Pędzle do zdobienia paznokci - w jaki sposób je czyścić?

Pędzle do zdobienia paznokci wymagają specjalnego czyszczenia w zależności od materiału i zastosowania. W tym artykule przedstawimy kilka zaleceń.
Pędzle do zdobienia paznokci - w jaki sposób je czyścić?

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2022

W dzisiejszych czasach rezultaty manicure stały się prawdziwymi dziełami sztuki. W tym sensie coraz częściej można zobaczyć paznokcie – prawdziwe lub sztuczne – które są pomalowane różnymi kolorami, wzorami, uwzględniając różne akcesoria, które wymagają użycia rozmaitych narzędzi. Wśród nich znajdują się pędzle do zdobienia paznokci. Opowiemy dziś, w jaki sposób należy je czyścić.

Ze wszystkich tych narzędzi, pędzle do zdobienia paznokci wymagają szczególnego traktowania. Ich kontakt z różnymi produktami może je pogorszyć i skrócić ich użyteczność. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji możliwe jest ich dłuższe przechowywanie i zapewnienie ich optymalnego funkcjonowania. Oto kilka zaleceń.

Pędzle do zdobienia paznokci – czyszczenie

Pędzle te są bardzo specyficzne, a jednocześnie bardzo delikatne. Służą do robienia drobnych detali na paznokciach. Oznacza to, że jeśli nie zostaną odpowiednio wyczyszczone, najmniejsze pozostałości lakieru mogą wpłynąć na ich działanie.

Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to włożyć aceton do małego szklanego słoika. Ten produkt zwykle skutecznie usuwa pozostałości szkliwa. Jeśli jednak wolisz delikatniejsze rozwiązanie, możesz użyć środka czyszczącego niezawierającego acetonu lub takiego, który ma specjalny skład dla włosia naturalnego lub syntetycznego.

Następnie zanurz pędzel na 10 do 20 sekund. Jeśli emalia na pędzelku jest wciąż świeża, zauważysz, jak odpada i plami czyścik. Z drugiej strony, jeśli lakier zaczął wysychać, może być konieczne delikatne przemieszczenie jej w płynie, aby pomóc jej całkowicie odejść.

W przypadku narzędzi do detalowania, które nie mają włosia, zalecamy namoczenie wacika w zmywaczu i delikatne potarcie narzędzia, aby uniknąć jego uszkodzenia. Aby wysuszyć pędzle, połóż je na ręczniku papierowym lub bawełnianym krążku. Przesuwaj je ostrożnie, aż zobaczysz, że nie ma pozostałości zmywacza.

Na koniec zwilż włosie dobrym płynem do skórek (wystarczy tylko kilka kropel) i ponownie wysusz je na czystym ręczniku papierowym, aby usunąć nadmiar.

Manicure. Jak czyścić pędzle do zdobienia paznokci
Kluczem do łatwego czyszczenia pędzli do manicure jest zrobienie tego, zanim lakier wyschnie na powierzchni szczoteczki.

Jak czyścić pędzle do żelu?

W tym przypadku użyjemy alkoholu izopropylowego i wacików. Pamiętaj o ustawieniu na stole blatu roboczego, aby ułatwić sobie sprzątanie. Następnie namocz bawełnę w alkoholu. Prawdopodobnie znajdziesz roztwory 71% lub 99% alkoholu izopropylowego. Obydwa są równie skuteczne w tym zadaniu. Ponieważ włosie pędzli do polerowania hybrydowego jest syntetyczne, nie ma problemu z ich czyszczeniem tym produktem.

Umieść pędzle na waciku i delikatnie potrzyj je razem. Należy zauważyć, że nie należy czekać z zakończeniem malowania wszystkich paznokci, ponieważ lakier wysycha na pędzelku. Kluczem do sukcesu jest czyszczenie co dwa lub trzy pomalowane paznokcie. Możesz również użyć tego samego wacika do zwilżenia uchwytu szczoteczki, aby usunąć lepkość.

Po pomalowaniu wszystkich paznokci poświęć chwilę na dokładne wyczyszczenie pędzli przed kontynuowaniem. W przeciwnym razie może być za późno, a pędzel ulegnie zniszczeniu.

Aby to zrobić, umieść niewielką ilość alkoholu w małym szklanym słoiku i zanurz w nim pędzle. Delikatnie obracaj nim, aby upewnić się, że środek czyszczący dostanie się do wszystkich zakamarków włosia. Następnie połóż je na suchym waciku, aby usunąć nadmiar alkoholu. Po wyschnięciu załóż pokrywkę i przechowuj je płasko lub włosiem do góry.

Jak czyścić akrylowe pędzle do zdobienia paznokci

Do czyszczenia pędzli, których używasz do akryli, użyj monomeru. Wlej niewielką ilość tego środka do małego szklanego kubka lub do specjalnych pojemników sprzedawanych w sklepach z artykułami do paznokci. Pamiętaj, aby czyszczenie wykonać zaraz po zakończeniu malowania paznokci. Mieszaj pędzel w płynie, aż nie pozostaną żadne ślady pasty. Następnie osusz je bawełnianym krążkiem lub ręcznikiem papierowym.

Jeśli nadal są ślady produktu, powtórz czyszczenie z użyciem monomeru lub użyj niewielkiej ilości acetonu. Inną opcją jest użycie rękawiczek do ręcznego pocierania szczotki w celu zakończenia procesu czyszczenia.

Zdobienie paznokci
Po oczyszczeniu pędzelków do paznokci wskazane jest ich wysuszenie i przechowywanie w czystym pojemniku.

O czym należy pamiętać

Czyszczenie pędzli do paznokci to klucz do utrzymania ich w dobrym stanie przez dłuższy czas. Ogólnie rzecz biorąc, proces ten należy wykonać zaraz po zakończeniu manicure. Zapobiega to twardnieniu resztek lakieru na powierzchni.

Jednak po zakończeniu czyszczenia najlepiej przechowywać je w czystych, suchych pudełkach lub organizerach. Mogą mieć kształt pojemników na ołówki lub poziomych pojemników podobnych do małych szuflad. Wybór jednego lub drugiego zależy od Twoich preferencji.

Ważne jest, aby zapewnić higieniczne przechowywanie, aby zapobiec zabrudzeniu lub uszkodzeniu narzędzi. Zawsze o tym pamiętaj!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.