Grzybica paznokci – 7 domowych sposobów

Czerwiec 2, 2016
Aby zapobiec rozwojowi grzybicy, koniecznie dbaj o czystość dotkniętych chorobą miejsc. Postaraj się też maksymalnie minimalizować wilgoć, gdyż pobudza ona rozwój grzybicy.

Grzybica pojawiająca się na paznokciach i palcach u stóp to bardzo częsta przypadłość będąca przyczyną między innymi odbarwień, łuszczenia się skóry i wyraźnego osłabienia płytki paznokciowej.

Z powodu łatwości, z jaką rozprzestrzenia się grzybica, infekcje grzybicze są dolegliwością powszechną wśród ludzi na całym świecie. Dotykają one około trzech do czterech procent społeczeństwa, przy czym w większości są to mężczyźni.

Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że grzybica rozwinie się na paznokciach u nóg, niż u rąk. Dzieje się tak z powodu codziennie noszonych butów i skarpetek, bądź też gdy mieszkamy w miejscu gorącym i wilgotnym, czyli środowisku sprzyjającym rozwojowi infekcji grzybiczych.

Bez względu na to, czy grzybica zaatakowała Twoje paznokcie u nóg, czy u rąk, jest to uciążliwa dolegliwość znacznie osłabiająca płytkę paznokciową.

Leczenie tego typu dolegliwości jest bardzo monotonne i zwykle aby osiągnąć pożądane rezultaty, musi upłynąć długi czas. Czy może dotknęła Cię grzybica? W niniejszym artykule omówimy kilka domowych sposobów na grzybicę paznokci.

Grzybica paznokci – domowe sposoby leczenia

1. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy pomocny, gdy atakuje grzybica

Ocet jabłkowy jest aktywnym środkiem bardzo pomocnym w zwalczaniu grzybicy paznokci u rąk bądź u stóp. Wspomaga regulację poziomu pH skóry, zaburzając tym samym rozwój grzybów poprzez niszczenie sprzyjającego ich rozwojowi środowiska.

Sposób użycia

 • Zmieszaj równe części octu jabłkowego i wody, zamocz w płynie zaatakowane grzybicą paznokcie rąk bądź stóp na 15 do 20 minut.
 • Następnie dokładnie osusz skórę i nałóż środek nawilżający.

Polecamy też przeczytanie artykułu: Grzybica stóp: jak jej zapobiec?

2. Czosnek

Czosnek jest składnikiem bardzo często używanym w wielu naturalnych kuracjach – między innymi w domowych sposobach leczenia infekcji grzybiczych. Jest to możliwe dzięki antybiotycznym i bakteriobójczym właściwościom czosnku. Pomaga to wyeliminować wywołujące infekcje drobnoustroje i grzyby.

Sposób użycia

 • Rozgnieć na pastę 10 ząbków czosnku, umieść ją w miseczce ciepłej wody i pozostaw na kilka minut. Następnie namocz w płynie przez około 15 minut zaatakowany przez grzybicę obszar ciała.
 • Innym skutecznym sposobem jest zmieszać pastę z rozgniecionego czosnku z oliwą z oliwek i nałożenie jej na około 30 minut na obszary ciała, na którym pojawiła się grzybica.

Przeczytaj też artykuł: Czosnek i jego właściwości lecznicze

3. Jogurt naturalny

Jogurt naturalny skuteczny, gdy atakuje grzybica

Żywe kultury bakterii zawarte w jogurcie, znane również jako probiotyki, są niezwykle skuteczne w leczeniu infekcji grzybiczych.

Sposób użycia

 • Nałóż trochę jogurtu naturalnego na paznokcie, które zaatakowała grzybica i pozostaw aż wyschnie.  Następnie zmyj ciepłą wodą.
 • Ponadto, postaraj się uwzględnić jogurt naturalny w swojej diecie, spożywając go rano i wieczorem.

4. Olejek z drzewa herbacianego

Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, olejek z drzewa herbacianego pozytywnie wpływa na zdrowie skóry dłoni i stóp, eliminując przy tym wszelkiego rodzaju mikroorganizmy.

Używając 10% olejku z drzewa herbacianego bezpośrednio na skórę jest jednym z domowych metod zwalczania grzybicy paznokci, którego skuteczność jest równa dostępnych w sprzedaży kremów przeciwgrzybiczych.

Skuteczne działanie lecznicze w przypadku infekcji  wykazuje też 25% i 50% stężenie olejku.

Jeżeli natomiast zdecydujesz się dwa razy dziennie nakładać na obszar zajęty grzybicą czysty (100%) olejek z drzewa herbacianego, po trzech miesiącach regularnego używania go, stan skóry poprawi się o około 56%. Po upływie około sześciu miesięcy stosowania tej naturalnej kuracji stan skóry poprawi się o 60%.

Sposób użycia

 • Nałóż niewielką kroplę olejku z drzewa herbacianego na każdy paznokieć, który zaatakowała grzybica. Powtarzaj czynność dwa, maksymalnie trzy razy dziennie.
 • Olejku tego nigdy nie należy spożywać, ponieważ może to być przyczyną poważnych skutków ubocznych, takich jak uczucie zagubienia, wysypka, trudności z chodzeniem a nawet śpiączka.

5. Vicks VapoRub

Ta powszechnie znana maść stosowana w celu łagodzenia objawów grypy i przeziębienia może być również skutecznym sposobem walki z grzybicą paznokci.

Sposób użycia

 • Umyj i osusz obszar zaatakowany grzybicą. Nałóż niewielką ilość maści Vicks VapoRub upewniając się, że chore miejsce zostało dokładnie pokryte.
 • Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie – z czego raz koniecznie przed snem.

6. Soda oczyszczona

Soda oczyszczona skuteczna, gdy atakuje grzybica

Zasadowy odczyn sody oczyszczonej pomaga zwalczać grzybicę i inne mikroorganizmy mające negatywny wpływ na kondycję paznokci.

Sposób użycia

 • Zrób pastę mieszając sodę oczyszczoną z sokiem z cytryny. Nakładaj bezpośrednio na zainfekowane obszary ciała.
 • Aby zwalczyć wszelkie bakterie i mikroorganizmy znajdujące się w Twoim obuwiu, wsyp tam odrobinę sody oczyszczonej. 

Przeczytaj też artykuł: Soda oczyszczona – 30 niespotykanych zastosowań

7. Sok z cytryny

Antybiotyczne i przeciwgrzybicze właściwości cytryny sprawiają, że jest ona niezwykle skutecznym sposobem, by raz na zawsze pozbyć się problemu grzybicy.

Sposób użycia

 • Wyciśnij sok z kilku cytryn i nałóż go na zainfekowane grzybicą obszary.
 • Dobry pomysłem jest też bezpośrednie nacieranie chorych obszarów ciała plastrem cytryny.
WIĘCEJ DLA CIEBIE