubocznych, które może wywołać zarówno sam proces nakładania żelu czy akrylu, jak i jego długotrwałe noszenie. Oto kilka możliwości tego, co może się wydarzyć:

  • Substancje chemiczne obecne w akrylu, takie jak formaldehyd czy żywica syntetyczna, mogą wywoływać stany zapalne, pieczenie, ból czy reakcje alergiczne. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić nawet do oderwania się paznokcia!
  • Zdarzały się przypadki utraty paznokcia czy zniszczenia łożyska paznokcia, przez co taki paznokieć nie będzie mógł odrosnąć.
  • Jeśli w wybranym salonie kosmetycznym nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, może dojść do wdychania i w konsekwencji zatrucia się substancjami chemicznymi czy drażniącymi.
  • Niektóre salony wykorzystują do zabiegów metakrylen metylu, który może być groźny zarówno dla Twojej skóry, jak i dla układu oddechowego.
  • Część substancji wykorzystywanych do przedłużania paznokci jest łatwopalna, dlatego koniecznie należy uważać na lampy czy suszarki oraz inne źródła ciepła.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zdobienie paznokci
  • Upewnij się, czy salon, w którym wykonujesz manicure, dba o sterylizację narzędzi lub używa tylko jednorazowych produktów. Ryzyko zakażenia grzybicą jest bowiem szczególnie wysokie w przypadku takich zabiegów.
  • Kosmetyczka powinna przez cały czas trwania zabiegu mieć na dłoniach jednorazowe rękawiczki. Zwykłe skaleczenie może być bowiem źródłem wielu chorób zakaźnych.
  • Nie wycinaj i nie odpychaj skórek – są one naturalną barierą ochronną dla Twojego paznokcia, chroniącą Cię przed infekcjami i szkodliwym wpływem mikroorganizmów.
  • Przed zabiegiem koniecznie umyj i osusz dłonie, aby bakterie czy grzyby nie zostały na płytce przed nałożeniem akrylu.

Zanim się zdecydujesz…

Manicure

Zanim zdecydujesz się na paznokcie żelowe czy akrylowe, musisz być świadoma wszelkich zagrożeń i możliwych niedogodności związanych z takim rodzajem manicure. Nawet w najlepszym salonie zdarzają się czasami wpadki, więc tylko świadoma klientka to klientka bezpieczna.

  • Pamiętaj, że paznokcie akrylowe są sztywne i łatwo o ich uszkodzenie. Nadrywając akrylowy paznokieć, możesz jednak oderwać także swoją naturalną płytkę, a jest to niezwykle bolesne i bardzo długo się goi.
  • Sztuczne paznokcie to większe ryzyko infekcji; mikroorganizmy takie jak bakterie i grzyby mogą bowiem ukrywać się pomiędzy akrylem, a naturalną płytką.
  • Dość powszechnym problemem są reakcje alergiczne na akryl czy żel – najczęściej jest to uczulenie na tworzywo sztuczne i toksyny. Objawy to zaczerwienienie, opuchlizna czy swędzenie skóry.
  • Zniszczony paznokieć akrylowy to większe ryzyko zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. W takim wypadku należy jak najszybciej naprawić zepsuty manicure lub usunąć go całkowicie!

Decyzja o przedłużeniu paznokci nie powinna być zbyt pochopna. Mamy nadzieję, że ten artykuł uświadomił Ci, jakie są możliwe zagrożenia i skutki uboczne manicure akrylowego czy żelowego, więc teraz sama będziesz mogła zadecydować, na ile jesteś gotowa na takie ryzyko.

Jeśli zdecydujesz się na taki manicure, pamiętaj, aby wybrać profesjonalny salon kosmetyczny, odpowiednio wentylowany i schludny. Po aplikacji żelu koniecznie obserwuj swoje dłonie i reaguj na każdą, nawet najmniejszą zmianę. Przede wszystkim jednak – wszystko z umiarem! Po odpowiednim czasie daj swoim paznokciom odpocząć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.